• نظرها: 0
 • تاریخ انتشار: ۲۲:۱۷:۰۹ | چهارشنبه, ۲۴ / مهر / ۱۳۹۲
 • در ویژه پایین صفحه
 • توسط عصر بهبهان
 • نمایش ها: 910
 • باذلی محبوب, فرماندار بهبهان
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • Print Friendly Version of this pageچاپ Get a PDF version of this webpagePDF

سنجش آمادگی دستگاههای اجرایی شهرستان بهبهان در مانور ساعت صفر


فرماندار بهبهان:در برگزاری مانور ساعت صفر بر اساس زمان اعلام و زمان حضور دستگاهها در محل بحران آمادگی دستگاهها برای فراخوان بسیار مطلوب ارزیابی شد .البته بعضی از دستگاهها نیز نمرات منفی دریافت کردند.سنجش آمادگی دستگاههای اجرایی شهرستان بهبهان در مانور ساعت صفرفرماندار بهبهان:در برگزاری مانور ساعت صفر بر اساس زمان اعلام و زمان حضور دستگاهها در محل بحران آمادگی دستگاهها برای فراخوان بسیار مطلوب ارزیابی شد .البته بعضی از دستگاهها نیز نمرات منفی دریافت کردند.

فرهاد باذلی محبوب فرماندار بهبهان در گفتگو با خبرنگار عصر بهبهان گفت: 20 تا 26 مهرماه هفته ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی در کشور نامگزاری شده است . به همین خاطر از طریق ستاد بحران وزارت کشور یک دستورالعمل برای ایجاد آمادگیهای لازم و برنامه ریزی برای این هفته به شهرستان ابلاغ شد که بر اساس این برنامه از دو هفه قبل جلسات هماهنگی در سطح شهرستان آغاز شد .

باذلی محبوب ادامه داد : بعد از اخد نظرات و پیشنهاداتی که اعضای ستاد بحران شهرستان داشتند ، پیش بینی های لازم برای هفته ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی انجام گرفت.

وی همچنین گفت: برای هفته ایمنی شعارهایی انتخاب شد تا جهت سربرگ مکاتبات اداری مورد استفاده قرار گیرد.که مضمونهایی از قبیل نگاه پیشگیرانه به حوادث و مدیریت جامع خطرات در زمان بحران را شامل می شد.

فرماندار بهبهان اظهار کرد: شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان نیز کارگروه عملیات و امداد و نجات خود را تشکیل داد و سناریوی مانور ساعت صفر با تقسیم وظایف برای هر یک از دستگاههای اجرایی شهرستان در زمان فراخوانی صورت گرفت.

باذلی محبوب در توضیح مانور ساعت صفر گفت: در این نوع  فراخوانی ، بدون اطلاع قبلی در ساعتی مشخص به مسئول دستگاه عمل فراخوانی نیروها اعلام می شود و مدت زمان حضور نیروهای دستگاه مذکور در محل اعلام شده  به منظور اندازه گیری میزان آمادگی دستگاههای اجرایی شهرستان می باشد.

وی اهداف عمده در اجرای مانور ساعت صفر را بدین گونه اعلام کرد: 

سنجش توان مدیریتی و عملیاتی نیروها و عوامل امدادی شهرستان بهبهان
ایجاد هماهنگی و تعامل بین بخشی و سازمانی
ارزیابی توان و ظرفیت امکانات شهرستان برای مقابله با حوادث غیر مترقبه
تعیین وظایف کارگروههای تخصصی و کلیه عناصر دخیل در مدیریت بحران
شناسایی نقاط قوت و ضعف در روشهای مقابله با حوادث و اقدام در جهت رفع نواقص
چگونگی بهره برداری از زمان طلایی برای نجات جان انسانهای آسیب دیده

فرماندار بهبهان تصریح کرد: بر همین اساس پنجمین روز از هفته ایمنی را که به مناسبت عید قربان یک روز تعطیل هم بود جهت مانور ساعت صفر و سنجش آمادگی دستگاههای شهرستان انتخاب شدو افزود: راس ساعت 10 و 30 دقیقه صبح به دستگاهها اعلام شد که "مخازن کارخانه سیمان بهبهان دچار حادثه انفجار شده است" و بعد از اعلام فراخوان ، زمان ورود واحدها به محل حادثه ثبت شد .

جدول حضور دستگاههای مختلف شهرستان بهبهان در محل بحران
باذلی محبوب ضمن بیان اینکه بر اساس اهداف پیش بینی شده و شرح وظایف هر دستگاه توان عملیاتی دستگاهها سنجیده شد افزود:
بر اساس زمان اعلام و زمان حضور دستگاهها در محل بحران آمادگی دستگاهها برای فراخوان بسیار مطلوب ارزیابی شد .البته بعضی از دستگاهها نیز نمرات منفی دریافت کردند.کمبود و فرسودگی ماشین الات مهندسی و تجهیزات امدادی مشکل اساسی شهرستان بهبهان

باذلی محبوب ضمن بیان اینکه دو مشکل اساسی  در مقابله با بحرانها داریم گفـت: کمبود و فرسودگی وسایل مهندسی در سطح شهرستان باعث شد تا در زمینه اعزام وسایل مهندسی در محل بحران ، شاهد موفقیت چشم گیری نباشیم.

