Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • سیما فردوسی مطرح کرد

  تاثیرات اشتغال زنان بر سن ازدواج و فرزند آوری خانواده‌ها

  عصر بهبهان : استاد روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی گفت: اشتغال دختران در تصمیم گیری برای ازدواج نیز تاثیر گذار است و این مسئله باعث شده خیلی از دختران دیرتر ازدواج کنند.


  سیما فردوسی، استاد روانشناسی دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با سایتایران اسلامیانجام داده است که در ادامه آن را می خوانید:

  *در نسل امروز بانوان ایرانی بر خلاف گذشته شاهد رشد یک حس استقلال طلبی هستیم و این باعث شده تعداد زنانی که به دنبال اشتغال هستند روز به روز افزایش یابند. ریشه این استقلال طلبی را از نظر شما در کجا باید جستجو کرد؟

  با ورود دختران به دانشگاه ها و ارتقاء سطح تحصیلات دختران و زنان جامعه مسلما توقعات آنها متفاوت می شود و این انتظار را ندارند که در خانه باشند و هیچ کاری نکنند، بلکه دوست دارند برای جامعه فردی مفید واقع شوند.

  حالا اگر این خواسته به طور منطقی جامه عمل بپوشد، مثلا یک دختر خانمی ازدواج می کند و دوست دارد که شاغل هم باشد؛ اگر این شغل از لحاظ اقتصادی در خانواده نقش مهمی را ایفا کند و به ایفای نقش همسری و مادری اش لطمه ای وارد نشود، می تواند شاغل باشد اما بعضی از خانم ها دوست دارند فقط بیرون از خانه باشند و درآمد آنچنانی نیز کسب نمی کنند و آن مقدار درآمدی هم که دارند به توسعه اقتصاد خانواده منجر نخواهد شد، یعنی درآمد خانم اصلا نقشی ندارد و این نه برای جامعه مفید است نه برای خانواده و ممکن است حتی بنیان خانواده را سست کند.

  می توانیم به طور خلاصه بگوییم؛ اگر یک زن مهارتی دارد، تخصصی دارد، اگر بیرون از منزل شاغل است و فعالیت اجتماعی دارد و این کارش به توسعه اقتصادی کشور و خانواده کمک می کند و همچنین اگر به وظایف اصلی او لطمه ای نمی خورد، می تواند کار کند و همسرش نیز او را تشویق و همراهی کند.

  ولی اگر صرفا یک وقت گذراندن است و به اقتصاد خانواده کمکی نمی کند همانطور که خیلی از مردها می گویند اگر همسر من کار نکند زندگی ما تامین است و نیازی نیست که اوشاغل باشد، خوب در اینصورت بهتر است که زن به این نوع کارها نپردازد و به یکی از وظایف اصلی خود که همسرداری وفرزند پروری است مشغول باشد.

  البته زنانی هم که شاغل نیستند باید برای خود سرگرمی هایی داشته باشند. سعی کنند همیشه یادگیری هایی داشته باشند؛ به طور مثال از فرهنگسراها و باشگاه ها استفاده کنند، مکان هایی که می توانند از زنان حمایت کنند و یادگیری های آنان را ارتقاء دهند بروند که احساس باطل بودن به آنها دست ندهد، خیلی از حرفه ها نیز وجود دارد که خانم ها می توانند در منزل انجام دهند و در کنار آن به وظایف مهم دیگرشان بپرداز

  ند.

  اما در برخی کارها و شغل های تخصصی، جامعه به وجود بانوان تحصیلکرده و دارای تخصص نیازمند است و نه تنها خانواده بلکه کشور از خدمات، توانایی و مهارت این خانم ها استفاده می کنند. این قضیه ای جداست و آن را نباید تعمیم دهیم به هر خانمی که از منزل بیرون رفت و یک حقوق مختصری هم دریافت کرد. چه بسا که خانواده اش هم نیازی نداشته باشند و حتی شاغل بودن خانم باعث کوتاهی در امور دیگر خانه هم شود.

  *به هر حال اشتغال خانم ها در حال حاضر باعث بالا رفتن سن ازدواج و به تبع آن بالا رفتن سن فرزند آوری در جامعه شده است. برای رفع این معضل چه باید کرد؟

  شاغل بودن بعضی از دختران و زنان واقعا یکسری تاثیرات منفی دارد. وقتی یک دختری از لحاظ مادی مستقل می شود مسلما انتظاراتش از زندگی فرق می کند و در تصمیم گیری برای ازدواج نیز تاثیر گذار است و این مسئله باعث شده خیلی از دختران دیرتر ازدواج کنند. از طرفی وقتی یک خانمی دیر ازدواج می کند، بعد از ازدواج مسئله فرزندآوری او مطرح می شود و چون سن خانم برای بارداری بالاست، خود باعث مشکلاتی برای فرزند می شود. یعنی وقتی که بین علت یا علت های عقب ماندگی ذهنی در برخی نوزادان بررسی می شود سن بالای مادر یکی از این علت های تولد چنین فرزندانی عنوان می شود.

  ما باید با آموزش به دختران و خانم ها و خانوادها این مسائل را مطرح کنیم. شاید خیلی ها نمی دانند و یا توجه نمی کنند، این از مسائلی است که در مکان های آموزشی به خصوص در آموزش و پرورش باید از سطح پایین آموزش داده شود.

  خانواده ها باید آگاه باشند و مسئله ازدواج نکردن دخترانشان را جدی بگیرند. متاسفانه یکی از دلایل تاخیر در ازدواج دختران اینست که ارتباطات خانواده ها کمتر شده، فامیل و خویشاوندان کمتر معاشرت دارند ودختران و پسران یکدیگر را یا نمی بینند یا خیلی کم می بینند. مسئله صله رحم که در دین ما به آن تاکید شده است ابعاد خیلی گسترده ای دارد که در حال حاضر بین خانواده ها کمرنگ شده است.

  *به طور کلی چه شغل هایی مناسب خانم می باشد، آیا خانم ها باید درتمام عرصه ها حضور داشته باشند؟

  مکان هایی که خانم ها می توانند مهارتهایی را آموزش ببینند و هیچ ممنوعیتی هم در جامعه برای حضور خانم ها در آن مکان ها ندارد. مثل خیلی از رشته های تحصیلی که در دانشگاه ها وجود دارد. به خودی خود اکتساب آن مهارت مشکلی ایجاد نمی کند. اما اینکه در چه محل هایی آن خانم می خواهد خدمت کند و مشغول به کار شود مهم است؛ بعضی مکان های کاری مناسب برای خانم ها نیستند. باید دید که آیا این رشته و تخصصی که خانم آموزش دیده در محیطی که مناسب باشد برای این خانم کار هست یا نه؟ متاسفانه بعضی از محیط ها مکان مناسبی برای کار کردن خانم ها نیستند.

  تاریخ انتشار: ۱۰:۱۸:۰۴ | دوشنبه, ۲۶ / خرداد / ۱۳۹۳ روانشناس, دختران, جامعه, تاثیر, استغال, استاد
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.