Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
1 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • احتمال طغیان مجدد مگس میاز در سایت کرخه

  عصر بهبهان : عصر بهبهان :گروه دامپزشکی خوزستان احتمال طغیان مجدد مگس میاز در میان گوزن های زرد سایت کرخه در آبان امسال را پیش بینی کرد.


  احتمال طغیان مجدد مگس میاز در سایت کرخه
       
  عصر بهبهان :گروه دامپزشکی خوزستان احتمال طغیان مجدد مگس میاز در میان گوزن های زرد سایت کرخه در آبان امسال را پیش بینی کرد.

  به گزارش عصر بهبهان به نقل از رهیاب نیوز،مگس میاز با تخم گذاری روی بافت های نرم بدن گوزن زرد ، میلیون ها لارو را وارد بدن حیوان می کند که در صورت از بین نرفتن لاشه ها پس از دو هفته این لارو ها از بدن حیوان خارج شده و به درون خاک می روند.
  مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان امروز گفت: بر اساس اعلام گروه دامپزشکی استان با توجه به اینکه آبان امسال شرایط خوبی برای خروج این لارو ها از خاک است ، احتمال داده می شود لاروهایی که به درون خاک رفته اند در این ماه مجدداً از خاک بیرون بیایند و موجب تشدید مجدد این بیماری در منطقه شوند.
  لاهیجان زاده افزود: باید با استفاده از متخصصان موجود در استان و کشور برنامه ریزی های لازم برای جلو گیری از بازگشت دوباره مگس میاز در منطقه انجام شود.
  وی گفت: با حضور گروه های زنده گیری در منطقه ، تاکنون 11 راس گوزن زرد زنده گیری شده که سه راس از این گوزن ها به علت وخامت حال تلف شده و وضع باقی گوزن ها مطلوب است.
  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان افزود: در مجموع حدود 70 راس گوزن زرد در منطقه سایت کرخه وجود داشت که 20 تا 25 راس از این گوزن ها در منطقه مشاهده شده اند و حدود 45 راس گوزن زرد ایرانی تلف شده اند. 

  وی با اشاره به ارسال درخواست اعتبار 30 میلیارد ریالی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به رئیس جمهوری گفت: در صورت موافقت با این اعتبار و همچنین کمک مجلس ، می توان برخی از برنامه های حفظ و نگهداری از گوزن زرد را در سایت کرخه و میان رود اجرایی کرد.

  مرگ گوزن های زرد در منطقه حفاظت شده کرخه از 15خرداد امسال با مرگ 14 راس بر اثر هجوم مگس میاز در این منطقه آغاز شد که ظرف یک ماه به مرگ 45 راس انجامید. 

  منطقه کرخه زیستگاه اصلی گوزن زرد ایرانی محسوب می‏ شود و به علت احتمال خطر انقراض این گونه جانوری نادر ، 40 سال پیش چند راس گوزن زرد ایرانی از دزفول به جزیره اشک ارومیه برای تکثیر منتقل شد.

  با تلاش فراوان 21 راس از نمونه های تکثیر شده گوزن زرد ایرانی در سال 87 بطور مجدد به زیستگاه اصلی شان در دزفول انتقال یافته و در سایت پارک جنگلی دز و کرخه رهاسازی شدند.

  تاریخ انتشار: ۱۱:۱۸:۲۹ | چهارشنبه, ۹ / مرداد / ۱۳۹۲
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.