• نظرها: 0
 • تاریخ انتشار: ۰۹:۵۴:۱۲ | چهارشنبه, ۲۹ / آبان / ۱۳۹۲
 • در ایران جهان
 • توسط عصر بهبهان
 • نمایش ها: 580
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • Print Friendly Version of this pageچاپ Get a PDF version of this webpagePDF

پشت پرده انفجارهای تروریستی بیروت


عصر بهبهان :دو انفجار انتحاری شدید در نزدیکی سفارت ایران در بیروت که منجر به شهادت و زخمی شدن انسان های بی گناه بسیاری شد، با واکنش های گسترده همراه شده است.پشت پرده انفجارهای تروریستی بیروت


      

عصر بهبهان :دو انفجار انتحاری شدید در نزدیکی سفارت ایران در بیروت که منجر به شهادت و زخمی شدن انسان های بی گناه بسیاری شد، با واکنش های گسترده همراه شده است.

به گزارش عصر بهبهان انفجارهای مهیب تروریستی که امروز در منطقه بئرالحسن در الجناح در حومه جنوبی نزدیکی سفارت ایران در بیروت روی داد، بیش از  23 شهید و 146 نفر زخمی بدنبال داشته است. اطلاعات منتشره در این زمینه حاکی از آن است که دو انفجار تروریستی رخ داده در حومه جنوبی بیروت انتحاری بوده است. بدین صورت که انفجار اول از سوی یک عامل تروریستی صورت گرفت که عملیات انتحاری را با موتور سیکلت اجرا کرد و پس از جمع شدن شهروندان و نیروهای امنیتی در مقابل سفارت ایران در بیروت، انفجار دوم با خودروی بمب گذاری شده روی داد که خسارت و تلفات زیادی بر جای گذاشت. منابع امنیتی گزارش کرده اند که خودرویی که انفجار با آن صورت گرفته است، «جی ام سی» و حامل بیش از 100 کیلوگرم مواد منفجره بوده است.
 

این در حالیست که رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که در انفجار روز سه شنبه مقابل سفارت ایران در بیروت به شدت زخمی شده بود نیز به شهادت رسیده است. از سوی دیگر سفارت ایران در بیروت نیز از سلامت دیپلمات‌ها و کارکنان این سفارت خبر داده و اعلام کرده که خود سفارت مورد هدف قرار نگرفته است بلکه این انفجار در اطراف سفارت به وقوع پیوسته است. این در حالیست که بلافاصله ساعاتی پس از وقوع این انفجارها، تدابیر امنیتی نیز در اطراف سفارت ایران تشدید شده و رفت و آمدها به این منطقه دیپلماتیک بشدت تحت کنترل و بازرسی نیروهای امنیتی و انتظامی لبنان قرار دارد.
 
واکنش ها به انفجارهای انتحاری بیروت
 
دو انفجار انتحاری شدید در نزدیکی سفارت ایران در بیروت که منجر به شهادت و زخمی شدن انسان های بی گناه بسیاری شد، با واکنش های گسترده همراه شده است. بطوریکه برخی از مقامات کشورهای اروپایی، اتحادیه عرب، سفارت مصر در بیروت، کاردار غیرمقیم انگلیس در ایران، دولت سوریه، مسؤلان، گروه های سیاسی و چهره های شاخص لبنانی از جمله سلام تمام مأمور تشکیل کابینه دولت لبنان، سعد حریری از اعضای ارشد گروه لبنانی 14 مارس و رهبر مسیحیان مارونی لبنان ضمن ابراز همدردی با خانواده قربانیان این جنایت ضد بشری، بصورت شفاهی و با صدور بیانیه این انفجارها را محکوم کرده اند و انتظار می رود در ساعات آینده سازمان ها و نهادهای بین المللی مقابل این انفجارها که بی تردید نشانه استیصال رژیم صهیونیستی و گروه های تروریستی هم سو با این رژیم و موجب تنفر روزافزون افکار عمومی جهان از حامیان این اقدامات است، سکوت ننموده و ضمن محکومیت آن به اتخاذ تدابیری جهت محاکمه سریع عاملان این انفجارهای تروریستی در محاکم بین المللی مبادرت نموده و همه تلاششان را برای مبارزه و توقف تروریسم و افراط گرایی در منطقه غرب آسیا که بیش از پیش به ثبات نیاز دارد به کار گیرند.
 
