Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • فردا در پیشگاه خداى تبارک و تعالى، از ما سؤال خواهد شد برای حق الناس چه کرده ایم

  مردم سردشت زیدون در خفقان به سر می برند

  عصر بهبهان : هر چند مدیریت این بحران که در این مدت به دست مسئولین شهر سردشت علی الخصوص جهاد کشاورزی و شورای شهر که بعنوان نمایندگان مردم می باشد و پاسخی در خور شان مردم که بعنوان ولی نعمتان ما هستند بر شمرده می شود


  مردم سردشت زیدون در خفقان به سر می برند مردم سردشت زیدون در خفقان به سر می برند

  به گزارش عصر بهبهان سالهاست که در پی برداشت گندم از هزار متر مربع از زمین های کشاورزی سردشت زیدون و هم زمان با برداشت گندم عملی زشت آتش زدن کاه و کلش باقی مانده از این مزارع گندم صورت می گیرد که نارضایتی عمومی مردم را در پی دارد

  هر چند مدیریت این بحران که در این مدت به دست مسئولین شهر سردشت علی الخصوص جهاد کشاورزی و شورای شهر که بعنوان نمایندگان مردم می باشد و پاسخی در خور شان مردم که بعنوان ولی نعمتان ما هستند صورت نگرفته است

  این همه خاکستری که در شبانه روز با آتش زدن کاه و کلش بر سر مردم ریخته می شود را باید چه کسی جواب گو باشد؟

  جهاد کشاورزی بعنوان مسئول زمین های کشاورزی و نظارت بر این مهم که به صورت بخشنامه و صورتجلسه بارها تذکر داده شده آیا توانسته حق مردم را در این رابطه ادا کند؟

  شورای اسلامی شهر سردشت که بعنوان نمایندگان مردم هستند آیا تا کنون به این مهم که حق الناس را پیگیری کنند و مطلب را به سرانجام برسانند تا کنون قدمی برداشته اند و یا سوکت کرده اند ؟

  آیا این شیوه نادرست آتش زدن زمین کشاورزی ظلم در حق مردم و ...... نیست؟

  چه کسانی باید جلو گیری کند؟ چه کسانی باید پیگیر این موضوع باشند؟

  سوال اینجاست که بعد مدت ها همچنان مردم بعد از برداشت گندم خاکستر از آسمان بر سرشان نازل می شود چه مجموعه ای باید پاسخگو باشد

  به غیر از جهاد کشاورزی و شورای شهر سردشت آیا اداره محیط زیست هم می تواند پیگیر باشد ؟ اگر می تواند پس چرا تا کنون هیچ اقدام مثبت و موثری در این راستا صورت نداده است

  راستی آز آنجا که تحقیق شده همه کشاورزان بر این مدعا هستند که این کار ما نیست و کار معتادان است که زمین های کشاورزی را به آتش میزنند آیا چنین ادعایی در تمامی زمین های کشاورزی راست و حقیقت دارد؟

  حقّ النّاس شامل تمام حقوقی می‌شود که انسان‌ها بر یکدیگر دارند و به دو قسم مالی و آبرویی منقسم می‌شود. حقّ النّاس مالی به معنای از بین بردن اموال مردم، تصرّف عدوانی در اموال ایشان، غصب و امثال آن است. حقّ النّاس آبرویی نیز نظیر غیبت، تهمت، شایعه پراکنی و نقل قول بی‌اساس است که موجب آبروریزی دیگران می‌شود.

  امیر المومنین علی علیه السلام می فرماید:تأمين خواسته‏هاى مشروع مردم و دفاع از حقوق اساسى و عمومى مشروع، شاخص زير بنايى مردم گرايى را شكل مى دهند.يك فرد يا يك نهاد در صورتى مى تواند در ادعاى مردم گرايى خويش صادق باشد كه در رعايت محورهاى ياد شده متعهد بوده و تلاش پر بار در گشودن فضاهاى متناسب ابعاد ياد شده انجام دهد.

