Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • مشروح جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت یازدهم در مجلس

  عصر بهبهان : عصر بهبهان : جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی از ساعت 8 صبح امروز، دوشنبه، در مجلس شورای اسلامی آغاز شد.


       

  به گزارش عصر بهبهان به نقل از تسنیم ، جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی از ساعت 8 صبح امروز، دوشنبه، در مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

  در ابتدای این جلسه ضرغام صادقی عضو هیئت رئیسه مجلس طی سخنانی با بیان اینکه جلسه رای اعتماد به کلیات کابینه به لطف خداوند آغاز شده است، گفت: برای کلیات رای اعتماد به وزرا 5 نفر به عنوان موافق و 5 نفر به عنوان مخالف سخنرانی می‌کنند و این افراد بعد از سخنان حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌‌جمهور نظرات خود را مطرح خواهند کرد.

  عضو هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: بر اساس قرعه‌کشی انجام شده که با حضور محمدرضا تابش، حمید رسایی، احمد توکلی، احمدرضا دستغیب و آقای محمدی برگزار شد از میان 18 نفری که به عنوان مخالف کلیات کابینه ثبت‌نام کرده بودند، آقایان محمد دهقان نماینده طرقبه و چناران، عطا‌الله حکیمی، علی‌محمد بزرگواری، حمید رسایی و جواد کریمی‌قدوسی به مخالفت با کلیات کابینه می‌پردازند.

  صادقی همچنین تاکید کرد: همچنین از میان 148 نفر از نمایندگان که برای موافقت با کلیات لایحه ثبت‌نام کرده بودند. احمد شوهانی، جعفری‌‌‌خلخال، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، حمیدرضا پولادگر و عباسعلی منصوری آرانی به عنوان سخنرانان موافق با کلیات لایحه انتخاب شدند.

  بعد از اعلام اسامی موافقان و مخالفان کلیات کابینه، حمیدرضا پولادگر اعلام کرد که وقت خود را برای موافقت با کلیات کابینه به احمد توکلی خواهد داد.

  حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور ساعت 8:20 با حضور در جلسه علنی بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی، طی سخنانی به دفاع از 18 وزیر معرفی شده به مجلس پرداخت.

  ضمن تشکر از ریاست مجلس، اعضای هیئت رئیسه و نمایندگان مردم، گفت: سلام و درود من را در آغاز سخن بپذیرید. از خداوند بزرگ خواستارم که عبادات همه ما را در این ماه صیام و قیام مورد قبول درگاه خود قرار دهد و انشاءالله پر از برکت برای همه ما مقرر گردد.

  وی افزود: قبل از هرچیز بابت یک هفته تلاش بی‌وقفه نمایندگان محترم برای بررسی برنامه‌های وزرای پیشنهادی و ویژگی‌‌های آنها از شما کمال تشکر را دارم. همچنین امیدوارم در ساعات امروز و فردا و شاید پس فردا که پیش رو داریم تا سرنوشت کابینه دولت یازدهم مشخص شود، با عنایت خداوند متعال از پشتوانه اخلاص، تقوا، تفکر دقیق و دلسوزی برای منافع و تعهد به مطالبات مردم و همچنین پاسخگویی وزرای پیشنهادی به سوالات و دغدغه‌های نمایندگان بهره خواهیم برد.

  رئیس جمهور با بیان اینکه در همه مراحلی که در 2،3 روز پیش رو داریم، مطمئنا اخلاق دینی و انصاف باید سرلوحه همه گفتارها و کردارها خواهد بود، خاطر نشان کرد: بارها این بنده به عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی شاهد تقاضاهای روسای جمهور گذشته در مورد کسب اعتماد برای وزرای پیشنهادی بوده‌ام و اکنون مفتخرم که خود در پیشگاه نمایندگان ملت ایران ایستاده‌ام تا چهره‌های آشنا، کارآزموده و دوراندیش را در معرض قضاوت شما قرار دهم.

  روحانی به حضور وزرای پیشنهادی در کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و افزود: این حضور نشان داد گفت‌وگو، همدلی و تفاهم میان وزرای پیشنهادی و نمایندگان مجلس را به دنبال دارد و بسیاری از سوالات با صراحت پرسیده شد و اطلاعات بسیاری مبادله گردید و بسیاری از سوء تفاهم‌ها برطرف شد.

  وی در ادامه سخنان خود تعامل دولت و مجلس را بسیار مهم ارزیابی کرد و با بیان اینکه تعامل دولت و مجلس بسیار کارگشا است، اظهار داشت: مجلس آگاه، پویا و پیگیر می‌تواند سلامت و موفقیت قوه مجریه را تضمین نماید و وزرای پیشنهادی در گزارش خود بارها تعامل با مجلس را یاد کردند و از سر خیرخواهی صلاحیت، توانایی و برنامه خود را (وزرای پیشنهادی) مورد کنکاش قرار دادند و به سهم خود این دقت نظرها را ارج می‌نهم و امیدوارم پس از دولت نیز همین‌گونه تعامل‌ها پابرجا بماند.

  رئیس جمهور همچنین با بیان اینکه اینجانب با شناخت وضعیت خطیر کشور و پس از انجام مشورت‌ها تصمیم به ورود در عرصه رقابت‌های انتخاباتی گرفتم، یادآور شد: از همان ابتدا تلاش کردم تحلیل خود را از شرایط خطیر با رویکردی برای بهبود در نظر داشته باشیم و آن را به صورت صحیح و شفاف با مردم در میان بگذارم و مردم نیز با رای خود نشان دادند با این تحلیل موافقند و بنده هم از همان لحظه اعلام نتایج انتخابات همواره برخورد فرض می‌دانستم به عنوان الزام قطعی رای مردم را به عنوان میثاق تلقی کنم و لوازم اجرایی آن را فراهم آورم.

  روحانی با اشاره به سوگندی که در مجلس شورای اسلامی یاد کرده است، تصریح کرد: سوگندی که در همین‌جا خانه ملت یاد کردم در همین چارچوب تاکیدی است. بدیهی است رای به رئیس‌جمهور رای به یک شخص نبوده و انتظار آن است فرد منتخب از طریق تشکیل دولت مراحل نهادینه را انجام دهد تا خواسته‌های عمومی را محقق سازد.

  وی اضافه کرد: پس از مراحل قانونی استقرار در موضع یازدهمین رئیس‌جمهور در یکی از جلسات، وزرای پیشنهادی را جهت رای به نمایندگان معرفی کردیم. شما که منتخب مردم هستید و خواسته‌های آنان را نمایندگی می‌کنید، انتظار آن است که این فرآیند با همدلی و تفاهم به صورت موفقیت‌آمیزی طی شود. رای به وزرای پیشنهادی رای به یک فرد نیست، به مجموعه دولت و برنامه‌های آن است. ضمن آنکه آیین‌نامه داخلی مجلس نیز زمانی را برای برنامه‌های دولت و بحث در مورد آن پیش بینی کرده است. تلاش خواهم کرد تا به صورت اختصار تحلیل خود و برنامه‌های دولت را برای بهبود اوضاع تشریح نمایم.

  رئیس جمهور تاکید کرد: همه می‌دانیم کشور در شرایط دشوار اقتصادی قرار دارد؛ فشارهای بین‌المللی بر مشکلات افزوده است و این فشارها تمرکز خود را بر اقتصاد قرار داده است.

  به گزارش بهبهان  نیوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی در ادامه سخنان خود در صحن علنی مجلس با بیان اینکه صحبت بر سر این نیست که تحریم‌های بین‌المللی تاثیرگذار بوده است یا خیر؟ اظهار داشت: سخن بر سر آن است. آیا شیوه انتخاب شده از سوی کشورهای غربی شیوه‌هایی درست و یا مناسب برای حل یک مشکل بین‌المللی است. آیا به گروگان گرفتن نیازهای اولیه یک جامعه برای حل مسئله‌ای که بی‌تردید می‌تواند راه‌حل‌هایی بسیار کم هزینه‌تری داشته باشد شیوه‌ای منطقی، عقلانی و قابل قبول و مورد پذیرش بشریت در عصر حاضر و آینده خواهد بود؟

  وی با اشاره مشکلات موجود در بعد اقتصاد داخلی تصریح کرد: در اقتصاد داخلی برخورداری از درآمدهای نفتی فراوان طی سالهای گذشته می‌توانست فرصتی استثنائی برای ظرفیت‌های جدیدی بوجود آورد تا از طریق ایجاد اشتغال درآمدزا کشور را در مهمترین گردنه هرم سنی جمعیت عبور دهد. طی سالهای ذکر شده بودجه دولت با هدف تامین نیازهازی اجتماعی رشدی جهشی پیدا کرد و از این طریق تعهدات دولت با افزایش جدید مواجه شد.

