• نظرها: 0
 • تاریخ انتشار: ۱۳:۰۰:۰۴ | شنبه, ۶ / مهر / ۱۳۹۲
 • در ایران جهان
 • توسط عصر بهبهان
 • نمایش ها: 644
 • اوباما, روحانی
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • Print Friendly Version of this pageچاپ Get a PDF version of this webpagePDF

بازتاب گفتگوی تلفنی روسای جمهوری ایران و آمریکا در رسانه های اروپا


رسانه های انگلیس گفت و گوی تلفنی اوباما با روحانی را تاریخی خواندند


بازتاب گفتگوی تلفنی روسای جمهوری ایران و آمریکا در رسانه های اروپا

رسانه های انگلیس گفت و گوی تلفنی اوباما با روحانی را تاریخی خواندند

به گزارش عصر بهبهان به نقل از  دانا، گفت و گوی تلفنی باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا با دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران که در آخرین لحظات حضور هیات ایرانی در نیویورک صورت گرفت، بازتاب گسترده ای در رسانه های انگلیس یافت و بلافاصله به خبر اول این رسانه ها تبدیل شد.

شبکه های مختلف خبری انگلیس از جمله بی بی سی، اسکای نیوز، آی تی وی و کانال ۴ جمعه شب با پوشش خبری گسترده مکالمه رییسان جمهوری دو کشور، این تحول را گامی مهم در جهت حل اختلافات دیرینه تهران - واشنگتن توصیف کردند.

شبکه های خبری و روزنامه های انگلیسی اکثرا از این گفت و گوی تلفنی به عنوان یک رویداد تاریخی در روابط ایران و آمریکا یاد کرده اند.
روزنامه دیلی تلگراف در نسخه آن لاین خود در این باره نوشت: باراک اوباما جمعه شب یک تماس تلفنی تاریخی با حسن روحانی رییس جمهوری ایران برقرار کرد.

این روزنامه افزود: این اولین گفت و گوی مستقیم رییسان جمهوری ایران و آمریکا پس از سه دهه بود... هر دو کشور اخیرا علائمی را در مورد علاقه خود برای همکاری و حل بن بست به وجود آمده بر سر برنامه هسته ای ایران نشان داده بودند.

دیلی تلگراف به نقل از اوباما نوشت: ایران و آمریکا اکنون فرصتی منحصر به فرد دارند تا به توافق برسند... البته موانع مهمی نیز بر سر راه وجود دارد و به همین دلیل نمی توان گفت که موفقیت تضمین شده است، اما من معتقدم که ما می توانیم به یک راه حل جامع دست پیدا کنیم.

گاردین، دیگر روزنامه انگلیسی نیز از این مکالمه به عنوان گفت و گوی تلفنی تاریخی یاد کرد و گزارش داد: تماس تلفنی اوباما و رییس جمهوری ایران، اولین تماس مستقیم سران دو کشور از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹ میلادی به شمار می رود.

همچنین روزنامه ایندیپندنت در وبسایت خود این خبر را منتشر کرده و به نقل از باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا این مذاکره تلفنی را سازنده توصیف کرده است.

شبکه خبری اسکای نیوز نیز در گزارشی با عنوان مکالمه تاریخی سران ایران و آمریکا، گفت: این مکالمه تلفنی می تواند یک گام عمده در حل نگرانی ها در مورد برنامه هسته ای ایران باشد. این نخستین تماس مستقیم سران دو کشور طی بیش از ۳۰ سال گذشته به شمار می رود.
این تلویزیون انگلیسی افزود: هر دو رییس جمهور به همکاران خود دستور داده اند تا هر چه سریعتر زمینه های همکاری و رسیدن به توافق را فراهم آورند.

اسکای نیوز در ادامه گزارش خود بخش های از صحبت های اوباما، پس از این گفت و گوی تلفنی و همچنین بخش های از سخنان روحانی در کنفرانس خبری عصر امروز در نیویورک را نقل کرده است.

بی بی سی نیز گزارش داد: باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا امروز تلفنی با حسن روحانی رییس جمهوری ایران گفت و گو کرد. این برای نخستین بار بود که طی بیش از ۳۰ سال، چنین مکالمه سطح بالایی میان ایران و آمریکا صورت گرفت.

این شبکه خبری افزود: اوباما در این تماس تلفنی از فرصت منحصر بفرد برای پیشرفت و بهبود روابط با دولت جدید ایران سخن گفته و مقامات کاخ سفید این گفت وگوی ۱۵ دقیقه ای را دوستانه و صمیمی توصیف کرده اند.

برخی رسانه های انگلیس نیز در گزارش های خود برخی نکات جالب و حاشیه ای را به نقل از صفحات منتسب به مقامات دو کشور در شبکه های اجتماعی بویژه توییتر منتشر کردنده اند.

از جمله اینکه باراک اوباما در این گفت و گوی ۱۵ دقیقه ای از رییس جمهوری ایران که در حال عزیمت به فرودگاه بوده، به خاطر ترافیک شهر نیویورک عذرخواهی کرده و در آخر نیز به زبان فارسی با دکتر روحانی خدا حافظی کرده است.

همچنین گزارش شده است که رییس جمهوری اسلامی ایران در پایان این مکالمه به زبان انگلیسی به اوباما گفته است روز خوبی داشته باشید.
گفت وگوی تلفنی اوباما با روحانی تیتر نخست رسانه ها در قلب اروپا
وین- گفت وگوی تلفنی باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا با حسن روحانی همتای ایرانی اش، به تیتر نخست رسانه های اتریش و سوییس تبدیل شد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری اتریش آپا و روزنامه های اتریشی استاندارد، پرسه، کلاینه سایتونگ، کرونه، سالزبورگ، تیرول، هویته و اوسترایش در سایت های آنلاین خود خبر مربوط به گفت وگوی تلفنی اوباما با روحانی را در صدر اخبار خود قرار دادند.

رسانه های اتریشی در گزارش های خود، این گفت وگوی تلفنی را تاریخی توصیف کرده و آن را نشانه ای روشن برای حل و فصل موضوع هسته ای دانستند.

به نوشته این رسانه ها، اوباما در گفت وگوی تلفنی با روحانی بر رسیدن به یک راه حل جامع برای حل و فصل موضوع هسته ای ایران تاکید کرده است.

روزنامه های سوییسی نئو زوریخر سایتونگ و تاگس آنزیگر نیز با اشاره به اینکه یخ روابط ایران و آمریکا شکست، خاطرنشان کردند که این نخستین تماس مستقیم بین روسای جمهوری دو کشور پس از سه دهه بود.

به نوشته روزنامه های سوییسی، اوباما در این تماس تلفنی تاکید کرده است که ایران و آمریکا می توانند در زمینه هسته ای به توافق برسند.

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: غیر فعال
وبسایت::
دیدگاه: فیلد اجباری.

اشتراک
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Technorati
 • Reddit
 • Yahoo Buzz
 • StumbleUpon