• نظرها: 0
 • تاریخ انتشار: ۱۳:۰۰:۰۳ | پنجشنبه, ۳ / مرداد / ۱۳۹۲
 • در تحلیل و گزارش
 • توسط عصر بهبهان
 • نمایش ها: 2004
 • (رتبه فعلی 1.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 1
 • Print Friendly Version of this pageچاپ Get a PDF version of this webpagePDF

بخش شدن دهستان دودانگه وعده ای که بعد از34 سال عملی نشده است


عصر بهبهان : دهستان دودانگه با جمعیتی بالغ بر 18000 نفر و محسوب شدن به عنوان قطب کشاورزی شهرستان بهبهان همچنان در حد دهستان باقی مانده و وعده های مسئولین جهت بخش شدن این دهستان 34 سال است که عملی نشده است .


گزارش

بخش شدن دهستان دودانگه وعده ای که بعد از34 سال عملی نشده است

عصر بهبهان : دهستان دودانگه با جمعیتی بالغ بر 18000 نفر و محسوب شدن به عنوان قطب کشاورزی شهرستان بهبهان همچنان در حد دهستان باقی مانده و وعده های مسئولین جهت بخش شدن این دهستان 34 سال است که عملی نشده است .

به گزارش عصر بهبهان ، دهستان دودانگه بزرگ یکی از بخش های مهم از توابع شهرستان بهبهان واقع در استان خوزستان می باشد . این دهستان جزء بخش مرکزی بهبهان محسوب می شود که بخش مرکزی خود با وسعتی معادل 2086 کیلومتر مربع ، برزگترین بخش بهبهان به شمار می رود نسبت به سه بخش دیگر آن که عبارتند از زیدون ، تشان و بخش آغاجری که در سال 91 ، بخش آغاجری از بهبهان جدا شد و به شهرستان تبدیل شد .

راههای ارتباطی 

دودانگه بزرگ با مرکزیت خاص خود دارای راه های ارتباطی با اکثر روستا ها می باشد . راه ارتباطی دودانگه و شهرستان بهبهان واقع در قسمت جنوب و جنوب شرقی ، راه ارتباطی بین دودانگه و روستاهای دودانگه کوچک و شهرویی و کیکاوس و آغاجاری و ... واقع در قسمت غربی ، راه ارتباطی دودانگه با روستا های قنبری و آل طیب و گراب ، بخش تشان و ... واقع در قسمت شمالی روستا ، راه ارتباطی دودانگه بزرگ با روستای اسدآباد واقع در قسمت شرقی روستا واقع است . 

جمعیت و روستاهای تابعه 

دهستان دودانگه شامل 3۱ روستا می باشد که عبارتند از : روستای دودانگه بزرگ ، دودانگه کوچک ، قنبری، شهرویی ، کیکاوس، آل طیب، گراب ، تل بردی ، آغاجاری، کردستان علیا ، کردستان سفلی ، قالند( علیا ، وسطی، سفلی، شیخل )، حسین آباد شیخ ، حسین آباد اقا ، میبس ، کوتک ، بدلی ، پرچله زار ، اسدآباد ، کره سیاه تلخ ، کره سیاه شیرین، منصوربیگی / چهارآسیاب ، سیلابک کریم آباد ، برج حسنقلی خانی ، محمد آقا ، اسدآباد

روستای دودانگه  در دهستان دودانگه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱٬۳۰۸ نفر (۲۷۴خانوار) بوده‌است. اکنون ( سال 1392) و با توجه به آمار های استخراجی از دهیاری این روستا به نظر میرسد جمعیت این روستا جمعیتی بالغ بر بیش از 1900 نفر بوده و بیش از 330 خانوار دارد.
جمعیت کل دهستان بالغ بر 18 هزار  نفر می باشد . 

قطب کشاورزی در شهرستان بهبهان

دهستان دودانگه با 711   هکتار نخلستان و 139 هکتار نهال و تولید سالانه  حدود 4500 تن خرما و همچنین با داشتن 6650    هکتار زمینهای کشاورزی آبی و 1747 هکتار اراضی دیم که به کشت ، گندم ، ذرت، گوجه ، هندوانه ، کلزا ، یونجه ، خیار ، باقلا و ... اختصاص می یابد ، به عنوان قطب کشاورزی در شهرستان بهبهان شناخته می شود.
و با توجه به میانگین برداشت گندم در مزارع آبی که  4 تن در هکتار و همچنین در اراضی دیم که 2 هکتار برآورد می شود، دهستان دودانگه  سالانه 44000 تن گندم تولید می کند.
و همچنین میانگین برداشت ذرت که 6 تن در هکتار برآورد می شود .دهستان دودانگه  سالانه 40000 تن نیز ذرت تولید می نماید. 

وضعیت اقلیمی دهستان دودانگه 

دهستان دودانگه با وسعتی معادل 6.1 کیلومتر مربع در شمال شرقی شهرستان بهبهان قرار دارد که از غرب به شهرستان آغاجاری و از شمال به بخش تشان و شهرستان بهمئی و از جنوب به شهرستان بهبهان و از شرق به بخش منصوریه محدود می شود .
کوهها، پوشش گیاهی و جانوری : در شمال و شمال شرق دهستان دودانگه بزرگ رشته کوه بدیل از رشته کوههای زاگرس قرار دارد که ارتفاع بلندترین نقطه آن به 1200 متر می رسد . منطقه مذکور از نظر پوشش گیاهی و جانوری متنوع و با اهمیت بوده و دارای گونه های جانوری همچون کل، بز، کفتار، انواع گربه ها، تشی، روباه، خفاش، خرگوش و پلنگ بوده که هر کدام به سهم خود در زنجیره غذایی طبیعت بسیار موثر هستند و نقش کنترل کننده بیولوژیک دارند.منطقه مذکور همچنین از نظر پوشش گیاهی دارای درخت یا درختچه های خنجوک، بادام، انجیر کوهی، بنه، رملیک، کنار و گیاهان بوته و علفی که در موسم فصل بهار طراوت و زیبایی خاصی را به لحاظ ایجاد مناظر زیبا به این منطقه می بخشند هستند . گونه های جانوری تحت حمایت منطقه سارگپه پابلند، سارگپه معمولی، کرکس، دلیجه، شاه بوف، مرغ حق جنوبی، جغد کوچک، کاراکال، گربه وحشی، گربه پالاس، روباه شنی، آهو، جبیر، قوچ و میش، کل و بز  هستند .


نقش مذهب در دهستان دودانگه 

مردم دودانگه بزرگ از دیرباز به دین مبین اسلام و مذهب شیعه گرایش دارند و از محبان اهل بیت علیهم السلام هستند . ریشه های مذهبی و دینی در مردم دودانگه عمیق است و با جان و دل مراسمات مذهبی را برگزار و شور و اشتیاق خود نسبت به امامان معصوم را همواره سرلوحه امور خود قرار می دهند و از لحاظ بافت و ریشه مذهبی در سطح شهرستان زبانزد هستند 
روستای دودانگه دارای چهار مسجد می باشد که نشان از توجه مردم روستا به نماز جماعت می باشد.

دهستان دودانگه با تقدیم   105 شهید ، 200 جانباز و 13 آزاده دین خود به انقلاب را ادا کرده است .و حال نوبت نظام است که دین خود را به این مردم ساده دل ادا نماید.


دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: غیر فعال
وبسایت::
دیدگاه: فیلد اجباری.

اشتراک
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Technorati
 • Reddit
 • Yahoo Buzz
 • StumbleUpon