• نظرها: 0
 • تاریخ انتشار: ۰۸:۱۱:۰۹ | یکشنبه, ۱۴ / اردیبهشت / ۱۳۹۳
 • در ویژه پایین صفحه
 • توسط عصر بهبهان
 • نمایش ها: 965
 • , اقتصاد, اقتصاد, خوزستان, درآمدهای نفتی, مدیریت جهادی, واردات, ژاپن, کالاهای ایرانی, دکتربصیرت
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • Print Friendly Version of this pageچاپ Get a PDF version of this webpagePDF

دکتر مهدی بصیرت کارشناس مسائل اقتصادی :

در مدیریت جهادی مدیر نماد ساده زیستی است نه تجمل گرایی/راهی جز مدیریت جهادی برای کشور وجود ندارد/نمی توانیم مانند گذشته با دوپینگ نفتی برمشکلات فائق آییم


با توجه به اینکه کشور در شرایطی نیست که همچون سنوات گذشته بتواند با دوپینگ درآمدهای نفتی بر مشکلات فائق آید لزوم توجه به مدیریت جهادی دوچندان می باشد


دکتر مهدی بصیرت کارشناس مسائل اقتصادی :
در مدیریت جهادی مدیر نماد ساده زیستی است نه تجمل گرایی/راهی جز مدیریت جهادی برای کشور وجود ندارد/نمی توانیم مانند گذشته با دوپینگ نفتی برمشکلات فائق آییم
     
عصر بهبهان :مدیریت جهادی به این دلیل می بایست بعنوان یک ضرورت مد نظرقرار گیرد که راهی جز این برای کشور باقی نمانده است. وبا توجه به اینکه کشور در شرایطی نیست که همچون سنوات گذشته بتواند با دوپینگ درآمدهای نفتی بر مشکلات فائق آید لزوم توجه به مدیریت جهادی دوچندان می باشد.

به گزارش  عصر بهبهان به نقل از رهیاب نیوز، در  گفتگو با دکتر مهدی بصیرت مدیرگروه اقتصاد دانشگاه علوم وتحقیقات خوزستان در خصوص این که "چرا مدیریت جهادی در اقتصاد لازم است؟" پرداختیم که مشروح آن را دز ذیل می خوانید

*آنچه در اقتصاد کشور تاکنون روی داده است، پی گیری امور معمول وروزمره گی بوده است، ما در برنامه ریزی اقتصادی، برنامه ها را به بلندمدت، میان مدت وکوتاه مدت تقسیم بندی می نمائیم که در این چارچوب چشم انداز بیست ساله بلندمدت، برنامه های توسعه پنج ساله میان مدت وبودجه سالیانه کوتاه مدت محسوب می گردد که این برنامه ها در امتداد هم می باشند. بنابرین علی رغم اینکه جهت تهیه هرکدام از این برنامه ها هزاران نفر ساعت کار کارشناسی صورت پذیرفته ولی در عمل شاهد این هستیم که بعضا با تصمیمات خلق الساعه وبدون برنامه در اداره کشور روبرو می شویم. همین امر سبب شده که علی رغم برخورداری از ارزشمندترین سرمایه ها، در کشوربا رشد منفی روبرو گردیم.  

*از طرفی اقتصاد وفرهنگ دو واژه مرتبط به هم می باشند به اعتقاد بنده بسیاری از مشکلات کنونی حاکم  براقتصاد کشور ما دارای ریشه فرهنگی می باشند. کیفیت ونوع  روابط حاکم بر اقتصاد است که می تواند پذیرای مفهوم ارزشی جهاد اقتصادی باشد. اگر جنگ تمام عیار اقتصادی نظام سلطه بدرستی توسط مردم ومسئولین  درک نشود غلبه برمشکلات ودستیابی به رشد اقتصادی همراه با عدالت مشکل خواهد بود.

*در جهاد، حمله وهجوم دشمن حتمی است ودراین عرصه جبهه حق با جبهه باطل با هم در تقابل هستند، در صورت درک چنین مسئله ای می توان ازهمه انتظار داشت تا مرز شهادت در عرصه اقتصاد فعالیت نمایند.  

