• نظرها: 0
 • تاریخ انتشار: ۱۵:۰۲:۰۷ | چهارشنبه, ۱۰ / مهر / ۱۳۹۲
 • در ایران جهان
 • توسط عصر بهبهان
 • نمایش ها: 841
 • اوباما, روحانی
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • Print Friendly Version of this pageچاپ Get a PDF version of this webpagePDF

مشروح مذاكره تلفني اوباما و حسن روحاني از زبان رئيس جمهور/ مخلفان من يك درصد هم باشند حق اظهار نظر دارند


رئیس جمهور با تشریح سه مرحله پشت سر گذاشته شده از سوی دولت برای تعامل سازنده با جهان گفت: یکی از برنامه هایی که برای دولت حائز اهمیت بود مسئله تعامل با جهان است.مشروح مذاكره تلفني اوباما و حسن روحاني از زبان رئيس جمهور/ مخلفان من يك درصد هم باشند حق اظهار نظر دارند

رئیس جمهور با تشریح سه مرحله پشت سر گذاشته شده از سوی دولت برای تعامل سازنده با جهان گفت: یکی از برنامه هایی که برای دولت حائز اهمیت بود مسئله تعامل با جهان است.

به گزارش عصر بهبهان به نقل از  مهر، حسن روحانی در حاشیه جلسه هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دولت در سه مرحله پیش روی خود برای تعامل سازنده با جهان قدم هایی به پیش گذاشته است.

وی افزود: یکی از این مراحل حضور بیش از 55 هیات خارجی در مراسم تحلیف بود که 11 هیات در سطح سران حضور یافتند لذا تماس و مذاکره با آنها اولین قدم در دیپلماسی خارجی دولت یازدهم محسوب می شود که بسیار تاثیرگذار بود.

رئیس جمهور تصریح کرد: قدم دوم دولت در دیپلماسی خارجی حضور در اجلاس سران شانگهای در بیشکک بود که با مقامات حاضر در این اجلاس به ویژه روسای جمهور چین و روسیه دیدارهایی برگزار شد که بسیار حائز اهمیت بود و مسائل دوجانبه و بین المللی طی آن مورد بررسی قرار گرفت.

وی قدم سوم دولت در دیپلماسی خارجی را حضور در مجمع عمومی سازمان ملل خواند و گفت: در این مدت 18 ملاقات دوجانبه با مقامات، سران کشورها و روسای سازمان های بین المللی صورت گرفت.

روحانی با اشاره به برنامه های خود در نیویورک، این سفر را در راستای دنبال کردن دیپلماسی عمومی خواند و اظهار کرد: سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل، حضور در جمع مسئولان رسانه های آمریکایی، صاحبنظران، ادیان اسلامی، شرکت در جامعه آسیایی و شورای روابط خارجی آمریکا با حضور 300 نفر و حضور در جمع ایرانیان از جمله برنامه های سفر بنده به نیویورک بود.

وی در ادامه افزود: در این سفر درخواست های ملاقات با مقامات کشورهای مهم اروپایی از قبیل اسپانیا، اتریش و فرانسه داشتم که این ملاقاتها صورت گرفت و نشان داد چیزی که به عنوان تحریم مطرح می کنند ، کاملا شکسته شده است، چرا که تحریم ها شامل دیدار با سران دیگر کشورها هم بود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در این سفر قصد داشتیم مسئله حقوق هسته ای مردم ایران و غیرقانونی بودن تحریم ها را در افکار عمومی دنیا تفهیم کنیم، گفت: در جلسات خصوصی و در مصاحبه ها که با دیگر کشورها و همچنین روسای سازمان های بین المللی داشته ایم سعی کردیم این هدف را دنبال کنیم و من فکر می کنم در این زمینه موفق بوده ایم.

رئیس جمهور تصریح کرد: در دیدارهای دوجانبه گاهی خود مسئولان دیگر کشورها پیشقدم می شدند و می گفتند تحریم ها بر علیه ایران ناعادلانه است و ما نیز فراتر از آن می گفتیم این تحریم ها غیر انسانی است آنان می پذیرفتند.

وی با تاکید بر اینکه فضای بین المللی بر این است که تحریم های ایران کنار گذاشته شود، گفت: برای اینکه این مسئله مهم محقق شود قدم های بعدی بر دوش مردم است تا قدم های بعدی برداشته شود.