  رئیس جمهور با بیان اینکه واردات از محل درآمدهای مستقیم و غیرمستقیم نفتی و علیرغم افزایش تهدیدهای خارجی با رشد فراوان مواجه شد، گفت: مصارف سیستم بانکی بر منابع پیشی گرفت و فاصله بوجود آمده با منابع بانک مرکزی پر شد و در مجموع امروز با 3 عدم تعادل مهم در تراز پرداخت‌ها، بودجه دولت و نظام بانکی مواجه‌ایم که باید برای رفع آنها بکوشیم.

  روحانی اضافه کرد: از طرف دیگر 2 حرکت اصلاحی اساسی از مجموعه اصلاحات اقتصاد مورد نیاز کشر در عرصه واگذاری تصدی‌های دولت پس از ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی از سوی مقام معظم رهبری و اصلاح قیمت انرژی پس از تصویب قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها طی سالهای اخیر صورت گرفته است که دولت یازدهم باید رویکرد خود را در مورد چگونگی تداوم آنها در مراحل بعدی مشخص کند.

  وی تصریح کرد: آنچه که در این مرحله برای همه روشن است ضرورت آسیب‌شناسی جدی اقدامات انجام شده است.

  به گفته رئیس جمهور در دولت یازدهم در سطح اقتصاد کلان با 5 سرفصل اقتصادی و یک سرفصل سیاست خارجی و البته سرفصلی در زمینه سیاست داخلی، امنیت و دفاع و در نهایت سرفصلی در سیاست فرهنگی و اجتماعی مواجه است که برای برخورد صحیح با هر یک از آنها نیازمند قابلیت و کارآمدی اعضای کابینه است.

  روحانی افزود: کسری بودجه، کسری تراز پرداختها و نظام چندنرخی ارز، عدم تعادل در سیستم بانکی، راه ناتمام هدفمندسازی یارانه‌ها و بالاخره روش اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی به عنوان 5 سرفصل اقتصادی در کنار مسئله تحریم‌های بین‌المللی سرفصل‌های اصلی مواردی را تشکیل می‌دهند که دولت در برنامه‌ اقتصادی خود به آنها اهتمام ویژه‌ای خواهد داشت.

  وی با بیان اینکه برنامه دولت برای مواجهه با شرایط دشوار شامل 2 مرحله مشخص است، تصریح کرد:‌ اول رسیدگی به برخی موارد ضروری و فوری و دوم پرداختن به مشکلات اصلی و راه‌حل‌های اساسی آنهاست.

  به گفته رئیس جمهور تامین منابع مالی برنامه هدفمندسازی یارانه‌ها و ممانعت از بروز هرگونه وقف در پرداخت‌های آن، حصول، اطمینان از تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم، تنظیم رابطه بین واحدهای تولیدی، بانکها، گمرک و سایر دستگاه‌های ذیربط به منظور روان‌سازی و تصحیح فعالیت‌ها در حوزه بانکی و تجاری، تلاش برای اجرای واقع‌بینانه بودجه سال 92 با توجه به عدم تحقق قابل توجه درآمدها از جمله مواردی را تشکیل می‌دهدکه لازم است مجموعه وزرا و معاونین رئیس‌جمهور به سرعت در اجرای آنها بکوشند.

  روحانی با اشاره به اینکه اقدام اینجانب در معرفی زودهنگام کابینه به مجلس شورای اسلامی با توجه به همین ضرورت‌ها صورت گرفت، خاطرنشان کرد: اقدامات ضروری اولیه 6 ماهه اول شروع به کار دولت با این هدف انجام خواهد شد تا به برقراری ثبات و آرامش در اقتصاد کشور کمک کند.

  وی با اشاره به رویکرد بنیادی دولت و با بیان اینکه در رویکرد بنیادین به مسائل و مشکلات اصلی کشور دولت 2 مسیر را به موازات هم دنبال خواهد کرد، گفت: از یک طرف در عرصه دیپلماسی تلاش خواهیم کرد تا در چارچوب خاص استقلال‌طلبانه مردم عزیزمان در چالش موجود بین‌المللی فائق آییم و بتوانیم روند نامطلوب موجود را متوقف کنیم.

  رئیس جمهور رویکرد دوم در مسائل بنیادین را محدودیت‌های موجود منابع دانست و گفت:‌ این محدودیتها را به منزله فرصتی مناسب ترقی خواهیم کرد تا به بهره‌وری فعالیتها بیفزاییم و باید تلاش کنیم اولا منابع اقتصادی را افزایش داده و ثانیا تخصیص بهینه منابع موجود را نیز بهبود بخشیم.

  روحانی بر همین اساس خاطرنشان کرد: دولت در گام نخست تلاش خواهد کرد در رابطه میان بانکها و بنگاه‌های اقتصادی تغییرات لازم را بوجود آورد به این معنا که نظام بانکی بتواند محور اصلی جذب پس‌اندازهای کوچک و متوسط باشد و از طرف دیگر بازار سرمایه نیز محل دیگری برای جذب پس‌اندازها شود که اگر به عنوان مرکزی برای تامین منابع مالی بنگاه‌ها درآید تسهیل مناسبی برای فعالیتهای تولیدی صورت خواهد گرفت.

  وی افزود: در سمت بنگاه‌ها به طور جدی به بهبود فضای کسب‌وکار خواهیم پرداخت تا از این طریق فعالیت‌های تولیدی جاذبیت پیدا کند و با به دست آوردن بازدهی مناسب به جذب بیشتر منابع به امور تولیدی کمک کند. بازنگری شیوه‌های اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی در همین راستا معنا پیدا خواهد کرد.

  رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اولویت دیگر دولت کاهش رشد نقدینگی است تا از این طریق شتاب تداوم کنترل شود و کاهش تورم به رشد سرمایه‌گذاری و ثبات اقتصادی کلان کمک خواهد کرد گفت: نتایج مثبت این موارد قابل توجه خواهد بود.

  روحانی افزود: در همین سال مطالعات مورد نیاز برای ارزیابی چگونگی هدفمندسازی یارانه‌ها و مسائل مالی آن شیوه پرداخت به خانوارها و پیامدهای تغییر آن در مدل کسب‌وکار در بخش انرژی را آغاز خواهیم کرد و همراه آن نظام ارزی کشور را نیز به تدریج به سمت یکسان‌سازی نرخ ارز سوق خواهیم داد.

  وی با بیان اینکه فکر می‌کنیم که فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها باید بسیار کارآمدتر و تاکید بر رفع عدم تعادل‌های اقتصاد کلان به اجرا درآید خاطرنشان کرد: اولین آزمون سخت دولت تدبیر و امید در بودجه 93 خواهد بود که مطمئنا بر مبنای معیارهای انضباط مالی، انضباط پولی، شفافیت، حداکثرسازی منابع و افزایش کارآیی مصارف تنظیم خواهد شد که در این چارچوب نقش وزاری بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، علوم، دفاع و کشور در مدیریت هزینه‌ها و نوآوری در سازوکارهای مالی حوزه‌های تحت مدیریت خود بسیار تعیین‌کننده خواهد بود.

  رئیس جمهور گفت: از طرف دیگر دولت در حوزه‌هایی با بنگاه‌های بزرگ سروکار دارد که نقش بسیار مهم بر ایجاد منابع برای اقتصاد و بودجه عمومی دارند، وزارت نفت، فناوری اطلاعات و ارتباطات، وزارت صنعت معدن و تجارت، وزارت نیرو در زمره این حوزه‌ها قرار دارد.

  روحانی با تاکید بر اینکه یکی از معیارهای مهمی که اینجانب در انتخاب وزرا برای این حوزه‌ها در نظر داشتم قدرت مدیریت در برقراری ارتباط با این بنگاه‌های بزرگ بوده است.

  وی با اشاره به برنامه‌ دولت یازدهم به وزارت سیاست خارجی تصریح کرد: در زمینه سیاست خارجی باور این دولت برای تحقق اهداف ارزشمند اما دشوار اتخاذ و بهره‌گیری از مشی و سیاست مبتنی بر اعتدال است، اعتدال به معنای ایجاد توازن میان آرمان و واقعیت در مسیر جهت دادن واقعیات به سمت آرمان‌هاست. گفتمان اعتدال در سیاست خارجی دولت تدبیر و امید حرکت واقع‌بینانه، خودباورانه، توازن، هوشمندانه و تعامل سازنده و تفاهم به منظور ارتقای جایگاه، منزلت، امنیت و توسعه کشور می‌باشد.

  رئیس جمهور افزود: در گفتمان اعتدال افراط و تفریط جایی نخواهد داشت. بارها تصریح کرد سیاست خارجی دولت مبتنی بر حراست از امنیت ملی، تامین منافع ملی و در خدمت توسعه همه‌جانبه و هدفمند خواهد بود.

  روحانی خاطرنشان کرد: فرصت‌سازی، تهدیدزدایی و جلوگیری از افزایش و تنش در حوزه‌های منافع حیاتی، ایجاد اعتماد متقابل و در یک کلام تعامل سازنده با دیگران محور اصلی برنامه‌ریزی کلان کشور در حوزه سیاست خارجی است. تعامل سازنده و موثری که از آن سخن می‌گوییم همواره بر پایه احترام متقابل و منافع مشترک و از موضع برابر صورت خواهد گرفت.

