• نظرها: 0
 • تاریخ انتشار: ۰۹:۳۲:۴۹ | سه شنبه, ۲۹ / مرداد / ۱۳۹۲
 • در از میان خبر ها
 • توسط عصر بهبهان
 • نمایش ها: 848
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • Print Friendly Version of this pageچاپ Get a PDF version of this webpagePDF

گزارش یک همایش: شرکت سهامی سیاسی خوزستانی ها در تهران/انتقاد عجیب شمخانی از مدیریت ارشد خوزستان/دراستان ما بخش خصوصی وجود ندارد


عصر بهبهان :اصلاح طلبان و کارگزارانی های خوزستان نیز همانند سایر نقاط کشور پس از انتخاب روحانی به عنوان رئیس جمهور منتخب تلاش و تکاپوی خود را برای پیدا کردن نقشی فعال در فضای سیاسی استان دوچندان کردند این جریان ها با برگزاری همایش ها و لابی های مختلف در استان و مرکز به دنبال مطرح کردن افراد مورد وثوق خود جهت مناصب ملی و استانی بوده اند.


گزارش یک همایش:
شرکت سهامی سیاسی خوزستانی ها در تهران/انتقاد عجیب شمخانی از مدیریت ارشد خوزستان/دراستان ما بخش خصوصی وجود ندارد
     
عصر بهبهان :اصلاح طلبان و کارگزارانی های خوزستان نیز همانند سایر نقاط کشور پس از انتخاب روحانی به عنوان رئیس جمهور منتخب تلاش و تکاپوی خود را برای پیدا کردن نقشی فعال در فضای سیاسی استان دوچندان کردند این جریان ها با برگزاری همایش ها و لابی های مختلف در استان و مرکز به دنبال مطرح کردن افراد مورد وثوق خود جهت مناصب ملی و استانی بوده اند.

 

به گزارش عصر بهبهان به نقل از رهیاب نیوز،پس از تغییراتی که در ماه های اخیر در فضای سیاسی کشور ایجاد شده بود برخی از جریانات که در 8سال گذشته به انزوا رفته بودند و یا در زیرسایه اصولگرایان روزگار سپری می کردند فرصتی یافتند که دوباره خودی نشان دهند و بازهم تابلو سهم خواهی خود از دولت ها را بالا ببرند.

اصلاح طلبان و کارگزارانی های خوزستان نیز همانند سایر نقاط کشور پس از انتخاب روحانی به عنوان رئیس جمهور منتخب تلاش و تکاپوی خود را برای پیدا کردن نقشی فعال در فضای سیاسی استان دوچندان کردند این جریان ها با برگزاری همایش ها و لابی های مختلف در استان و مرکز به دنبال مطرح کردن افراد مورد وثوق خود جهت مناصب ملی و استانی بوده اند.

از جمله برنامه های برگزار شده که به نوعی گرایشات برخی از مسئولین دولت نهم و دهم را نیز روشن می کند همایشی است تحت عنوان توسعه استان خوزستان در هتل اوین تهران که طی دوماه گذشته 2بار با حضور خوزستانی های مقیم تهران وبرخی از هم استانی ها برگزار شده است .

این که چرا همایش توسعه خوزستان باید در تهران برگزار شود  یکی از مهمترین سوالات راجع  به اینگونه برنامه هاست،البته برخی آقایان در دوران مسئولیت خود در استان نیز عادت داشتند به هر بهانه ای روزگار درتهران بگذرانند و مدیر پروازی باشند و برای حل مشکلات استان با فرسخ ها فاصله از خوزستان هم اندیشی کنند که هیچ گاه این برنامه ها نتیجه جز در موضوعات سیاسی و حزبی برای استان در برنداشته است.

فارغ از موضوع مکان برگزاری این همایش ترکیب کسانی که در این برنامه شرکت داشتند بسیار قابل تامل است در برنامه اول که بلافاصله پس از پیروزی روحانی در انتخابات برگزار می شود چهره هایی مانند: صفدر حسینی وزیر سابق کار و امور اجتماعی، فروزنده رئیس بنیاد مستضعفان، فروزش استاندار اسبق خوزستان، دکتر مرتضی افقه معاون سابق استانداری خوزستان، موالی‌زاده، عابدی، آوایی، فواد کریمی نمایندگان سابق خوزستان در مجلس و مهدی آلبوشوکه عضو شورای شهر ،محمد كیانوش راد، علی شمخانی، امیدوار رضایی، ولی الله شجاع پوریان، عیس قلی احمدی نیا، خون میرزایی، صافدل، مسعود حسین پور، علی پاداش، غلامرضا شریعتی، دهقان ، صفرپیش بین، سیدعباس موسوی، جاسم جادری، حمید زنگنه، حمید کهرام ، عبدالمهدی بخشنده، هدایت الله شاهینی  حضوری فعال پیدا می کنند.

