Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • یادداشت/

  سازمان های مردم نهاد با دستورالعمل های دولتی!

  عصر بهبهان : سازمان های مردم نهاد از جمله عوامل موثر در پیشبرد اهداف فرهنگی،اجتماعی و سیاسی یک جامعه هستند که با درک ضرورت ها و مبانی پذیرفته شده جامعه برای رشد آن تلاش می کنند.


  سازمان های مردم نهاد از جمله عوامل موثر در پیشبرد اهداف فرهنگی،اجتماعی و سیاسی یک جامعه هستند که با درک ضرورت ها و مبانی پذیرفته شده جامعه برای رشد آن تلاش می کنند.

  از دیرباز موضوع سازمان های مردم نهاد از جمله مباحث پرچالش حوزه های اجتماعی بوده است صرفنظر از سازمان های مردم نهاد سنتی مانند: هیات های مذهبی و مساجد که پس از گذشت صدها سال کارکرد خود را در جامعه حفظ کرده اند سایرمصادیق سازمان های مردم نهاد همواره با حاشیه هایی همراه بوده است.

  مهمترین علت حاشیه ساز بودن سازمان های مردم نهاد جدید یا همانngoها عقبه سیاسی آن ها می باشد که موجب شده خروجی فعالیت آن ها بیش از آنکه در راه توسعه و رشد جامعه باشد به سود جریان ها و گروه های سیاسی فاقد پشتوانه مردمی باشد جریان هایی که با راه اندازی ngoهای پوششی در طی زمان به دنبال پایگاه اجتماعی هستند.

  البته توجه دولت ها نیز برای راه اندازی ngoها طی چند دوره گذشته قابل توجه است چه در زمان اصلاحات که اصطلاح جدیدی به شمار می رفت و چه در دوره احمدی نژاد که برای بازتعریف پایگاه اجتماعی خود تلاشی وافر برای توسعه سازمان های مردم نهاد داشت.

  در دولت یازدهم نیز مانند دولت های گذشته شاهد تبلیغات گسترده در خصوص راه اندازی ngoهای جدید هستیم از جمع آوری زباله تا نذری کتاب و نشست های خوراکی محور،که با پیگیری های دولتی در حال توسعه یا افزایش هستند.

  هرچند بخشی از این سمن ها(مخفف سازمان های مردم نهاد) می توانند به عنوان ابزارهای موثر در رسیدن به اهداف عمومی جامعه کمک کنند  ولی چون اصالت مردمی و مستقل نداشته اند پس از مدتی فعالیت از حرکت بازمانده اند بخصوص پس از تغییر دولت ها که بحران تامین منابع روبرو می شوند.

  به عبارت دیگر عقبه دولتی بسیاری از سمن های راه اندازی شده موجب شده تغییر دولت پاشنه آشیل آن ها باشد لذا به نظر می رسد رویکردهای دستورالعملی فعلی که از بدنه جامعه نمی جوشد راهکاری مناسب برای راه اندازی و تقویت سمن ها نباشد بلکه می بایست دولت به وظیفه خود از جهت هدایتگری عمل نماید تا مردم به ضرورت فعالیت در چنین فضاهایی برسند.

  جدای از مساله دخالت دولت در سازمان های مردم نهاد موضوع نظارت بر این گروهها نیز از جمله مسائلی است که می بایست مورد توجه قرار گیرد.

  لیدرها و برنامه ها دو موضوع مهم در حوزه سمن ها می باشند قطعا لیدرهایی که سوابق امنیتی و اخلاقی سوئی دارند صلاحیت لازم برای این دست فعالیت ها را نخواهند داشت و یا برنامه های خلاف عرف و فرهنگ عمومی با واکنش مثبت جامعه نیست لذا می طلبد چنانچه دولت بر دخالت خود اصرار دارد به این نکته ها نیز توجه داشته باشد که اگر بنا نیست چیزی به جامعه افزوده شود چیزی از آن کم نشود.

  تاریخ انتشار: ۱۳:۱۹:۰۳ | شنبه, ۱۴ / آذر / ۱۳۹۴
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.