وی ادامه داد : چون بر اساس اعلام قبلی ، انفجار مخازن سیمان به عنوان حادثه اعلام شده بود در زمان فراخوانی با کمبود وسایل مهندسی مانند لودر ، گریدر ، بولدوزر ، بیل مکانیکی و دیگر ماشین آلات و ابزار آلات مورد نیاز برای باز کردن معابر مواجه بودیم که این امر در زمان بحرانهای واقعی مشکل زا خواهد بود.

فرماندار بهبهان تاکید کرد: با توجه به حادثه خیز بودن شهرستان بهبهان هم ازنظر قرار گرفتن بر روی گسل و هم قرار گرفتن در مسیر سیلاب کمبود وسایل مهندسی در بهبهان به شدت احساس می شود .

وی همچنین گفت: مورد دوم کمبود هایی است که در تجهیزات امدادی با آن مواجه هستیم . که جهت رفع این کمبود فقط نیاز به بودجه است تا این کمبودها تامین شود.

باذلی محبوب اظهار کرد: بعضی از دستگاهها حتی لباس امدادی مناسب نیز ندارند تا چه رسد به تجهیزات و این مسئله در زمان بحران یک مشکل اساسی است و افزود : در بعضی دستگاههای شهرستان مانند ادارات برق ،آبفا و گاز ؛یک یا دو واحد عملیاتی موجود است ولی با توجه به وسعت و حادثه خیز بودن شهرستان بهبهان ، در زمان بحران کمبود تجهیزات به شدت احساس می شود.

وی ضمن عنوان این مطلب که کلیه ادارات ، نهادها ، سازمانها و نیروهای نظامی و انتظامی عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان در این مانور شرکت داشتند گفت: وظایف دستگاههای اجرایی شهرستان به تفکیک بدین قرار تعیین شده بود که
جمعیت هلال احمر : حضور امدادگران و امکانات امدادی در محل

شهرداری: اعزام اکیپ آتش نشانی ، دو دستگاه کامیون، دو دستگاه اتوبوس ، یک دستگاه لودر ، پمپ آب و عوامل اجرایی
نیروی مقاومت بسیج:حضور یک گردان جهت تامین امنیت منطقه حادثه دیده و حضور تیم امداد بسیج جهت امداد رسانی در منطقه
نیروی انتظامی: حضور 5 تیم عملیاتی و 2 تیم راهور جهت تامین امنیت محل حادثه و تسهیل در عبور و مرور وسائط نقلیه در محل حادثه
دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی : اعزام دو اکیپ اورژانس ، دو اکیپ بهداشتی و در اختیار قرار دادن یک دستگاه پیکاب و یک دستگاه وانت در محل حادثه

امور برق: اعزام دو تیم عملیاتی به محل حادثه و در اختیار قرار دادن یک دستگاه بالابر و جرثقیل در محل حادثه
آبفا: اعزام دو تیم عملیاتی به محل حادثه و در اختیار قرار دادن یک دستگاه کامیون و جرثقیل در محل حادثه
اداره گاز: اعزام دو تیم عملیاتی به محل حادثه و در اختیار قرار دادن یک دستگاه وانت نیسان
جهاد کشاورزی:تامین ماشین آلات و خودروهای مورد نیاز
راه و ترابری:یک دستگاه کامیون،یک دستگاه لودر ،یک دستگاه آب پاش و یک دستگاه مینی بوس در محل حادثه
بهزیستی: اعزام یک تیم حمایت روانی و یک دستگاه وانت
مخابرات: دو دستگاه خودروی سواری و یک تیم عملیاتی
بنیاد مسکن:تامین خودروی دوکابین و وانت
آموزش و پرورش: در اختیار قرار دادن دو دستگاه مینی بوس و دو دستگاه نیسان وانت و وانت پیکاب
دانشگاه خاتم الانبیاء(ص):دو دستگاه اتوبوس،مینی بوس و وانت
دانشگاه آزاد:یک دستگاه اتوبوس ،وانت و خودروی سواری
جهت مانور باید در محل حادثه حضور پیدا میکردند که خوشبختانه با توجه به امکانات محدود شهرستان در محل حاضر شدند.

وی ضمن بیان این مطلب که یکی از عموامل مهم در کنترل بحران حضور فعال مردم است گفت:درخواست ما این است که در زمان بحران مردم هم به کمک مسئولین بیایند . 

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: با توجه به حادثه خیز بودن شهرستان بهبهان هم ازنظر قرار گرفتن بر روی گسل و هم قرار گرفتن در مسیر سیلاب مشکل کمبود وسایل مهندسی وتجهیزات امدادی با عنایت مسئولین مربوطه حل شود.

به گزارش عصر بهبهان: از دیگر برنامه های اجرا شده در هفته ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی می توان به برگزاری نمایشگاه عکس و تجهیزات امدادی توسط جمعیت هلال احمر بهبهان، برگزاری مانور زلزله در چهار مدرسه در سطح شهرستان، رژه خودروهای امدادی ،پشتیبانی مانور استانی در حوزه امداد و نجات در آغاجاری ،برگزاری کلاسهای امداد و نجات در سطح ادارات اشاره کرد. 

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: غیر فعال
وبسایت::
دیدگاه: فیلد اجباری.

اشتراک
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Technorati
 • Reddit
 • Yahoo Buzz
 • StumbleUpon