در دومین همایش که طی هفته های گذشته برگزار شد چهره های جنجالی تری حضور داشتند که مهمترین آن ها می تواند سیدجعفرحجازی استاندار خوزستان باشد که بی توجه به اینکه بانیان برنامه از سرسخت ترین مخالفین دولت احمدی نژاد بوده اند در این برنامه حاضر شده و به ایراد سخنرانی نیز می پردازد.

دیگر چهره های دومین همایش عبارت بودند از: برخی نمایندگان ادوار خوزستان در مجلس و نمایندگان فعلی، احمدی شاهرودی عضو مجلس خبرگان رهبری، حجازی استاندار خوزستان، شجاعپوریان عضو شورای شهر تهران، رجایی از نزدیکان هاشمی رفسنجانی، جهانمیر پیش بین استاد دانشگاه، حسنوند استاندار بوشهر و برخی دیگر از شخصیت‌های سیاسی، اجتماعی استان در سال‌های گذشته که برخی از آن ها هیچ گونه پیشینه ارتباطی نداشته اند.

در این برنامه ها هرکدام از مدعوین در خصوص وضعیت استان از نگاه خود مطالبی را مطرح می کند که بعضا موضوعات قابل بحثی است چرا که نه تنها برای هیچکدام از مشکلات استان راهکاری پیش رو نمی گذارد بلکه گره ها را کورتر می کند.

از جمله سخنرانان دومین همایش برگزار شده علی شمخانی وزیر سابق دولت اصلاحا ت می باشد که در حضور استاندار به شدت نسبت به مدیریت ارشد استان وراه اندازی شبکه الاهواز انتقاد می کند .

شمخانی در این برنامه با تحلیل وضعیت موجود استان طی سخنان عجیبی می گوید: چندین سال از جنگ می‌گذرد و ما هنوز نسبت به تصمیم مناسب برای استان خوزستان بیگانه‌ایم. ما می‌گوییم منابع داریم، آب داریم، نفت داریم، نیروهای انسانی جوان داریم، آموزش عالی داریم این‌ها منابع ماست همه مسئولین کشور وقتی می‌خواهند حرف بزنند همه این‌ها را می‌گویند اما چرا فاصله وضع فعلی نسبت به برنامه چشم انداز فاصله دهشتناکی دارد؟ 

شمخانی ادامه داد: چه دلیلی دارد که برخی تغییر دین می‌دهند، این‌ها که تغییر دین نمی‌دهند در اصل، این‌ها عکس العملی نامناسب به یک حادثه نامناسبند، هردوی آن‌ها غلط است،روشنفکران عرب در این قضیه نقش دارند که باید جلوی این کار را بگیرند تا بستری فراهم نشود برای آنهایی که می‌گویند این قوم قابل اعتماد نیستند، از طرفی شبکه تلویزیونی بزنید، (اهواز، امام علی و...) هرچه می‌خواهید بزنید، موثر نیست، شما تبعیض، تحقیر، تنگ دستی را بردارید تحریک حل می‌شود. 

وزیر سابق دفاع گفت: با تجربیاتی که از این شکل مدیریت‌ها پیدا کردیم به دلیل استمرار این سیاست‌ها، دعوی من این است که این سیاست‌ها ملی نیست. می‌گویند ملی است چطور می‌شود دولت عوض می‌شود، استاندار عوض می‌شود، حدود پانزده استاندار تاکنون عوض شده است ولی سیاست عوض نشده است، پس این سیاست ملی است. می‌گویم نه این سیاست منطقه‌ای است مال آن بخش از منطقه است که تعویض نمی‌شود.

نکته جالب در خصوص مطالب مطرح شده از طرف شمخانی حضور حجازی در این مجلس بوده است که هیچ پاسخی به موضوعات مطرح شده از طرف وزیر سابق دولت اصلاحات ندارد.