  وی با بیان اینکه توجه به همه حوزه‌های دیپلماسی و به ویژه دیپلماسی عمومی و بهره‌گیری هوشمندان از کلیه ظرفیت‌ها و توانمندی نیازهای مادی و انسانی کشور برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های سیاست خارجی رویکرد دولت در اجرای سیاست خارجی خواهد بود گفت: برای حصول به این مهم احیا و ارائه چهره مطلوب نظام اسلامی ایران در سطح بین‌المللی ضرورت دارد. دستگاه سیاست خارجی کشور باید چنان توانا، مدبر، هوشیار و سریع‌العمل باشد تا بتواند در قبال تحولات تاثیرگذار داخلی و خارجی لحظه‌ای در حراست از منافع و امنیت ملی غفلت نکند.

  رئیس جمهور تصریح کرد: تلاش من این است که با بهره‌گیری از نیروهای کاردان و توانمند دستگاه سیاست خارجی را تقویت و کارآمد کنم. این تلاش همان رویکرد شایسته‌سالاری است که همواره بر آن پای فشردم.

  حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌ جمهور کشورمان در ادامه نطق خود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سیاست خارجی، عرصه جاروجنجال سیاسی، رسانه‌ای، حزبی و جریانی نیست گفت: چنین عرصه خطیری انضباط در کلام و گفتار و طراحی و ارائه مواضع منسجم، متعادل، سنجیده و همه جانبه و اجرای دقیق و حرفه‌ای را می‌طلبد. زیرا سیاست خارجی عرصه تصمیم‌گیری است تصمیم ‌گیری در گرو دقت در فکر و عمل است.

  وی افزود: کوچکترین بی‌دقتی در سیاست خارجی مخل امنیت ملی و در مواردی موجب آسیب‌های غیرقابل جبران می‌گردد.

  رئیس جمهور با بیان اینکه در زمینه سیاست داخلی، امنیت و دفاع قانون اساسی و بالاخص فصل حقوقی ملت منبعی است که ظرفیت‌های بسیاری برای بهروزی، کامیابی، عزت، تعقل، زندگی همراه با کرامت ایرانیان دارد گفت: از آنجا که رئیس‌جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است برنامه سیاست داخلی رئیس‌جمهور نیز معطوف به اجرایی کردن کلیه اصول قانون اساسی و به ویژه فصل سوم آن است.

  روحانی تاکید کرد: در راه اجرای این قوانین با برخی کاستی‌های جدی و تاریخی از قبیل فقدان منشور جامع حقوق شهروندی و عدم شفافیت ضمانت‌های اجرایی آن، ناکافی بودن سطح آگاهی‌های عمومی از حقوق و آزادی‌ها و شرایط تامین آن، کوتاهی عمر ائتلاف میان احزاب، نبود برنامه برای عرصه‌های مختلف جامعه از سوی احزاب و همه عواملی که به طور مفصل بر شمرده شده و در نهایت راه‌حلی را چنین دیده که برای این معضلات توسعه وفاق ملی و تقویت انسجام و همبستگی اجتماعی، اهتمام اساسی به بازتولید اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی در جامعه، ارتقای سطح نشاط و ثبات سیاسی ، ایجاد زمینه رشد و توسعه همه‌جانبه، موزون و متوازن در مناطق و بخش‌های مختلف، تقویت مناسبت حاکمیت و ملت، تبدیل قانون‌گرایی و ارزش اجتماعی و منش عمومی و آرامش سیاسی برای فعالان عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، هم‌زیستی مسالمت‌آمیز همه ادیان و مذاهب و اقوام در گستره ایران اسلامی و افزایش مشارکت مردم و تضمین وجه مردم‌سالارانه نظام، اهتمام به همگرایی نخبگان و جریان‌های سیاسی و نهادینه کردن حکومت و اخلاق‌محوری در فرهنگ سیاسی و فرهنگ عمومی جامعه پیشنهاد می‌شود.

  وی در ادامه به برنامه‌های اجتماعی و فرهنگی اشاره کرد و اظهار داشت: در حوزه فرهنگ اهداف 9 گانه صیانت از فرهنگ هویت دینی و ملی، تقویت توان و اقتدار فرهنگی، کمک به ارتقای سطح فرهنگ عمومی، تقویت نهادهای صنفی و تشکل‌های مدنی فرهنگ و هنر، تضمین آزادی‌های قانونی و ارتقای منزلت اجتماعی به نیروهای فرهنگی و هنری، صیانت از تنوع و تکسر فرهنگی، رونق اقتصاد، فرهنگ و هنر، گسترش ارتباطات و مبادلات جهانی فرهنگ و هنر و بهره‌گیری از ظرفیت‌های فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی در جهت تحقق اهداف فرهنگی نظام پیگیری می‌شود.

  رئیس جمهور با بیان اینکه مایلم نکاتی نیز در زمینه انتخاب اعضای کابینه بگویم تصریح کرد: در سالیان گذشته به طرق مختلف از سختی‌هایی که جامعه تحمل می‌کرد و انتظارات و توقعاتی که مردم داشتند آگاه می‌شدند و از سوی دیگر از صمیم قلب و با اعتماد راسخ باور داشتم که ایرانیان باید بهتر زندگی کنند.

  روحانی ادمه داد: بر همین اساس احساس کردم وظیفه دارم آبروی خویش را که از سر همراهی با نظام و خدمت به مردم در سه دهه گذشته کسب کردم بدون هیچ گونه محافظه‌کاری در میان بگذارم. استوار و با عزمی جزم وارد میدان شدم و باور داشتم که ورودم ادای تکلیف در مقابل ملت شریف ایران است. احساس کردم جامعه از افراط و تفریط به تنگ آمده و اعتدال راهی است که ملت به صورت گسترده از آن اقبال می‌کند.

  **************** روحانی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که هیچ گروهی به وی برای انتخاب وزرا فشار نیاورده و به هیچ حزب و جناحی سهم داده نشده است. وی تاکید کرد که دانش تخصص تجربه و تخصص، مهمترین شاخص برای انتخاب اعضای کابینه بوده. روحانی گفت با وزرای پیشنهادی شرط شده در انتخاب همکارانشان معیار حزبی و جناحی را در نظر نگیرند و اصل را بر شایسته سالاری و اعتدال و فراجناحی بودن افراد قرار دهند.

  به گزارش  عصر بهبهان، روحانی گفت: تمام وزرای پیشنهادی از دلسوزان نظام و مطیعان رهبری و افرادی هستند که آماده فداکاری برای کشور هستند. از تک تک آنها برای همکاری من شخصا دعوت کردم و آنها برای خدمت به کشور این وظیفه را بر دوش گرفتند و پذیرفتند. البته مجلس شورای اسلامی و نمایندگان محترم طبق قانون اساسی دستشان برای هرگونه بحث و بررسی و رای باز است و همه ما هم به رای مجلس احترام خواهیم گذاشت.

  برای انتخاب وزرای پیشنهادی 28 معیار مدنظر بود.

  روحانی گفت: مدعی نیستم که آنچه انجام شده کامل و بدون نقص بوده و باور ندارم که در تصمیم‌گیری‌ها کاملا درست و بدون هیچ خطایی بوده‌ام ولی تمام تلاش خود را به خرج دادم که انتخاب‌هایی شایسته داشته باشم. به شایستگی آنها که برگزیده‌ام ایمان دارم و معتقدم هم‌نوا با اهداف و سیاست‌های کلی دولت در آینده خواهند بود. همکارانی که در روز تحلیف به مجلس معرفی کردم از آنجهت برگزیدم که در پی تحقق اهداف که در برنامه‌های مدون دولت است بوده‌اند. کسانی را انتخاب کردم که بخوبی از پس تحقق اهداف و برنامه برآیند.

  به گزارش عصر بهبهان ، رئیس جمهور افزود: دولت تدبیر و امید یک مجموعه واحد است. من در ارائه فهرست، مشکلات واقعی کشور و توانمندی‌های بالفعل افراد را مدنظر قرار دادم. تلاش کردم وزیرانی گردآورم که توان کار جمعی و هماهنگ در مسیر اهداف دولت را داشته باشند. شرایط کشور را پیچیده‌تر از آن دیدم که به خود اجازه آزمون و خطا بدهم. اما با تمام وزیران شرط کرده‌ام که مدیریت استعدادهای جوان و پرورش نیروهای نخبه را در اولویت کاری خود قرار دهم. با اینکه وقوفم به مشکلات پیش رو بسیار عمیق است، اما هنوز هم بسیار خوش‌بین هستم. من به اراده خداوند ایمان دارم که فرمود: الذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا. من ایمان دارم که او گفت ولینصرن‌الله من ینصره‌. ان الله لقوی‌ عزیز. من به ارشادهای مقام معظم رهبری امید دارم که همواره همراه و یار دیرینه خود را مورد تفقد قرار داده‌اند. من به حمایت همکاران عزیز مجلس امید دارم که فرزند مجلس را تنها نخواهند گذاشت. من به این ملت بزرگ و بزرگوار امید دارم که منتخب خود را با صبر و ثبات یاری خواهند کرد.