لازم به توضیح است که علی عمار، از مقامات حزب الله لبنان در رابطه با انفجارهای تروریستی بیروت به رویترز گفته است: هرکس این اقدام را انجام داده یک تروریست وحشی است. پیام این است که مقاومت را تا شکست رژیم اسرائیل و تروریست ها ادامه خواهیم داد. علی مقداد نماینده حزب الله نیز در گفتگو با شبکه تلویزیونی المیادین اعلام کرده است: به آن ها که این حمله را انجام دادند می گوئیم که نمی توانید ما را شکست دهید. ما پیامی را دریافت کردیم که فرستنده آن را می شناسیم و می دانیم چگونه تلافی کنیم.
 
همچنین دولت سوریه نیز  این انفجارها را به شدت محکوم کرده و سازمان اطلاعات رژیم اسرائیل و عربستان را عوامل آن معرفی کرده است. این در حالیست که تساکی هانگبی، عضو ارشد کمیته روابط خارجی و دفاعی پارلمان رژیم اسرائیل در واکنشی «معنادار» به سخنان مقامات حزب الله، ادعا کرده است که این رژیم هیج نقشی در انفجارهای امروز بیروت نداشته و این انفجارها ناشی از دخالت های حزب الله لبنان در بحران سوریه بوده است!
 
هم پیمان های رژیم اسرائیل، عاملان انفجارهای تروریستی بیروت
 
 انفجارهای تروریستی بیروت در حالی رخ داد که ساعاتی پس از آن، گروهک تروریستی عبدالله عزام وابسته به القاعده که روابط و اشتراکات مرموز و معناداری با منافع صهیونیستی در منطقه و همچنین برخی از سرویس های جاسوسی از جمله موساد دارد و مدعی برپایی حکومت شام و عراق است، مسؤلیت این انفجارها را بر عهده گرفت.در این رابطه  شیخ سراج الدین زریقات، مفتی القاعده در لبنان با انتشار بیانیه گروهک تروریستی عبدالله عزام، اعلام کرد ما امروز دو قهرمان خود را در حمله به سفارت ایران از دست دادیم! اما اعلام می کنم که ما به عملیات خود تا زمانی که لبنانی ها در سوریه هستند ادامه خواهیم داد. این شیخ سلفی همچنین لحظاتی قبل از انفجار، اعلام کرده بود منتظر یک خبر مهم باشید.
 
اما درباره ماهیت گروهک تروریستی عبدالله عزام باید گفت که این گروهک تروریستی که خواسته یا ناخواسته دقیقاً در راستای منافع و نیات منطقه ای صهیونیست ها گام بر می دارد، در سال 2009 تشکیل شد و در لبنان و شبه جزیره عرب فعالیت داشته و حالا به عنوان یکی از گروه های تروریستی فعال در سوریه، با تروریست ها و معارضان سوری همکاری می کند. این گروهک حدود سه سال پیش به تانکر حامل نفت ژاپن در تنگه هرمز نیز حمله کرده بود.
 
این گروهک تروریستی علاوه بر انفجار سه سال پیش در نفتکش ژاپنی در تنگه هرمز، طی 9 سال اخیر مسؤلیت چند حمله مرگبار دیگر را پذیرفته اند. این گروه به عنوان شاخه ای از گروهک تروریستی القاعده شناخته می شود. عبدالله عزام  اهل فلسطین و یکی از مبارزان خارجی بود که در افغانستان با ارتش شوروی می جنگیدند و حدود چهارده سال پیش  بر اثر انفجار بمب  در پاکستان کشته شد. گردان های عبدالله عزام در یکی از اطلاعیه های خود، موجودیت لبنان به عنوان کشوری مستقل را به رسمیت نشناخته و از آن به عنوان بخشی از «بلاد شام» نام برده که نام لبنان برخود نهاده است. این  گروهک ، سه سال پیش و در آستانه سفر «محمود احمدی نژاد» به لبنان هم با صدور اطلاعیه ای تهدید کرده بود که اگر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران پا به خاک لبنان بگذارد، این کشور را به لرزه درخواهد آورد و دست به اقداماتی «خارج از حد تصور» خواهد زد.
 