روحانی با اشاره به اجلاس وزرای 1+5 در نیویورک گفت: همه 6 کشور به نحوی بر حقوق هسته ای ایران اذعان داشتند بنابراین ما یک قدم پیش رفته ایم و اجلاس بعدی که در ژنو برگزار می شود به ریز مسائل پرونده هسته ای ایران پرداخته می شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه این سفر در جلوگیری از جنگ جدید در منطقه اثرگذار بوده است، گفت مسئله امنیت، ثبات منطقه و مخصوصا بحث سوریه برای ایران بسیار بااهمیت است که ما نیز در ملاقاتها و دیدارهای دوجانبه بر آن تاکید داشتیم و در این ملاقات ها نیز طرف های مقابل از جمله مقامات ارشد اروپایی اعتراف می کردند که در مورد سوریه، مسئله نظامی راهگشا نخواهد بود و تنها با آرای عمومی مردم می توان بحران سوریه را حل کرد.

روحانی ادامه داد: حتی مقامات آمریکایی نیز اعتراف کردند که حق نداریم نسبت به آینده سوریه تصمیم بگیریم و تنها این مردم سوریه هستند که باید در مورد کشور و حکومتشان تصمیم گیری کنند بنابراین در این سفر قدم های موثری در زمینه صلح و ثبات در منطقه به خصوص مسئله سوریه برداشته شد.

وی با بیان اینکه در این سفر فضا را تا حدی برای اسرائیل سخت کردیم، گفت: در این سفر افکار عمومی آمریکا را متوجه کردیم که بسیاری از مسائلی که در مورد ایران مطرح می شود صحت ندارد بنابراین دیدیم که در مصاحبه آخر سئوالی از هولوکاست پرسیده نشد بنابراین بسیاری از مسائل از ذهن ها پاک شد. اما باید توجه داشته باشیم که اسرائیل لابی های قوی در آمریکا دارد و خود ایرانی هایی که در آمریکا حضور دارند باید اولین قدم را در این زمینه بردارند.

روحانی همچنین تاکید کرد: همه ایرانی ها صدا و سیمای ما هستند و باید واقعیت ها را به جهانیان منعکس کنند.

رئیس جمهور همچنین با بیان اینکه مسئله تروریسم و افراطی گری از دیگر موضوعاتی بود که ایران در این سفر آن را  دنبال کرد، گفت: این سخن اعتدال که در ایران مورد استقبال قرار گرفت در سازمان ملل هم مورد استقبال قرار گرفت و همه بر آن اذعان داشتند که امنیت جهان در خطر است و در این زمینه نگاه ایران مورد استقبال قرار گرفت.

وی تصریح داشت: دنیا فهمیده است که افراطی گری برای ثبات جهان و تروریسم برای امنیت جهان یک خطر بزرگ است و همه باید دست به دست هم دهیم که با افراط مبارزه کنیم و صلح، اعتدال و همزیستی مسالمت آمیز از جمله اهدافی بود که ایران در این سفر دنبال کرد.

روحانی همچنین کاهش تنش و جلوگیری از افزایش تنش میان ایران و آمریکا را از دیگر اهداف این سفر برشمرد و گفت: تا آنجا که زمینه فراهم باشد می خواهیم تنش ها را کاهش دهیم.

وی همچنین در مورد اصرار مقامات آمریکایی برای دیدار با رئیس جمهور ایران گفت: مقامات آمریکایی اصرار داشتند که در این سفر ملاقات هایی بین دو رئیس جمهور صورت بگیرد و اولین پیام آنان در روز جمعه قبل از سفرم به نیویورک فرستاده شد. در روز شنبه و یکشنبه هم این درخواست ملاقات دوباره فرستاده شد و ما به این پیام ها پاسخ نداده بودیم و گفتیم هنگامی که وارد نیویورک می شویم تصمیم قطعی را خواهیم گرفت و ما نیز در اول مهر به نیویورک رفتیم و در نهایت هم این ملاقات صورت نگرفت چرا که گفتیم فرصت برای توافق روی جزئیات نیست.

رئیس جمهور درباره درخواست آمریکایی ها برای ملاقات با وی گفت: فرصت انجام این ملاقات وجود نداشت، البته ملاقات وزیران امور خارجه ایران و آمریکا در نشست 1+5 برگزار شد.

وی افزود: آمریکایی ها بارها از هیات ایرانی تقاضای انجام دیدار کرده بودند که این فرصت حاصل نشد، اما توافقی برای صورت دادن تماس تلفنی انجام شده بود و در نهایت منجر به این شده بود که در روز جمعه رئیس جمهور آمریکا تماس بگیرد که در لحظه حرکت ما با این موضوع مواجه شدیم.