  حسن روحانی ادامه داد: آخوندی از بیت علماست و دارای دکترای اقتصاد سیاسی از دانشگاه لندن است. شما ایشان را می شناسید، جزو افرادی بود که در تشکیلات جهاد سازندگی فعال بوده. در دولتهای مختلف فعالیت داشته. وزیر مسکن و شهرسازی بوده است قبلا. طرح آمایش سرزمین را در دوران مسئولیت خود تهیه کرده و الان هم عضو هیئت علمی دانشگاه تهران است و عضو شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان. در مجموع با شناخت خودم از ایشان و مشورتهایی که با انجمن‌های حرفه‌ای انجام شد وی را به عنوان بهترین فرد برای تصدی این مسئولیت یافتم.

  رئیس جمهور گفت: آقای حسین دهقان، سردار سرتیپ پاسدار، را اغلب نمایندگان محترم می شناسند. ایشان از فعالان دفاع مقدس در سپاه تهران و یگان‌های رزمی این استان بوده. مدتی فرماندهی نیروی هوایی سپاه را داشته و بعد از جنگ مسئولیت های متعددی داشته و جانشین وزیر دفاع در دولت هفتم و هشتم بوده. در بسیاری از زمینه های حساس تولید اقلام دفاعی نقش بسیار موثری داشته. چند سال در بنیاد شهید و امور ایثارگران خدمتگزار بوده و امروز هم در مقام استادی دانشگاه تهران است. 

  روحانی افزود: میلی منفرد از شخصیت های علمی و دانشگاهی کشور است و از افراد ممتاز علمی. استاد تمام مهندسی برق در دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. تجربیات فراوانی در زمینه مدیریت و اجرایی در وزارت علوم و بخش های دانشگاهی داشته و از افرادی بوده که جزو تلاشگران برای تاسیس پارکهای علم و فناوری بوده. در دفاع مقدس معاون دفاعی وزارت علوم در جنگ بوده. در مجموع بررسی ها به نتیجه رسیدیم که وی شخصیت مستقل دارد و با همه جناح ها در دانشگاه ارتباط دارد. قول صریح ایشان به جمع ما و شخص من این بوده که مشی ایشان صددرصد یک مشی اعتدالی در دانشگاه خواهد بود و برنامه هایی که دولت مدنظر دارد را اجرا خواهد کرد.

  به گزارش عصر بهبهان ، رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مهندس حجتی برای جهاد کشاورزی برگزیده شد. وی ابتدا امتناع می کرد و خودش رفت یکی از افراد مفید و ارزشمند این بخش را معرفی کرد و گفت این بهتر است و من کمکش می کنم. بعد از مشورتهای زیاد، در مجموع همه نظرشان این بود که خود آقای حجتی مسئولیت را بپذیرند. و همان فردی که معرفی کرد، به عنوان معاونین در کنار ایشان فعالیت کنند. ما هم به این نظر رسیدیم و ایشان که اولش تردید داشت، بعد از اینکه شرایط را دید این مسئولیت را پذیرفت. وی  دارای تجربه بسیار موفقی است و واردات امسال خود من را نگران کرده است. وقتی دیدم باید 7 و نیم میلیون تن گندم وارد کنیم. احساس کردم نیاز داریم به یک تحول جدی در بخش کشاورزی. انشاءالله این تحول با کمک همه عزیزان در وزارت جهادکشاورزی و کمک نمایندگان و همه کشاورزان عزیز در سراسر کشور و البته با سیاست های دولت در زمینه محصولات کشاورزی و واردات و با یاری خداوند، سال آتی امیدوارم شاهد شرایط بسیار مطلوب تری نسبت به امسال باشیم.

  روحانی ادامه داد: برای وزارت ارتباطات، دکتر واعظی انتخاب شدند که وی با اینکه در سالهای اخیر چهره شان بیشتر سیاست خارجی است ولی تحصیلاتشان در همین رشته است و بنده اولین آشناییم بعد از انقلاب با ایشان این بود که وی مسئول مخابرات بود. در زمان شهید قندی. در زمینه ارتباطات، علاوه بر تخصص در زمینه مسائل الکترونیک و مخابرات و بخصوص آی تی و آی‌سی‌تی، نیاز به یک ارتباطات فعال خارجی هم داریم. برای اینکه شرکت‌های مختلف و بنگاه های مختلف را به بخش های بیرونی وصل کنیم. هم برای دریافت تکنولوژی و هم برای فعال شدن در بخش های مختلف که میتواند برای ما بسیار کارآفرین باشد. آقای واعظی از مدیران بسیار ارزشمند و فعال کشور است و هرجا بوده بخوبی مدیریت ایشان را شاهد بودیم.

  رئیس جمهور گفت: مهندس چیت چیان معرف حضور است. اولین آشنایی من با ایشان در همین مجلس شورای اسلامی بود. از خانواده روحانی و خانواده شهید است و تحصیلاتش در همین زمینه هست. رتبه های دانشگاهی وی ممتاز بوده ودارای سوابق مفید اجرایی و قانونگذاری است و ایشان در اوایل انقلاب مدتها در سپاه بوده و این هم کسانی که در سال های اول انقلاب، دفاع مقدس، به دلایل دفاع از کشور در نهاد مقدسی مانند سپاه بودند، برای ما کاملا افتخار است. اینکه بعضی میگن کابینه فلانی امنیتی هستند، اگر این به معنای فهم امنیت و امنیت ملی است من کاملا از این دفاع میکنم. البته آنها اهداف دیگری را در نظر دارند. چیت چیان خدوم،  مومن، فعال و ارزشمند و صاحب نظر و متخصص در این زمینه است.

  به  گزارش عصر بهبهان  روحانی ادامه داد: آقای علی جنتی که برای وزارت ارشاد برگزیده شده از چهره های علمی و انقلابی است. ایشان در دوران انقلاب، قبل از پیروزی انقلاب هم بسیار فعال بود و از فضلای بنام بودند در حوزه علمیه. کاملاً با فقه اسلامی، اقتصاد اسلامی، فلسفه اسلامی آشنا هستند. بنده البته از همان سالهای اولیه که ایشان در قم طلبه شده بود با وی دوست و رفیق بودم. در دوران انقلاب و نهضت اسلامی هم اینچنین بود. بعد از انقلاب هم در صداوسیما ایشان عضو شورای سرپرستی بودند و فعال بودند. مدتی معاونت امور بین الملل وزارت فرهنگ را به عهده داشت و مدتی قائم مقامی سازمان فرهنگ و ارتباطات. در سیاست خارجی هم عنصر فعالی بود. همواره ایشان دارای تفکر اعتدالی و میانه روی بوده است.

  روحانی افزود: آقای مسعود سلطانی فر وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان از چهره های خدوم و فعال است که نمایندگان از سوابق ایشان مطلع هستند. در 6 استان با مسئولیت های مختلف فعالیت داشته و 2 سال هم تجربه  مدیریتی در سمت قائم مقامی سازمان تربیت بدنی داشته است. در زمینه مدیریت امور جوانان بسیار فعال بوده و مسئولیت شورای جوانان استانها را در استانهای مختلف به عهده داشته است. بینش وی بینش توسعه‌ای هست. با بحث هایی که با وی داشتم دیدم در زمینه ورزش و جوانان صاحب برنامه و فکر است و علاقمند. تاریخچه خوبی هم در ذهن از کل ورزش و ورزشکاران و قهرمانان دارد که من خودم هم متعجب شدم. یک کامپیوتر متحرکی در ذهنش دارد. کسی که میخواهد این مسئولیت را بپذیرد باید هم اطلاعات گسترده اینچنینی داشته باشد. وی به ظرفیت های ورزش کشور اشراف دارد. کارنامه وی در هرجا چه استانداری و چه ورزش، کاملا موفق بوده است.

  رئیس جمهور گفت: رحمانی فضلی فکر کنم زیاد به معرفی نیاز ندارد. آخرین مسئولیتش هم با خود شما در دیوان محاسبات بوده. آشنایی من با وی و رفاقتم با ایشان از دوره چهارم مجلس شورای اسلامی است که همواره نماینده ای معقول و صاحب نظر و با شخصیت بوده. همین بس که ایشان جزو جلسه عقلا بودند خلاصه. هر کس در آن زمان عضو جلسه عقلا بوده دلیلی بر میانه روی و اهل مشورت بودن و ... است. ایشان در صداوسیما و شورای عالی امنیت ملی تجربه ذی قیمتی دارد و در وزارت کشور هم تجربیات فراوانی دارد. تحصیلات وی دکترای تخصصی جغرافیا با گرایش برنامه ریزی است. فردی صاحب نظر و برنامه ریز است. علت دعوتم از وی، این بود که خواستم استانهای ما بیشتر از لحاظ توسعه‌ای و اقتصادی شاهد یک تحرک جدی باشند. البته در وزارت کشور مسئولیت های دیگر هم وجود دارد و جای تردید نیست. مسئولیت های سیاسی و امنیتی هست. اما آمدن دکتر رحمانی فضلی در این سمت به نظر من یک آرامشی را به کشور می دهد و اعلام میکند که فضایی میخواهیم در کشور حاکم کنیم که این فضا عمدتا فضای اقتصادی و فرهنگی خواهد بود. البته در کنارش فضای سیاسی و امنیتی هم جایی که لازم باشد خواهد بود.