این اطلاعیه حزب الله لبنان را  هم جماعتی معرفی کرده بود که طرح ایران را برای تبدیل بلاد شام به کشوری شیعه اجرا می کند و حزب الله را تهدید کرده که در بیروت و بنت جبیل و قانا، سه شهر لبنانی که قرار است آقای احمدی نژاد از آن ها دیدن کند، هدف حمله قرار خواهد گرفت. تهدیدی که البته هیچ وقت عملی نشد.
 
روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» هم سال گذشته در مقاله ای،  با اشاره به این موضوع که گروه تروریستی عبدالله عزام، حزب‌الله و دیگر گروه‌های مقاومت را تهدید کرده «در صورتی که همچنان به حمایت خود از نظام سوریه ادامه دهند، آن ها را مورد حمله قرار خواهد داد»، از این اتفاق ابراز خوشنودی کرد تا به نوعی این گروهک را هم پیمان خود معرفی کند.
 
پشت پرده انفجارهای تروریستی بیروت
 
پذیرش مسؤلیت انفجارهای تروریستی بیروت توسط گروهک عبدالله عزام که منجر به کشته و زخمی شدن انسان های بی گناه بسیاری شد، پرده از واقعیتی مهم از علل و چرایی انفجارهای بیروت بر می دارد؛ واقعیتی که بی تردید می توان آن را در چارچوب دست داشتن صهیونیست ها در پشت پرده این حوادث آنهم در حالی که روابط مرموز و پنهانی میان مراکز اطلاعاتی و جاسوسی رژیم اسرائیل با گردان عبدالله عزام وجود دارد ارزیابی نمود که در وهله نخست هدف آن ایجاد شکاف در ثبات و وحدت ملی لبنان و نشانه رفتن وحدت و یکپارچگی میان گروه های مختلف لبنانی و جایگاه و نفوذ آن ها بویژه حزب الله است. ضمن اینکه این انفجارهای تروریستی را از منظری دیگر می توان پاسخی جنایتکارانه به سخنان اخیر سید حسن نصرلله دبیرکل حزب الله لبنان دانست که همواره بر روی مقاومت دولت قانونی سوریه در مقابل نیروهای معارض تکفیری و تروریستی تأکید داشته است.  
 
همچنین پیروزی ها اخیر دولت اسد نیز در چند روز اخیر مزیت بر علت بوده است، چرا که مخالفان را دچار تنش کرده است و سعی می کنند به جریان مقاومت واکنش نشان دهند. به این معنا که دولت بشار در چند روز اخیر، عملیات قلمون را آغاز کرده است. در چارچوب این عملیات که در بین مرز شرقی لبنان و دمشق انجام شد، ارتش سوریه به سرعت توانست این منطقه را پاکسازی کند. بنابراین معارضین سوری به لبنان پناه برده اند. امکان اینکه از این افراد در شکل دهی این عملیات در بیروت استفاده شده باشد، بسیار زیاد است. در واقع این عملیات را از منظری دیگر می توان واکنشی به پیروزی های عملیات  قلمون نیز قلمداد نمود.
 
در هر صورت آنچه مشخص است این است که اقدام تروریستی در بیروت مقابل سفارت ایران که توسط یک گروهک تروریستی سلفی و تکفیری مرتبط با رژیم اسرائیل صورت داد را بطور دقیق می توان از منظری خاص در چهارچوب اختلافات سیاسی موجود در صحنه لبنان در ارتباط با حوادث سوریه که امری طبیعی بوده و جامعه لبنان را دچار نوعی دوگانگی که در یک سو گروه های طرفدار دولت سوریه مانند حزب الله و در سوی دیگر گروه های مخالف حضور لبنان در محور مقاومت قرار دارند، ارزیابی نمود که عاملان این انفجارها نیز آن را بیشتر با هدف دامن زدن به اختلافات موجود از یک سو و انتقام گیری از حزب الله لبنان از سوی دیگر طراحی و اجرا نمودند که با استفاده از زور، عملیات تروریستی و انتحاری و همچنین بمب گذاری سعی در مرعوب ساختن نیروهای حزب الله جهت عقب نشینی از مواضع شان مبنی بر حمایت از بشار اسد دارند.
 
