Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
1 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • فضای سبز شهر در آینده با گیاه ویتکس ( vitex) زیبا تر می شود

  عصر بهبهان : مهندس قاسمپور ،کارشناس و ناظر فضای سبز این شهرداری به خبرنگار عصر بهبهان گفت: برای اولین بار در بهبهان ، پرورش و تکثیر گونه ای جدید از گیاهان زینتی بنام " ویتکس Vitex "


  گیاه ویتکش گیاه ویتکش

  فضای سبز شهر  در آینده با گیاه ویتکس ( vitex) زیبا تر می شود 


    مهندس قاسمپور ،کارشناس و ناظر فضای سبز این شهرداری به خبرنگار عصر بهبهان گفت:  برای اولین بار در بهبهان ، پرورش و تکثیر گونه ای جدید از گیاهان زینتی بنام " ویتکس  Vitex "

  در مرکز تحقیقات و تولیدات گیاهی شهرداری بهبهان،  مورد مطالعه و تکثیر انبوه قرار گرفت.

   مهندس قاسمپور با بیان اینکه تنوع گونه های گیاهی، خصوصاً درختان و درختچه های زینتی سازگار با مناطق گرمسیر از انتظارات به حق شهروندان فهیم بهبهانی است افزود : به جهت تنوع بخشی به فضای سبز شهرستان ، درختچه زیبای "ویتکس Vitex " شناسائی و از سال گذشته. چندین اصله از نهال های این گونه گیاهی تهیه و در مرکز تولیدات گیاهی شهرداری به جهت امکان سنجی کاشت و  سازگاری آن نسبت به شرایط اقلیمی شهر بهبهان مطالعه قرار گرفت . ایشان افزود : با مشاهده سازگاری نهال ها در شرایط آب و هوائی بهبهان ، عملیات تکثیر این گونه گیاهی بسیار زیبا در شرایط گلخانه ای شروع و خوشبختانه راه های تکثیر و ازدیاد آن شناسایی و در نهایت تکثیر انبوه این گیاه آغاز گردید.

  .وی ابراز امیدواری کرد : با ورود این درختچه زیبا به فضای سبز شهر بهبهان گام موثر و مفیدی در جهت طراوت و تنوع بخشی به فضای سبز شهرمان برداشته باشیم .
   
  گفتنی است گیاه ویتکس یا لگنوم :
  این گیاه با نام علمی Vitex trifolia  از خانواده  verbenaCeae  و با نام انگلیسی Variegativ با نام های فارسی ویتکس، لگنوم، شناخته می شود. این گیاه از خانواده شاهپسند بوده و سطح فوقانی برگها به رنگ سبز زیتونی و سطح تحتانی آن خاکستری روشن و تا حدودی پوشیده از کرکهای ریز می باشد.
  برگهای این گیاه 3 قسمتی بوده و برگچه وسط بزرگتر از 2 برگچه ی کناری آن می باشد و حالت برگچه ها بیضی کشیده است. گلهای این گیاه بصورت گل آذین کشیده با گلهای ریز آبی نمایان می شوند و از جمله گیاهان معطر همیشه سبز می باشد.
  این گیاه علاوه بر ظاهر زیبا و فرم پذیری آن دارای خاصیت طبی بوده و به عنوان یک گیاه داروئی از عصاره برگ این گیاه در درمان بسیاری از بیماری ها به کار می رود.
  با توجه به سریع الرشد و چند شاخه بودن این گیاه، امکان کاربرد آن بصورت تک درخت با فرم دهی و هرس مناسب وجود دارد. ساخت دیوار سبز ، پرچین ، فرم دهی آن بصورت درختچه با ارتفاع کم در نزدیکی سطح زمین و نیز امکان کاشت و پرورش آن در گلدانهای بزرگ از دیگر مزایای کاربردی این گیاه زینتی محسوب می گردد. لذا با توجه به هرس پذیری بسیار مطلوب "ویتکس" امکان تربیب آن به نحوه دلخواه چه در سطح زمین و چه به صورت درختی و درختچه ای مقدور می باشد.
   
  شرایط محیطی مورد نیاز :
  این گیاه به دمای بالا مقاوم بوده اما نسبت به سرمای شدید و یخبندان حساس و آسیب پذیر است . در خاکهای قلیائی، رسی ، شنی  و لومی ، قابلیت رشد دارد . میزان تحمل این گیاه به خشکی متوسط اما نسبت به شوری بالا مقاومت ضعیفی دارد .
  "ویتکس" ، به زهکش خوب در محیط ریشه نیاز داشته و شرایط غرقابی و عدم تهویه خاک برای آن مضر است. این گیاه  دو بار در سال (اوایل  بهار و پاییز ) نیاز به تغذیه و کوددهی داشته و تاکنون بیماری خاصی برای این گیاه گزارش نشده است.

  تاریخ انتشار: ۰۱:۵۲:۴۵ | سه شنبه, ۵ / شهریور / ۱۳۹۲ ویتکس, مهندس قاسمپور, شهرداری بهبهان, vitex, گیاه ویتکس
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.