  روحانی افزود: زنگنه برای نفت انتخاب شدند. من برای این وزارت خانه با خیلی ها صحبت کرده و مشورت کردم. هم از صاحبان صنعت نفت با واسطه سوال کردم. ابتدا که ایشان را دعوت کردم، گفتم کی وزیر نفت؟ یک فردی را معرفی کرد و گفت من خودم لازم باشد کمک می کنم. بار دیگر هم فرد دیگری معرفی کرد. ولی هر دو نفری که معرفی شده بود با ایشان مشورت کردم گفتند بهترین وزیر نفت خود آقای زنگنه است. من تجربه زیادی از ایشان دارم در دوران شورای عالی امنیت ملی. در برخی رسانه ها و مطبوعات مطالبی راجع به ایشان مطرح کردند که اگر هم بحثی باشد من خودم مولف آن بودم و اگر لازم باشد خواهم گفت که آن موضوع ارتباطی به صلاحیت ایشان ندارد. در شرایط فعلی وزارت نفت یک اهمیت ویژه ای دارد. تنها به عنوان یک منبع درامدی که آنهم با معضلاتی مواجه است نگاه نکنیم. نیاز به تلاش گسترده ای در این زمینه و بی تردید زنگنه جزو بهترین ها و به اعتقاد بسیاری، بهترین است در این زمینه. ایشان از چهره های نبرد است که سالها در جهاد سازندگی در جبهه فعال بوده است و در وزارتخانه های مختلف از جمله نیرو و نفت فعال بوده است.

  به گزارش عصر بهبهان  روحانی تاکید کرد: نعمت زاده، نیاز به معرفی ندارد. تا اسم صنعت را ببرید به طور طبیعی نام نعمت زاده در کنار صنعت حضور پیدا میکند. ایشان از دولت رجایی وزیر بوده است. اگر به ایشان پدر صنعت و یا پتروشیمی می گویند به درستی می گویند. در همه بخش های پتروشیمی آثار فعالیت ایشان را می بینید. تجارب ایشان بسیار گسترده است. همه دوستانی که غیر ایشان خواستیم دعوت کنیم، همه‌شان پیشنهاد دادند آقای نعمت زاده بیاید ما کمک می‌کنیم به عنوان معاون. یکی می گفت سن نعمت زاده بالاست و دیگری گفت قلبش جوان است. واقعا هم همینطور است. دو سه مشکل هفته‌های اخیرمان را با شجاعت و فعال بودن خود رفت و حل و فصل کرد. همه صاحب‌نظران صنعت کشور ایشان را به عنوان پدر صنعت می شناسند بی‌تردید. و قطعا وی قادر است این بخش را به خوبی اداره کند و در کنار تجارت، صنعت و معدن را از سایه درآورد. در کوتاه مدت نیاز به تجارت و در بلند مدت نیاز به معدن و صنعت.

  روحانی افزود:‌آقای ظریف که برای وزارت خارجه پیشنهاد شده، شناختم از ایشان به سالهای بسیار طولانی و دوران دفاع مقدس برمیگردد. وی در سازمان ملل و سیاست خارجی و قطعنامه 598 و ... حضور داشت. مسئولیت های مختلفی را در وزارت خارجه به عنوان معاون وزیر و سفیرمان در سازمان ملل برعهده داشته است. ظریف از چهره های ممتاز در فهم سیاست خارجی، دانش و تخصص مورد نیاز و همچنین از افراد شایسته به خاطر تجربیات فراوانش است. حتماً ایشان یکی از چهره های بنام در مذاکرات سیاست  خارجی است. ایشان یکی از افراد صاحب نظر و دانشمند در فهم و درک مسائل سیاست خارجی است و من فکر میکنم جزو بهترین ها و دقیق‌تر بخواهم بگویم بهترین گزینه برای این سمت است آنهم در شرایط امروز که نیاز به وزیر خارجه کاملاً آگاه و هوشمند و کارآمد برای رفع معضلات داریم.

  به گزارش عصر بهبهان، وزیر کار و رفاه اجتماعی، آقای دکتر علی ربیعی، بیش از 20 سال کار کرده‌ام با وی. 27-8 سال است که با وی رفیقیم. از وقتی که معاون پارلمانی بود در مجلس. در دبیرخانه شورای امنیت ملی 16 سال خدمتش بودیم. فردی صاحب نظر است. اگر بگوییم فکر استراتژیک دارد سخن ناروایی نگفته‌ام. الان ایشان به عنوان استاد دانشگاه و پژوهشگر فعالیت میکند. در بحث وزارت کار و رفاه اجتماعی، ما غیر از بعد اقتصادی، بعد اجتماعی و کارگری بسیار مهم است که ایشان در این زمینه صاحب‌نظر است. درست است که ایشان تحصیل کرده و صاحب نظر است ولی در جمع صنوف کارگری بوده و کارگر است و همه کارگران کشور ایشان را از خودشان میدانند و آشنا به امورشان.

  رئیس جمهور با اشاره به معرفی طیب‌نیا برای وزارت اقتصاد گفت: وی فرد صاحب نظر و متخصص و از اساتید بنام دانشگاه در حوزه مسائل اقتصادی است. به عنوان یکی از صاحب نظرانی است که دارای تجربه عملی زیادی هم هست. در کمیسیون های مختلف دولت، در نهاد ریاست جمهوری و شورای پول و اعتبار و ستاد تنظیم بازار و سازمان مدیریت و برنامه ریزی و امور اقتصادی و ... فعال بوده است. چهره ای است که به دلیل دانش و تجربه اش مورد پذیرش صاحب‌نظران است. با بسیاری اساتید و صاحب نظران و گروه اقتصادی مشورت کردیم، آقای طیب نیا جزو بهترین ها معرفی شدند. در مذاکرات با ایشان هم همین را به دست آوردیم. انشاءالله قادر خواهد بود این وزارتخانه را در این شرایطی که در معضل اقتصادی هستیم، متحول کند.

  به گزارش تسنیم، روحانی گفت: فکر میکنم پورمحمدی نیاز به معرفی نداشته باشد. سالها وزیر کشور بوده و مسئولیت های مختلف داشته و سالهای اخیر رئیس سازمان بازرسی بوده. ایشان از فضلای حوزه علمیه قم و دارای تحصیلات در سطح اجتهاد است. هرکجا ایشان بوده چهره موفقی بوده است. هم بخش اجرا را تجربه کرده و هم بخش قضا را. همه جا به عنوان چهره موفقی بوده و الان هم به عنوان استاد حوزه و دانشگاه مشغول فعالیت تدریسی هم هست. وی تنها وزیر دادگستری و رابط قوه قضائیه نخواهد بود. بخاطر تجربیات فراوانش، از این تجربیات در دولت استفاده خواهیم کرد.

  روحانی گفت: آقای علوی به عنوان وزیر پیشنهادی اطلاعات، از چهره های شناخته شده و معتدل است. من با وی از مجلس شورای اسلامی اول آشنا شدم. در همان مجلسی که قانون وزارت اطلاعات را می نوشتیم ایشان هم در کمیسیون خاص این قانون بود. در تدوین قانون نقش داشت. مدتها در مجلس رئیس کمیسیون امنیت داخلی و شوراها بود. کاملا به قوانین و مقررات داخلی کشور آشناست. فردی معتدل بوده همواره. از سوابقش این است که جزو جلسه عقلا بوده و همیشه به میانه روی و دقت نظر شهرت داشته. سالهاست با وی در مجلس خبرگان رهبری هم همکاریم در دوره های سوم و چهارم. در کمیسیون خبرگان هم با وی همکاریم. وی کاملا به مسائل امنیتی و حساسیت های این بخش اشراف دارد.

  *** تذکر چندین باره علی لاریجانی به نمایندگان برای نشست بر صندلی های خود/ روحانی: من جو مجلس را می دانم . خودم مجلسی بودم. نمایندگان همانطور که حرف می زنند، گوششان هم به تریبون است.