این در حالیست که نه تنها انفجارهای تروریستی روز سه شنبه، بلکه بسیاری از اتفاقات اخیر در لبنان از جمله انفجار ضاحیه را نیز می توان در همین چارچوب مورد ارزیابی و تحلیل قرار داد که ریشه اینگونه اقدامات تروریستی به سلفی های تکفیری در لبنان که برخی از نیروهای مخالف سوری در میان آن ها نیز که تحت حمایت های مالی و تسلیحاتی رژیم اسرائیل قرار دارند در میان آن ها حضور دارند، باز می گردد.
 
همچنین از این نکته نیز نباید غافل شد که به زعم کارشناسان و ناظران مسائل منطقه ای، این نوع عملیات ها که در چارچوب انفجارهای تروریستی صورت می گیرد، به گونه ای اعلام جنگ به محور مقاومت از جمله حزب الله لبنان است که بطور قطع و یقین در آینده با واکنش و چه بسا پاسخ سخت نیروهای مقاومت لبنان و ایران و همپیمانان آن ها در منطقه مواجه خواهد شد. چرا که این حرکت شنیع عملی نیست که محور مقاومت آن را بپذیرد و یا از آن چشم پوشی کند؛ حتی اگر محور مقاومت در منطقه هم از آن چشم پوشی کند، حزب الله قطعاً در مقابل آن سکوت نخواهد کرد و پاسخ دندان شکنی به آن خواهد داد. چنانکه در مورد انفجار ضاحیه حزب الله آنقدر آن را پیگیری کرده بود که در نهایت عوامل آن را پیدا کرد و جالب اینکه خود سلفی های تکفیری عوامل حمله را از بین بردند و کشتند برای اینکه بقیۀ عوامل کشف نشوند. لذا این یک اقدام جنایتکارانه و تروریستی علیه علیه محور مقاومت است که تحت هیچ عنوانی نمی تواند قابل توجیه باشد.
 
در واقع رژیم اسرائیل که در رأس انجام این گونه اقدامات خرابکارانه و تروریستی قرار دارد، با هدف ضربه زدن به محور مقاومت و ایجاد فتنه مذهبی این اقدام را انجام داده است که در این بین متاسفانه گروه های تکفیری، متحجر و بی عقلی هم وجود دارند، که ابزار شده اند و در جهت تأمین خواست و منافع نامشروع رژیم جعلی اسرائیل این اقدام را انجام می دهند. چنانکه این گروه ها نیز در پیروی از صهیونیست ها و همانند رژیم اسائیل مدت زیادی است که اعلام کرده اند هیچ خط قرمزی را رعایت نمی کنند و متأسفانه با یک بینش تنگ و متحجر و بدون حفظ منافع استراتژیک اقدام به این حرکات تروریستی می کنند.
 
به عنوان کلام آخر باید تأکید داشت، علیرغم اینکه انفجارهای تروریستی و ضد بشری بیروت تلخ است و شهدا و مجروحان بسیاری نیز داشته، اما تصور نمی شود که اینگونه اقدامات قبیح و وحشیانه که نه تنها اقدامی تروریستی بر علیه سفارت ایران بلکه در دیدی وسیع تر اقدامی تروریستی، افراط گرایانه و خشونت طلبانه بر علیه محور مقاومت است، بتواند سیاست و رویکرد حزب الله لبنان در حمایت از محور مقاومت در مقابل رژیم اسرائیل چه در داخل لبنان و چه در سوریه را تغییر دهد. بنابراین تنها نتیجه این اقدامات وحشیانه و خشونت بار سلفی های تکفیری این است که ماهیت این گروه ها و جریان ها را که با حرکت در راستای منافع صهیونیستی در صدد ایجاد بی ثبات و شکاف در جامعه لبنانی هستند، برای مردم لبنان به طور کامل آشکار می کند.
 
شبکه خبر

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: غیر فعال
وبسایت::
دیدگاه: فیلد اجباری.

اشتراک
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Technorati
 • Reddit
 • Yahoo Buzz
 • StumbleUpon