Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • نماینده بهبهان:

  اثرات تورمی افزایش نرخ حاملهای انرژی در بخش کشاورزی

  عصر بهبهان : عصر بهبهان: عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس با تشریح تاثیرات منفی افزایش قیمت حامل‌های انرژی دربخش کشاورزی، گفت: التهاب ناشی از تورم 2.5 درصدی، نوسانات نرخ ارز و ابعاد روانی گرانی بنزین با ایجاد شوک در بهای خدمات و هزینه‌های تولیدات کشاورزی به افزایش ریسک و شتاب فرار سرمایه از این بخش منجر می شود.  اثرات تورمی افزایش نرخ حاملهای انرژی در بخش کشاورزی


  عصر بهبهان: عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس با تشریح تاثیرات منفی افزایش قیمت حامل‌های انرژی دربخش کشاورزی، گفت: التهاب ناشی از تورم 2.5 درصدی، نوسانات نرخ ارز و ابعاد روانی گرانی بنزین با ایجاد شوک در بهای خدمات و هزینه‌های تولیدات کشاورزی به افزایش ریسک و شتاب فرار سرمایه از این بخش منجر می شود.

  محمد باقر شریعتی  با یادآوری همزمانی افزایش نرخ سود تسهیلات بانکی با افزایش 25 درصدی نرخ دستمزد، 75 درصدی بنزین، 66 درصدی گازوئیل سهمیه‌ای و  42 درصدی گازوئیل آزاد، گفت:  التهاب ناشی از تورم 2.5 درصدی ماهانه و نوسانات نرخ ارز و ابعاد روانی این گرانی ها موجب بروز شوک در بهای خدمات و هزینه‌های تولیدات کشاورزی خواهد شد.

  نماینده مردم  بهبهان، آغاجاری، زیدون ، تشان و حومه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مصرف بالای گازوئیل در تولیدات کشاورزی و جابجایی مکرر نهاده‌ها، قبل از تولید و به ویژه حمل و نقل محصولات بعد از تولید ،افزود: ‌افزایش کرایه حمل و نقل به صورت خود جوش و هیجانی بر ریسک تولید در زیربخشهای کشاورزی می افزاید.

  این نماینده مردم در مجلس نهم با یادآوری اینکه افزایش هزینه های تولید ناشی از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها به صورت کوتاه مدت بهای محصولات  را حدود 25 درصد بالا می برد، تصریح کرد: بی ثباتی بازار و چرخه مسابقه افزایش نرخها و دامن زدن  بر رکود تولید از آثار افزایش قیمت حامل های انرژی و نرخ تورم در درازمدت است.

  شریعتی با بیان اینکه در فاز دوم هدفمندی همانند مرحله اول بیشترین خسارت ها  به بنگاههای کشاورزی که وجه غالب آنها در مقیاس خرد و متوسط اند،تحمیل می شود، گفت: در اقتصاد کشور بهای انرژی به طور متوسط 14 درصد از کل هزینه تولید را شامل می‌شود بنابراین  در راستای حفظ توانمندیهای بخش تولید و اشتغال،باید بهای تمام شده تولیدات بخش کشاورزی اعم از شیر خام و لبنیات، گوشت مرغ و قرمز ،گندم، جو و سایر محصولات کشاورزی مشمول افزایش نرخ به تناسب تاثیرات افزایش بهای حاملهای انرژی شوند.

  افزایش قیمت نهایی محصولات کشاورزی راهکارحفظ این بخش تولیدی  

  نماینده مردم  بهبهان، آغاجاری، زیدون ، تشان و حومه در مجلس با تاکید بر اینکه هرگونه اقدامی از سوی دولت به منظور حفظ نرخ محصولات تولیدی بخش کشاورزی اجحاف در حق تولیدکنندگان است، ادامه داد:  این رویکرد در تعریف اقتصاد دستوری و سیاسی شدن اقتصاد قابل قضاوت و ارزیابی است.

  شریعتی با یادآوری اینکه براساس نقشه راه اقتصاد مقاومتی، تولیدکنندگان باید در مقابل بحرانهای مالی و شوکهای قیمتی و تلاطمات بازار مقاوم شوند، افزود: بر اساس قانون افزایش بهره‌وری کشاورزان در شرایط بحرانی باید  مورد حمایت خاص دولت قرار گیرند تا بتوانند از آسیبها و تکانه‌های کاهنده تولید در امان باشند.

  این نماینده مردم در مجلس نهم پافشاری دولت برای  مداخله مستقیم از طریق ابزارهای نظارتی و پلیسی در مکانیسم قیمتها را  آزمونی خطا و تجربه شده دانست و گفت: این گونه اقدامات موجب نوسان قیمتها با دامنه ای وسیعتر خواهد شد که واکنش روانی آن شتاب بخشیدن به  فرار سرمایه از بخش تولیدات کشاورزی است.

  عضوکمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه دولت می‌تواند با اعطاء یارانه مستقیم به تولید و تسهیلات کم بهره و سایر تسهیلات جبرانی و بسته‌های حمایتی، در کمترین زمان،  بازتاب واکنشی ناشی از افزایش همزمان نرخ سود بانکی و تورم سالانه  را مدیریت کند، تصریح کرد: با کار کارشناسی دقیق  و  همفکری تشکل‌ها در قالب آسیب شناسی بخش کشاورزی می توان آثار منفی افزایش قیمت حاملهای انرژی در بخش کشاورزی را  به حداقل ممکن رساند و  آرامش را به جبهه تولیدات کشاورزی برگرداند.

  تاریخ انتشار: ۰۷:۴۱:۵۹ | دوشنبه, ۱۵ / اردیبهشت / ۱۳۹۳ تورم, محمد باقر شریعتی, نماینده بهبهان, هدفمندی یارانه ها, کمیسیون کشاورزی
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.