روحانی در تشریح این تماس ادامه داد: طرف آمریکایی با موبایل سفیر ایران در سازمان ملل تماس گرفته و بنده درست در لحظه ای که در حال خروج از هتل محل اقامت بودم با آقای اوباما صحبت کردم.

وی گفت: در این تماس تلفنی خطاب به رئیس جمهور آمریکا گفتم که در 35 سال گذشته مسائل بسیاری بین دو کشور بوجود آمده و تاریکی های زیادی در روابط وجود دارد، در مقابل آقای اوباما هم گفت که بنده می دانم که مساله رابطه بین ایران و آمریکا یک شبه حل نمی شود.

رئیس جمهور در عین حال تاکید کرد که عمده بحث بین او و اوباما در تماس تلفنی درباره موضوعات هسته ای بوده است، اما بحث های حاشیه ای کوچکی هم در این بین عنوان شده است.

وی با اشاره به اظهارات اوباما در تماس تلفنی گفت: رئیس جمهور آمریکا در این تماس عنوان کرد که هم شما در سخنرانی اشاره کرده اید و هم رهبر انقلاب اسلامی نیز در این خصوص تاکید داشته است که ایران به دنبال دستیابی به سلاح های هسته ای نیست و تنها به دنبال انرژی صلح آمیز هسته ای است.

روحانی با بیان اینکه مردم باید بدانند راه ما در سیاست خارجی هموار نیست بلکه یک راه دشوار در این زمینه در پیش داریم ، یادآور شد: مشکلات هشت ساله و ده ساله در هشت روز و ده روز قطعا قابل حل نیست.

وی در ادامه به بخش دیگری از اظهارات اوباما در گفتگوی تلفنی با رئیس جمهور ایران پرداخت و خاطر نشان کرد: آقای اوباما در این تماس تلفنی به بنده گفت که ما مشکلات فراوانی در داخل داریم و شما هم در داخل کشورتان مشکلاتی دارید که باید برطرف شود. به نظرم اظهارات مقامات آمریکایی که بنا به فشار هر روز حرفی را می زنند مهم نیست آنچه اهمیت دارد این است که آنها فهمیده اند تحریم علیه ملت ایران بی فایده است.

رئیس جمهور اضافه کرد: پیشتر عده ای فکر می کردند می توانند با فشار و تحریم می توانند مردم را از نظام جدا کنند، اما انتخابات ریاست جمهوری و حضور پرشور مردم در این عرصه ثابت کرد که تحریم راه حل درستی نیست.

وی گفت: من به رئیس اتحادیه اروپا که در نیویورک به دیدارم آمد هم گفتم که تحریم علیه ملت ایران راه حل درستی نیست و تاثیرگذار نخواهد بود که او هم با سکوتش این موضوع را قبول داشت. بنده گفتم حرف شما چیست؟ آیا اعتماد می خواهید؟، خب در مقابل ما هم اعتماد می خواهیم.

روحانی افزود: در این دیدار بنده تاکید کردم که جمهوری اسلامی ایران به دنبال سلاح هسته ای و کشتار جمعی نیست و تنها راه حل مشکلات از طریق مذاکره است که رئیس اتحادیه اروپا نیز گفت این موضوع را قبول دارم. به نظر بنده این اولین قدم برای حل مشکلاتی است که در این سال ها ایجاد شده بود.

وی تاکید کرد که برداشتن اولین قدم برای حل مشکلات حتما به این معنی نیست که با یک تلفن، مذاکره و حرف کار درست شده است. اتحاد مردم و دولت خلق حماسه سیاسی ایستادگی مردم و حضور آنها در صحنه های حساس فضا را در جهان به نفع ملت ایران عوض کرده است.

رئیس جمهور ادامه داد: البته این بدان معنا نیست که در یکی دو هفته اقدامات به نتیجه می رسد، اما فضا به نفع ملت ایران روشن است؛ چراکه لحن اروپا، لحن دبیرکل سازمان ملل متحد و حتی رئیس جمهور آمریکا در قبال ایران کاملا تغییر پیدا کرده است. این موضوع از همان نامه اولی که آقای اوباما به بنده نوشت و انتخابم را به عنوان رئیس جمهور ایران تبریک گفت و در تماس تلفنی کاملا مشهود بود.