*مدیریت جهادی دارای خصوصیات و ویژگی هایی می باشد که آن را از سایر امور متمایز می سازد، مدیران جهادی در جایگاه مجاهد قرار می گیرند ومجاهدین کسانی هستند که برای خدا کار می کنند ودر این راه حاضرند هزینه بدهند، ایثار، فداکاری واز خودگذشتگی بنمایند ودر این زمینه از زیرمجموعه ای که با آن کار می کنند ثابت قدم تر می باشند. نمونه این مدیران را در زمان جنگ ما شاهد بودیم، سرداران جنگ همچون شهید علم الهدی، جهان آرا، همت، باکری و...علی رغم جوانی وکم تجربه گی با مدیریت جهادی خیل عظیمی از مردم را با خود همراه نموده و با وجود اینکه نظام سلطه، بصورت تمام قد پشت دشمن قرار گرفته بود، ولی در جنگ به پیروزیهای با ارزشی دست یافتیم وبه گفته امام راحل، ما در جنگ ابهت دو ابر قدرت شرق وغرب را شکستیم. ما در جنگ ریشه های پر بار انقلاب اسلامی مان را محکم کردیم. ما درجنگ حس برادری و وطن دوستی را در نهاد یکایک مردمان بارور کردیم. اینها اتفاق نمی افتاد مگر با مدیریت جهادی سرداران جنگ .

*لذا در مدیریت جهادی، مدیر سمبل هزینه دادن وساده زیستی می باشد نه سمبل تجمل گرایی، پاداش، حقوق و مزایای چند ده میلیون تومانی گرفتن بنابراین مدیری که برای تصدی یک پست یا حفظ آن به انواع و اقسام لابی ها از نمایندگان مجلس گرفته تا سایر ارکان قدرت روی می آورد هرگز نمی تواند مجری مدیریت جهادی باشد. چنین مدیری بدنبال قدرت، ثروت و استفاده از رانت هایی که از این پست به او می رسد می باشد. از چنین مدیری نمی توان انتظار داشت که عزم ملی را در زیر مجموعه تحت مدیریت خود ایجاد نماید. در مدیریت جهادی، منافع ملی می بایست بر منافع حزبی، جناحی، قومی وشخصی ارجحیت داشته باشد. ملاک انتخاب چنین مدیری صرفا توانمندی وشایسته سالاری بوده نه  نزدیکی با نمایندگان مجلس که این امر در دولت های روی کار آمده کمتر دیده شده است.

*بنابراین برای اینکه اقتصاد را از وضعیت کنونی خارج نمائیم با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری نیاز به مدیران جهادی داریم، یعنی مدیرانی که شیفته خدمت باشند نه تشنه قدرت، اگر چنین امری اتفاق بیفتد قطعا آحاد مردم نیز با مدیران همراه شده وبا عزم ملی، بهره وری عوامل تولید را که از ارکان اقتصاد مقاومتی می باشد افزایش یافته وشاخص های اقتصادی نیز بهبود خواهند یافت.

*از طرفی اصلاح الگوی مصرف به الگوی مبتنی برکار وبهره وری می تواند زمینه ساز اجرای اقتصاد مقاومتی گردد. لازم به ذکراست مصرف گرایی درجامعه ما نهادینه شده است و امروزه کشور ما به یکی از بزرگترین بازارهای مصرف جهان تبدیل گشته است. سالهاست که دروازه کشور بر روی کالاهای وارداتی باز می باشد ومردم احساس می کنند که کیفیت کالاهای ساخت خارج بهتر از داخل می باشد لذا بخش عمده ای از پس انداز خود را صرف خرید کالاهای خارجی می نمایند چنین امری باعث می گردد که سرمایه گذاری در داخل کاهش یافته وطبیعتا منجر به کاهش رشد تولید ناخالص داخلی می گردد واین امر به معنی وابستگی وفقیر شدن کشوردر بلند مدت می باشد.

*همچنین میزان بهره وری در اقتصاد ما بسیار پایین می باشد در برنامه چهارم وپنجم توسعه که رشد 8 درصدی هدف گذاری شده بود وضعیت بصورتی بود که اگر اقتصاد بدون هیچ محدویت داخلی وخارجی فعالیت می نمود حداکثر رشدی که می توانست حاصل گردد رشد 5/4 درصدی بود بنابراین 5/3 درصد باقیمانده را در برنامه به رشد بهره وری اختصاص یافت در حالی که  بهره وری واقعی در اقتصاد ایران بسیار ناچیز وقابل صرفنظر کردن می باشد. این درحالی است که یکی ازعلتهای پیشرفت کشورهای توسعه یافته کنونی و آسیای جنوب شرقی همچون ژاپن، کره ومالزی و... رشد بهره وری بسیار بالای این کشورها طی سه دهه گذشته بوده است.

*بنابراین مدیریت جهادی به این دلیل می بایست بعنوان یک ضرورت مد نظرقرار گیرد که راهی جز این برای کشور باقی نمانده است. وبا توجه به اینکه کشور در شرایطی نیست که  همچون سنوات گذشته بتواند با دوپینگ درآمدهای نفتی بر مشکلات فائق آید لزوم توجه به مدیریت جهادی دوچندان می باشد.

 دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: غیر فعال
وبسایت::
دیدگاه: فیلد اجباری.

اشتراک
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Technorati
 • Reddit
 • Yahoo Buzz
 • StumbleUpon