آقای شمخانی چرا توضیح نمی دهد این مشکلی که مطرح می کند دقیقا مرتبط با کدام بخش است و چگونه می توان این مشکل رابرطرف کرد؟مگر ایشان فراموش کرده اند که همان بخشی که وی به آن ها کنایه می زند سال هاست پای غم و رنج مردم این استان ایستاده است و از هرچه داشته برای توسعه فرهنگی،اقتصادی استان مایه گذاشته است نه مثل برخی از آقایان که آب و هوای خنک و امکانات مرکز پاگیرشان کرده و هراز چندگاهی به استان سفر می کنند و با چند قمپز و لغز به دلسوختگان حقیقی استان راه به سوی جاده ترانزیتی مرکز کج می کنند و با تغییر دولت ها با برگزاری همایش و نمایش به دنبال سهم خواهی می روند.

آقای شمخانی هم استانی سابق تهاجم فرهنگی را چگونه مفهوم سازی می کنید؟مگر در جنگ فقط دفاع مفهوم پیدا می کند؟مادر جبهه چند عملیات بر ضد دشمن بعثی داشتیم؟ وزیر محترم دولت خاتمی یادتان نرود ما در این جنگ فرهنگی که پس از دوران دفاع مقدس بر ما تحمیل شده هم دفاع داریم و هم حمله! حالا باز هم بگو شبکه های ماهواره ای امام علی (ع)و غیره ثمری ندارد

 دشمن  می خواهد اندیشه جوانان ما را تسخیر کند دست روی دست بگذاریم؟ این درست است که مشکلات اقتصادی و عدم توسعه در استان موج می زند ولی این ها دو محور هستند البته به هم مرتبط ولی شما ببینید در همین بحث اقتصادی مقصر کیست؟ دولت است یا آن دستگاههایی که می گویید تعویض نمی شوند ؟بودجه،امکانات،ساختمان های چندطبقه و ماشین های آنچنانی در اختیار کیست؟خودتان که وزیر بوده اید وزیر همان دولت هایی که عرضه برداشتن مصوبه شورای عالی امنیت ملی را برای سرمایه گذاری در استان نداشتند تا دولت احمدی نژاد باجرات دست به این اقدام شجاعانه زد و قدری گرد محرومیت از رخسار استان برچیده شد!

سیدجعفرحجازی استاندار خوزستان نیز در بخشی از این برنامه به بیان دیدگاه های خود در خصوص موضع همایش پرداخت وی گفت: رابطه بین شغل و دانشگاه وجود ندارد، هیچ رابطه‌ای بین برنامه ریزی صنعت و برنامه ریزی آموزشی نیست. همه برنامه بخشی و موازی است چون طرح جامع ندارد. کسی که در استان سرمایه گذاری می‌کند ثروتش را می‌خواهد نگه دارد بزرگ‌ترین ثروتش فرزندان اوست تحصیلات اوست وقتی امیدی نداشته باشد در قبولی در دانشگاه‌های بزرگ و رتبه‌های بالا‌تر چطور می‌تواند آنجا سرمایه گذاری کند؟ 

حجازی افزود:چرا دولت بیاید سرمایه گذاری کند. استان ما بخش خصوصی ندارد. در این استان اصلا ثروت نمی‌چرخد. در این استان، شما از دوستان نفتی که در جمع ما حضور دارند از ما سوال کنید از پرسنل ما از روزی که آغاز به کار می‌کنند تا روزی که می‌خواهند بازنشست شوند پولشان را کجا می‌برند سرمایه گذرای می‌کنند؟

ای کاش دکترحجازی در پایان سخنان خود این سوال را می پرسیدند چه کسی مسئولیت حل مشکلاتی که استاندار  می گوید را برعهده دارد؟کسی غیر از شخص اول اجرایی استان به ذهن هیچکس خطور نمی کند!
 

گفتنی است بانی این برنامه کیانوش راد از نیروهای قدیمی اصلاح طلب خوزستان است که گذری به سوابق فعالیت های سیاسی وی نکات قابل تاملی در پی دارد.


دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: غیر فعال
وبسایت::
دیدگاه: فیلد اجباری.

اشتراک
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Technorati
 • Reddit
 • Yahoo Buzz
 • StumbleUpon