  * به گزارشعصر بهبهان، روحانی گفت: سیدحسن هاشمی که برای وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی معرفی شده‌اند، عنصری جهادی است. از اول هم آشنایی ما با ایشان به عنوان یک چهره جهادی در میدان رزم و جنگ بود. ایشان سابقه 33 ماه در جبهه های جنگ دارد و 2 ماه مجروح شده اند. استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران است و از افتخارات علمی کشور. وی جزو افراد نمونه در کشور است. جایگاه ایشان هم جایگاه جهانی است. در بسیاری از سمینارهای بین المللی و مراکز بین المللی ایشان دعوت می شوند. الان دبیرکل انجمن چشم پزشکی ایران است. فرد خدومی هم به مردم هستند. نه اینکه در تهران اگر افرادی نیازمند هستند ایشان خدمت میکند. بلکه طرحی که آنها به عنوان خیرآوران سلامت تاسیس کردند تیم های جراحی و دندانپزشکی را به صورت متحرک درآوردند و در استانهای محروم تاکنون 50 هزار نفر از افراد محروم کشور را به صورت رایگان جراحی و معالجه کرده‌اند. این کار یک کار ارزشمندی است. ما اینجوری باید پزشکی را در کشور درست کنیم. اینکه مغازه ای بگیریم و بگوییم دولت به ما پول و امکانات بدهد، البته باید دولت پول و امکانات بدهد، اما ما باید بخش های مردمی را فعال کنیم. ایشان  جزو وزرایی بود که من با اصرار دعوت کردم برای این مسئولیت بیایند. با اینکه صاحب نظران بسیاری هم بودند که صالح بودند. خود ایشان هم باز همانها را معرفی میکردند و میگفتند  کمک میکنم. حضور دکتر هاشمی در این وزارتخانه موجب یک تحول خواهد شد و با برنامه هایی که دولت برای بخش سلامت دارد، کاملاً همفکر و هماهنگ است. برنامه اش هم به گونه ای است که میتواند حل و فصل کند.

  روحانی در معرفی محمدعلی نجفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: وی از چهره های علمی بنام هست. از دانشجویان بااستعداد رشته ریاضی در دانشگاه MIT بوده و در ایران هم چه در وزارت علوم و هم در دولت، و هم مدتی که وزیر آموزش و پرورش بوده، انصافاً وزیر مورد احترام و محبوب همه بود. آنوقت در مجلس بودیم و می دیدیم عکس العمل نمایندگان را. وی فردی صاحب نظر و باتجربه است. برنامه های خوبی برای بخش آموزش و پرورش دارد و سابقه طولانی در این وزارت داشته است. امیدوارم همه وزرایی که معرفی شدند، بتوانند از اعتماد نمایندگان عزیز برخوردار باشند و دولت یازدهم بتواند هرچه سریعتر کار خود را شروع کند.

  ساعت 10:05 پایان سخنان حجت‌الاسلام روحانی‌، رئیس‌جمهور

  موافقین و مخالفین ثبت‌نام کننده برای نطق درباره وزرای پیشنهادی به شرح ذیل است:

  وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش: مخالفین، امیرآبادی نماینده قم. حکیمی/ عثمانی و آقایی نماینده سلماس و لاهوتی به عنوان موافق صحبت خواهند کرد.

  وزیر پیشنهادی ارتباطات: نعمتی و دهقان به عنوان مخالف/حسین زاده و خجسته به عنوان موافق

  وزیر پیشنهادی اطلاعات/ نبویان و رسایی به عنوان مخالف/ عبداللهی و قوامی و هروی به عنوان موافق

  وزیر اقتصاد: قاضی پور به عنوان نماینده مخالف صحبت میکند.

  وزیر خارجه: قاضی پور و پژمان فر مخالف/کاشانی و عزیزی موافق + سبحانی نیا

  وزیر بهداشت؛ لاهوتی و قاضی پور مخالف/حیدری طیب و منظری توکلی

  دادگستری: دواتگری و کوچکزاده مخالف/عزیزی و بهمنی موافق

  دفاع/ مخالفی نداشت

  راه و شهرسازی: مخالف: آلیا و نوباوه/ موافق:جباری و هاشمی نخل ابراهیمی

  صنعت: مخالف:علیلو و قائدی/ موافق:انصاری و شریعتی

  علوم و تحقیقات/ مخالف:کارخانه و بشیری/موافق رسولی و خضری

  ارشاد: کریمی قدوسی و رسایی/حیدرپور و دامادی

  کشور: کوچک زاده و اسدی/ عزیزی و احمدجباری

  نفت: مقیمی و نادران/ رجب رحمانی و عبدی

  نیرو: نعمتی و قاضی پور/ جلیل سرقلعه  و زمانیان

  ورزش: عثمانی و قادرمرزی/ احمدی لاشکی و کاتب و کاشانی

  **** ساعت 10:10؛حاجی دلیگانی به عنوان مخالف کلیات پشت تریبون قرار گرفت.

  به گزارش رهیاب نیوز، حاجی دلیگانی خطاب به رئیس‌جمهور تاکید کرد: بعضی افراد که به عنوان وزیر پیشنهادی شما معرفی شدند توانایی لازم برای اجرای برنامه هایتان را ندارند. آقای روحانی! اولین موردی که در برنامه‌تان توجه نشده، خلق حماسه اقتصادی است.

  وی افزود: نحوه ادامه دادن هدفمندی یارانه‌ها که الان 42 هزار میلیارد تومان به عنوان یارانه نقدی پرداخت می شود، 28 هزار میلیارد از محل درآمد است، بقیه را از کجا تامین خواهید کرد؟ آیا حاملهای انرژی را گران خواهید کرد؟ کسری پرداختی نقدی به مردم از کجا بناست تامین شود؟ سهم بهداشت و درمان و کمک به تولید از کجا تامین خواهد شد؟

  حاجی خاطرنشان کرد: پروژه های نیمه تمام از معضلات  کشور است. برای بالغ بر 40 هزار پروژه نیمه تمام در برنامه شما چیزی در نظرگرفته نشده است. برای مسکن مهر، چه تدبیری صورت گرفته است؟ تدبیر دولت برای تامین مسکن و مقابله با رشد قیمت های فزاینده و افزایش نرخ رهن و اجاره چیست؟ با پروژه مسکن مهر نیمه کاره و نیمه تمام چه برخوردی قرار است بشود؟ آیا قرار است رها شود یا تکمیل؟ الان موضوع 30 میلیون تومان وام مسکن مهر در هاله ای از ابهام است.

  عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان گفت: دولت تدبیر و امید در برنامه اش معین نکرده که برای افزایش درآمد اقشار کم‌درآمد چه تدبیری دارد. آقای روحانی! به نظر شما با روزی 10 هزار تومان می شود زندگی کرد و خانه خرید و پسر زن داد و دختر شوهر داد؟ چگونه جلوی ویژه خواری افراد را در بخش های دولتی و خصوصی خواهید گرفت؟ آقایان وزرای پیشنهادی آیا می دانند و شما میدانید آمار طلاق چه تعدادی است. برای زندگی اینها و برای فرزندان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی چه تدبیری اندیشیده شده است. برای بیمارانی که بیمه نیستند و یا بیمه هستند و هزینه درمان ندارند و به همین خاطر در منزل می مانند و از نرفتن دکتر در انتظار مرگ هستند چه تدبیری اندیشیده شده است؟ تدبیر شما برای تبعیض های ناروا در پرداخت ها چیست؟ تدبیر شما برای تبعضی در بخش هزینه های ورزش چیست؟ بعضی افراد میلیاردی پول میگیرند ولی برخی فدراسیونها و هیئت های ورزشی و شهرستانها با مشکلات فراوانی روبرو هستیم. تدبیر دولت برای اینکه هم رشد اقتصادی داشته باشیم و هم شاهد تورم چهارنعل نباشیم چیست؟

  حاجی دلیگانی افزود: واقعیت این است که سال 91 در بودجه 50 هزار میلیارد تومان کسر بودجه داشتیم. در برنامه شما راهکاری که با این مسئله در سال 92 مواجه نشویم، پیش بینی نشده. ضمنا سهم دولت در هزینه های جاری بسیار زیاد است در سال 91، 101 هزار میلیارد تومان به هزینه  جاری اختصاص یافته و در سال 92 نیز 121 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده و مجلس هم 7 هزار میلیارد به این اضافه کرده. چه تدبیری برای این وضع دارید؟

  وی خطاب به روحانی تاکید کرد: اعتدال حرکت بین حق و باطل نیست بلکه بین افراط و تفریط است. برخی وزرای پیشنهادی اگر رای بیاورند قطعاً حرکات افراطی انجام خواهند داد. در آزمون فتنه 88 رد شده و سقوط کردند و نمره قبولی نگرفتند و در جبهه مقابل ایستادند، آیا تعریف اعتدالگرا به اینها رواست؟

  حاجی ادامه داد: در برنامه دولت برنامه‌ای برای ایجاد انضباط مالی در دولت و شفاف سازی مبادلات اقتصادی و تعادل بخشی بین درآمد و هزینه پیش بینی نشده است.

  ساعت 10:24 سخنان حاجی دلیگانی پایان یافت.

  ***** بخشایش اردستانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به عنوان دومین مخالف کلیات برنامه دولت یازدهم پشت تریبون قرار گرفت.

  وی گفت: وزرای پیشنهادی ایشان به شرکت سهامی خاص شبیه است. آخوندی سهم ناطق نوری است. پورمحمدی سهم آیت الله آملی است و مهندس حجتی سهم عبدالله نوری. این چه پیوندی است؟ این چه دولتی است؟ دولت باید شفاف و شیشه‌ای باشد. دولت روحانی دولت کارگزار شماره 2 است.