وی خطاب به رسانه ها گفت: نباید در بین مردم انتظار نتیجه آخر را ایجاد کنیم که آنها فکر کنند با یک سفر مشکلات 35 ساله و بحث های هسته ای هشت ساله برطرف خواهد شد، البته هر آنچه تاکنون بدست آمده با تدبیر رهبر معظم انقلاب و حمایت مردم و نمایندگان ملت در مجلس بوده است که امیدوارم در آینده نتایج بهتری حاصل شود.

روحانی در ادامه در پاسخ به سوالات خبرنگاران درباره سوالی در خصوص اظهارات اخیر بنیامین نتانیاهو گفت: به هر حال اینکه یک رژیم تجاوزگر با لحن درشت با جمهوری اسلامی ایران صحبت کند، عجیب نیست.

وی اظهار کرد: اسرائیلی ها وقتی می بینند شمشیر آنها کند شده و ندای صلح ملت ایران که همیشه صلح طلب بوده در جهان پیچیده است حتما ناراحت می شوند و خیلی هم طبیعی است. غیر از این نباید از اسرائیلی ها انتظار داشت و این عصبانیت آنها نشان می دهد راه ما به درستی طی شده است.

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ارزیابی شما از تصمیم اخیر سنای آمریکا و موکول کردن تحریم های جدید به نتایج نشست 1+5 در ژنو چیست؟، گفت: می دانید که در آمریکا درباره جمهوری اسلامی ایران دو نظر وجود دارد نظر کنگره مبنی بر تشدید تحریم ها است که قطعا این راه خطا و اشتباه است.

وی اضافه کرد: ظاهر امر این است که دولت آمریکا با نظر کنگره برای تشدید تحریم ها مخالف است و دلیل آن هم حضور فعال آمریکایی ها در نشست 1+5 است.

روحانی تاکید کرد: اگر مذاکرات ژنو با موفقیت همراه باشد جلوی بسیاری از اقدامات تندروانه گرفته می شود ما از اول هم گفتیم که جمهوری اسلامی ایران به دنبال بازی برد باخت به نفع خودش نیست بلکه بازی برد برد برای هر دو طرف را می خواهد که امیدوارم این موضوع محقق شود و از طرفی هم سنای آمریکا دچار اشتباه نشود.

وی درباره نشست شب گذشته هیات دولت با نمایندگان مجلس نیز خاطر نشان کرد: در جلسه شب گذشته در خدمت نمایندگان بودیم و نظرات آنها را نیز استماع کردیم قطعا نشست های مشترک مجلس و دولت ادامه خواهد داشت؛ چراکه مسائل کشور با همکاری و هماهنگی دولت و مجلس برطرف خواهد شد.

رئیس جمهور عنوان کرد: قطعا دولت در انجام وظایف خود نیاز به حمایت رهبر معظم انقلاب، مجلس و مردم دارد. مجلس در این بین تاثیرگذاری بالایی دارد و ما هم نهایت سعی مان را برای تعامل هرچه بهتر با مجلس انجام خواهیم داد. در این زمینه انشاءالله در مهلت مقرر و به زودی تکلیف سه وزارتخانه باقیمانده مشخص و وزیران پیشنهادی آن به مجلس معرفی خواهند شد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره منتقدین سفر وی به نیویورک نیز اظهار کرد: انتقاد که آزاد است و یکی از افتخارات این دولت این است که انتقادپذیر است، اما ما می خواهیم اعتراض در چارچوب قواعد بازی باشد.

روحانی تاکید کرد: دولت بعد از این قدم های به مراتب بزرگتری از آنچه در سفر به نیویورک برداشت، بر خواهد داشت. من در این زمینه به دو دستگاه معتبر نظرسنجی ماموریت دادم تا نظرسنجی دقیقی از مردم درباره اقدامات دولت به ویژه سفر اخیر به نیویورک به عمل آورند.

وی تاکید کرد: حتی اگر مخالفین راه دولت یک درصد هم باشند، حق دارند حرف بزنند و نقد کنند، اما یادمان باشد که منافع ملی، نقد سازنده و اخلاقی را در انتقادهایمان مدنظر داشته باشیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت در یک مسیر دشوار در حال حرکت است، گفت: ما در این مسیر به حمایت و نظر رهبر معظم انقلاب، مجلس شورای اسلامی و مردم نیاز داریم؛ چراکه اینها سرمایه‌های اصلی ما هستند و اگر نباشند دولت به اخلاق خود نخواهد رسید.

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: غیر فعال
وبسایت::
دیدگاه: فیلد اجباری.

اشتراک
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Technorati
 • Reddit
 • Yahoo Buzz
 • StumbleUpon