  حال با توجه به این بیان شیرین و شیوا که خواسته های مردم بحق هستند و باید از زبان نمایندگان آنان بیان شود و یا مدافعان آنان صورت گرفته و یا درخواست شده است. اقدامی شده است.
  علوفه و سرمایه کشاورزی که بر زمین مانده باید آتش زده شود؟ این سرمایه آیا احتیاج نیست؟

  دلیل اصلی روی آوردن کشاورزان به آتش زدن کاه و کلش گندم و جو کنترل آفات و علف های هرز, پاک شدن سریع زمین از بقایای گیاه قبلی و آسان شدن عملیات شخم برای محصول بعدی است ولی لازم به ذکر است به کار بردن تناوب زراعی صحیح واستفاده مناسب از سموم نتیجه ای بسیار مطلوب تر دارد. همچنین می توان با یک برنامه ریزی صحیح و استفاده مناسب از ماشین آلات نسبت به مدیریت بقایا اقدام کرد بدون آنکه آنها را سوزاند. روش سوزاندن بقایا در کنار مزیت هایی چون کنترل علف های هرز و حشرات (که روش هایی دیگر نیز برای کنترل آنها وجود دارد) معایبی دارد از جمله:

  - خارج شدن عناصر غذایی موجود در آنها به شکل گاز از قبیل گوگرد و ازت, کربن و در نهایت موجب فقیر شدن خاک از نظر عناصر می شود.

  - از بین رفتن موجودات زنده مفید مخصوصا کرم خاکی در اثر تولید گرمای زیاد ودر نهایت موجب از بین رفتن ساختمان خاک و شرایط مساعد برای رشد و فعالیت ریشه گیاهان می شود.

  - سخت تر شدن خاک در اثر گرما و ایجاد سله که مانع از جوانه زدن بذرها و استقرار بوته ها و گسترش ریشه در خاک می شود.

  - خاک در معرض فرسایش شدید آب و هوا قرار می گیرد و با از بین رفتن لایه های خاک زنده زمین زراعی قدرت حاصلخیزی و تولید محصول خود را از دست می دهد.

  -با کاهش مواد آلی ,گیاهان زراعی تحمل خود را در برابر آفات, بیماریها, خشکی, گرما و سرما از دست می دهند.

  آلودگی هوای اطراف
  با توجه به مضرات حاصل از سوزاندن بقایای گیاهی به خصوص کاه و کلش که به منظور آماده سازی زمین برای کشت دوم انجام می پذیرد به نظرمی رسد احیای فن آوری و مدیریت بقایای گیاهی به عنوان یکی از راهکارهای مهم درجهت حفظ پایداری اکولوژیک مزارع ضروری باشد.از جمله فن آوری های موفق می توان به سیستم خاک ورزی حفاظتی اشاره نمود. در این خاکورزی ها که شامل روش های بدون خاک ورزی و خاک ورزی حداقل نیز می گردد , بقایای گیاهی در سطح خاک به طور کامل یا جزئی باقی می ماند و با این عمل بسیاری از مضرات سوزاندن بقایای گیاهی به خصوص کاه و کلش تخفیف می یابد.

  حضرت علی در سال 36 هجری حکومت اسلام را به دست گرفت. در نهج البلاغه آمده است که آن حضرت به مأمور جمع آوری مالیات در مورد مراعات حقوق مردم اینگونه سفارش فرموده است: در مسیر راه، هیچ مسلمانی را نترسان یا با زور و قلدری از زمین او عبور نکن. و افزون تر از حقوق الهی از او مگیر، و هر گاه به قبیله ای رسیدی در کنار آبشان فرود آی و وارد خانه کسی از آنها مشو... تا آنجا که فرمود: پس به آنها سلام کن و در سلام و مهربانی کوتاهی نکن سپس می گویی ای بندگان خدا مرا ولی خدا و جانشین او به سوی شما فرستاده، تا حق خدا را که در اموال شما است تحویل گیرم، آیا در اموال شما حقی است که به نماینده یاو بپردازید؟
  اگر کسی گفت: نه، دیگر به او مراجعه نکن، و اگر کسی پاسخ داد آری، همراهش برو بدون اینکه او را بترسانی، یا تهدید کنی...

  ما منتظر جوابیه مسئولین محترم هستیم تا شما قضاوت کنید که چه کسی در وظایف خود کوتاهی کرده است

  تاریخ انتشار: ۱۵:۱۳:۳۱ | سه شنبه, ۱۳ / خرداد / ۱۳۹۳ جهاد کشاورزی، مدیریت،آتش زدن،شورای شهر
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.