  به گزارش عصر بهبهان، بخشایش گفت: در دولت شما سهم نسل سوم وچهارم کجاست؟ سن متوسط دولت 62 سال است و بیشتر به دولت سالمندان شبیه است.

  ساعت 10:30 احمد شوهانی به عنوان نماینده موافق کلیات برنامه دولت پشت تریبون قرار گرفت.

  وی گفت: روحانی همواره مشی‌اش اعتدالی بوده و همه وزرای پیشنهادی مشی اعتدالی دارند و نمایندگان کمک کنند این کابینه رای بگیرند. مشی اعتدالی منافاتی با انقلابی گری و اصولگرایی و اصلاح طلبی ندارد.

  لازم است به روحانی و کابینه ای که معرفی کرده اعتماد کنیم. 

  توجه به اخلاق اسلامی و تخصص و اعتدال در کابینه مشهود است. وزن علمی کابینه پیشنهادی بسیار بالاست و با کابینه های سابق می شود مقایسه کرد. معدل علمی این  کابینه بالاتر از همه کابینه های قبلی است.

  نقطه قوت کابینه، تجربه بالای کابینه است. آنها که مدعی هستند معدل کابینه بالاست که البته اینگونه هم نیست. اگر جوانان را معرفی میکرد نمایندگان از کم‌تجربگی آنان انتقاد نمی‌کردند؟ اگر دولت قبلی افراد باتجربه را معرفی میکرد وضعیت اینگونه نبود.

  *** لاریجانی خطاب به نمایندگان: دوستان  چند بار عرض کنم که سرجایتان بنشینید؟

  شوهانی در ادامه سخنان خود: علم و تجربه در کابینه پیشنهادی جمع شده و بلافاصله بعد از رای اعتماد کارهای وزرا شروع می شود و نیاز به کسب تجربه جدید ندارند. 

  * ساعت 10:40 کاظم جلالی به عنوان موافق کلیات پشت تریبون قرار گرفت.

  وی با بیان اینکه در شرایط حساسی هستیم، گفت: درشرایطی دولت جدید را تشکیل می‌دهیم که هم در داخل مشکلات جدی معیشتی و اقتصادی هستیم و هم در خارج مشکلات جدی داریم. در سال 91 با کسری بودجه شدید مواجه بودیم. در سال 92 قطعا بودجه با آن رقمی که تصویب کردیم، محقق نخواهد شد. بدهی دولت بالای 200 هزار یملیارد تومان برآورد می‌شود.

  سرتیتر مهمترین بخش بیانات جلالی به شرح ذیل است:

  - تورم حدود 62 درصد در مواد خوراکی و تورم عمومی 42 درصد است
  - مشکل شدید اشتغال و بیکاری تحصیل‌کردگان داریم
  - در اینوضعیت اگر به جای روحانی باشیم، کشور را باید چه مدیرانی اداره کنند؟
  - آیا فرصت آزمون و خطا داریم؟ می‌توانیم کلاس اکابر تشکیل بدهیم؟ یا شخصیت‌های کارآزموده باید مسئولت‌ها را بپذیرند؟
  - برخی از این وزرای پیشنهادی اصرار داشتند وزیر نشوند، چون درک درستی از مسائل کشور دارند و می‌دانند مسئولیت گرفتن در این شرایط چقدر سخت است؟ نباید بهانه سن را در نظر بگیریم؟ آیا میانگین سنی علامت پیری است؟ نباید اتهاماتی مانند شرکت سهامی را مطرح کرد
  - ترکیب کلی کابینه از مجربین و متخصصین است
  - وضعیت فعلی کشور هم همین اقتضا را می‌کرد
  - بخشی از شرایط برای وزرا شرایط لازم و ضروری و واجب است
  - اسلام‌مداری، دین‌مداری، تدین و صیانت از ارزش‌های دینی و دوری از افراطی‌گری از جمله این شرایط است
  - برخی در داخل مجلس فضاسازی‌های غیرحرفه‌ای انجام دادند که به نفع کشور نیست
  - معیار و ملاک ما بیانات مقام معظم رهبری و هر کس که در جریان فتنه باشد، حتما نباید در کابینه باشد
  - آیا اگر کسانی در ستاد افراد دیگری بودند که از ناحیه شورای نگهبان تأییدشدند، می‌توان فتنه‌گر حساب کرد؟ آیا کسانی که به فرد دیگری رأی دادند، فتنه‌گر هستند؟ آیا کسی که در چارچوب قانون اعتراض کردند، فتنه‌گر هستند؟
  - کسانی فتنه‌گر هستند که بعد از نمازجمعه 29 خرداد رهبری آن اقدامات را انجام دادند و در خیابان‌ها آشوب کردند
  - برخی در همین مجلس گفتند در این مجلس 40 – 50 نفر فتنه‌گر هستند. برخی با فتنه کاسبی و تجارت می‌کنند.
  - دفاع می‌کنیم از کلیت کابینه اما مشروط به دل‌بستگی کامل به مقام معظم رهبری و پایبندی به ارزش‌ها

  * ساعت 10:50: حکیمی: نماینده مخالف کلیات

  وی با اشاره به اینکه در دوران رقابت‌های انتخاباتی از روحانی حمایت می‌کرده، گفت: آقای روحانی! دکترا و سرهنگ نبودن باعث پیروزی نشد بلکه اجتهاد و لباس دینی شما باعث پیروزی شد. ولی متاسفانه بعد از پیروزی، درب ستاد شما به روی اصولگرایان بسته شد. متاسفانه بعد از انتخابات افرادی در ستاد شما جمع شدند که از اصحاب فتنه بوده و در انتخابات یار شما نبودند.

  آقای روحانی! در جلسه‌ای که شما هم حضور داشتید، یکی از اصحاب فتنه خطاب به شما گفت که وقتی شما دبیر شورای امنیت ملی بودید و کروبی رئیس مجلس و خاتمی رئیس‌جمهور، شما نتوانستید کاری کنید. الان برای چه آمدید؟ مشکل رهبر انقلاب است. شما در پاسخ به این سخنان هیچ عکس العملی نشان ندادید و سکوت کردید. ولی یکی از فرزندان شهدا اعتراض و جلسه را ترک کرد.

  ظریف صددرصد غربی فکر میکند و برای ملت ایران باید بگویم که پایان نامه فوق لیسانس و دکترای وی با چه کسی بوده است. آقای روحانی! چه خبر است و  چه فکری در سر دارید؟ آیا روحانی قبل از انتخابات با بعد از انتخابات متمایز و متفاوت است؟ چرا به دنبال احیای فتنه هستید؟ آیا دنبال کودتای سفید هستید؟ امیدوارم هرچه سریعتر تغییراتی در کابینه‌تان داشته و در مسیر نظام و ولایت حرکت کنید. 

  شما صحبت از قانونمندی کردید ولی معاون شما در اولین قدم نقض قانون کرد که دیوان عدالت اداری بر آن ایراد گرفت.

  در جلسه‌ای که خدمت هاشمی رفسنجانی بودیم ایشان شورای نگهبان را ماشین امضای رهبری نامیدند که ما جلسه را در اعتراض به سخنانش ترک کردیم. ولی شما خانواده وی را به مراسم تحلیف دعوت کردید. 

  آقای روحانی! کابینه شما بوی امنیتی می دهد و به دنبال احیای مسائلی هستید که تازه کشور از دستش راحت شده بود. آیا در کشور اینهمه جوان تحصیلکرده نیستند که برخیشان در کابینه استفاده شوند؟

  آقای نعمت‌زاده را باید پدربزرگ صنعت بنامیم نه پدر صنعت.

  نامه‌ای به رئیس‌جمهور درباره ستادهای مردمی تنظیم کردیم که تکلیف ستادها را مشخص کند.

  مجلس اجازه نخواهد داد فتنه‌ای دیگر صورت گیرد.

  * ساعت 11:06 جعفری نماینده خلخال به عنوان موافق کلیات پشت تریبون قرار گرفت.

  پیش از صحبت نماینده خلخال، احمد توکلی در تذکر آئین‌نامه‌ای گفت: آقای رئیس شما چرا فقط تذکر می‌دهید به نمایندگان که سرجایشان بنشینند؟ آئین نامه تکلیف را مشخص کرده. نمایندگان خودشان باید مراعات کنند. حرمت امام زاده را باید متولی نگهدارد. این برنامه الان مستقیماً از صداوسیما درحال پخش است. شما باید دفعه دوم اخطار بدهید و دفعه سوم پیگیری های شدیدتر.

  لاریجانی: تذکر به جایی است. آقایان روی صندلی هایشان بنشینند.

  جعفری سخنان خود را  آغاز کرد و در حمایت از کلیات گفت: دولت بهترین برنامه کاربردی را ارائه کرده است.

  مخالفین گفتند دولت برنامه ندارد در حالی که هم دولت و هم وزرا، برنامه های کاربردی بسیاری ارائه کردند. قاطعانه می گویم که این دولت با برنامه‌ترین دولت خواهد بود.

  ساعت 11:20: یونس اسدی نماینده مشکین‌شهر بعنوان موافق کلیات برنامه دولت حسن روحانی پشت تریبون مجلس قرار گرفت.

  وی گفت که برخی از مخالفان کلیات برنامه‌های دولت حسن روحانی به جای مخالفت فحش دادند. وی از موافقان و مخالفان خواست با استدلال و بر اساس برنامه صحبت کنند.

  نماینده مشکین‌شهر گفت که حضور گرم حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری به پرشورشدن انتخابات و زنده کردن امید و نشاط در مردم کمک کرد.

  اسدی تأکید کرد: آقای روحانی خیز بلندی برای توسعه پایدار کشور برداشته است. آقای روحانی می‌گوید شناخت کافی نسبت به مسائل مختلف کشور دارد. ایشان با همین شناخت اولویت‌بندی‌ها را مشخص و برنامه‌اش را تدوین کرده است.

  وی افزود: آقای روحانی کابینه‌ای قوی تدارک دیده است که ان‌شاءالله شاهد توسعه پایدار کشور در آینده نه چندان دور خواهیم بود.

  این نماینده موافق کلیات برنامه دولت یازدهم اضافه کرد: معیشت و مشکلات مردم در اولویت مجلس است و این مجلس بانشاط دولت را یاری خواهد کرد لذا آنهایی که نقد منصفانه نکردند، دوباره برنامه آقای روحانی را مطالعه کنند.

  ساعت 11:25: محمدعلی بزرگواری بعنوان مخالف کلیات برنامه دولت یازدهم پشت تریبون مجلس رفت.

  وی ضمن تبریک به حسن روحانی، وی را از شخصیت‌های برجسته نظام جمهوری اسلامی دانست و گفت: مجلس باید مدرسی باشد. اینجا جای چاخان‌گویی و وکیل‌الدوله‌ها نیست. مطمئناً خود وزیرانی که رأی می‌آورند، با این چابلوسان برخورد خواهند کرد. کسی تا دیروز دست احمدی‌نژاد را می‌بوسید، امروز چه کارها که نمی‌کند.

  بزرگواری گفت: در دولت اصلاحات و دولت نهم و دهم شعار جوان‌گرایی گوش فلک را کرد کرد اما برویم از صندوق عتیقه آقای هاشمی رفسنجانی و آقای خاتمی وزیر در بیاوریم؟ برخی از این وزرا را بخواهیم در برخی پروژه‌ها ببریم، باید سرم به آنها وصل کنیم. وقتی در رأس این نظام رهبری عزیز در طول 4 سال از فتنه 88 سخن می‌گویند که فتنه‌گران مملکت ما را به پرتگاه سقوط می‌بردند و نظام ما را به عنوان نظام متقلب معرفی کرده بودند، آیا رواست که از اهالی و طرفداران فتنه در کابینه استفاده کنیم؟ از کسانی که به نمایندگی از سران فتنه در جلسه با رهبری شرکت کردند؟ باز برویم از همین‌ افراد استفاده کنیم و آرامش کشور را به هم بزنیم؟ چرا حرف اساسی نزنیم؟ چرا اگر از فتنه حرف بزنیم، می‌گویند اینها افراطی هستند؟ پس رهبری اولین افراطی است!

  وی اضافه کرد: ما با فتنه‌گران سر سازش نخواهیم داد. هزینه‌های بزرگی را به نظام تحمیل کردند. فقط از خدا می‌ترسم. از هیچ کس نمی‌ترسم. ما دوست شما هستیم و می‌خواهیم تعامل شما را پاسخ بدهیم. ما از انتخاب خیلی از وزرا و معاونان تشکر می‌کنیم اما بگذارید روی آنها که حرف داریم، حرف‌مان را بزنیم.

  این نماینده تأکید کرد: آقای زنگنه بیاید و باز هم آن آقازاده دله دزد مهدی هاشمی بیاید و میدان‌دار شود؟ نباید به او رأی داد. این آقازاده‌های دله‌دزد به نظام و روحانیت خیلی ضربه زدند.

  بزرگواری افزود: امام راحل و شهدا از ما می‌خواهند نگذاریم نااهلان حاکم شوند.

  ساعت 11:35: قاضی‌پور در تذکر آئین‌نامه‌ای تأکید کرد: کسی حق ندارد در نظام جمهوری اسلامی در پشت تریبون اسم افراد را بیاورد.

  لاریجانی هم تأکید کرد که تذکر شما درست است.

  ساعت 11:36: ایرج ندیمی نیز در تذکری آئین‌نامه‌ای گفت: اتهام و فحش جفای به مجلس است. حرف‌هایی مانند دله‌دزد در شأن مجلس نیست.

  لاریجانی نیز تأکید کرد: فضای مجلس مخالف این حرف‌هاست و اسم افراد را بردن و تهمت و توهین کردن در شأن مجلس نیست.

  ساعت 11:37: کمال‌الدین پیرمؤذن هم در تذکری آئین‌نامه‌ای گفت: آن آقا اسم مدرس را هم می‌آورد. آیا مدرس چماق‌دار و بهتان‌زن بود؟

  ساعت 11:39: همچنین جواد جهانگیرزاده در تذکری آئین‌نامه‌ای خاطرنشان کرد: اگر ما قانونمند باشیم، نیازی به چماق نیست. انتظار مردم از ما این است که در یک فضای آرام‌تر بررسی کنیم. نباید تهمت زد و حرف‌هایی از جمله پیرمرد زد. رئیس‌جمهور مختار است که هر کسی را انتخاب کند.

  ساعت 11:41: یونس اسدی تأکید کرد: غرور و تکبر اجازه نداد این آخوند بزرگوار درست صحبت کند. خود ایشان هم می‌داند که چقدر دستمال‌کش دولت بوده است. حالا به من می‌گوید چابلوس.

  لاریجانی تأکید کرد: این کلمه چابلوس خوب نبود، شما هم چیزی روی آن نگذارید.

  ساعت 11:42:  مهرداد بذرپاش نماینده تهران به عنوان نماینده مخالف کلیات برنامه دولت یازدهم پشت تریبون قرار گرفت.

  وی گفت: افراد شایسته‌ای در کابینه پیشنهادی روحانی حضور دارند اما بایدکمک کنیم آقای روحانی از ملاحظات و مصلحت‌اندیشی‌های تحمیلی عبور کند. چند تن از افراد مرتبط با فتنه 88 که برخی ابا دارند اسم فتنه را به کار ببرند، در کابینه حضور دارند که تحمیل شده‌اند. مجلس نمی‌تواند از این موضوع بگذرد. فتنه سوءتفاهم نبود. فتنه 88 یک شاخص انتخاب است. آنها علیه مردم کودتا کردند.

  نماینده تهران در مجلس تأکید کرد: کابینه فعلی توان اجرای وعده‌های آقای روحانی را نخواهد داشت. این کابینه به شدت مسن است. کار اجرایی نیازمند حداقل 15 ساعت کار روزانه است. مردم انتظار دارند در زمان کوتاه به اوضاع آنها سر و سامان داده شود. با این شرایط کار به دست آقازاده‌ها خواهد افتاد و این یعنی انحراف از شعارهای دولت اعتدال. کابینه روحانی کابینه هاشمی است. آقای هاشمی بعد از اینکه شما ثبت‌نام کردید، کاندیدا شد و تا سه روز آخر هم از شما حمایت نکرد لذا شما بدانید که فقط به خدا و مردم بدهکار هستید. کابینه شما شرکت سهامی شده است. آیا در میان کاندیداهای ریاست جمهوری و دولت سابق هیچ کس شایسته نبود؟ شما گفتید من کلید دارم نه داس!

  بذرپاش تأکید کرد: هر کدام از مسئولان اقتصادی دولت شما تز اقتصادی خاص خود را دارند! آیا این هماهنگی است؟ می‌گویند شما ژنرال‌ها را انتخاب کرده‌اید؛ آیا بقیه سرباز هستند؟

  ساعت 11:59: علی لاریجانی در پایان جلسه علنی نوبت صبح مجلس تأکید کرد: برخی مطالب نباید گفته می‌شد. توهین بود. پیغامی رئیس قوه قضاییه داده‌اند که عرض می‌کنم. یکی از آقایان گفتند که رئیس قوه قضاییه سهمیه‌ای داشته است‌ اما ایشان پیغام دادند که این حرف ناصواب است و طبق قانون اساسی وزیر دادگستری باید با پیشنهاد رئیس قوه قضاییه انتخاب شود که این سهمیه نیست، روند قانونی است. آن چیزی را هم که گفتند تصمیم معاون اول رئیس جمهور را رئیس دیوان عدالت خلاف قانون و ملغی دانستند، رئیس قوه قضاییه پیغام دادند که هیئت عمومی دیوان باید در این باره رأی دهند، لذ نظر رئیس دیوان نظر شخصی بوده است.


  تسنیم

  تاریخ انتشار: ۱۴:۵۳:۱۹ | دوشنبه, ۲۱ / مرداد / ۱۳۹۲
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.