• نظرها: 1
 • تاریخ انتشار: ۱۰:۳۷:۴۷ | پنجشنبه, ۳ / مرداد / ۱۳۹۲
 • در بهبهان
 • توسط عصر بهبهان
 • نمایش ها: 7477
 • (رتبه فعلی 3.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 5
 • Print Friendly Version of this pageچاپ Get a PDF version of this webpagePDF
سید صدر الله آقامیری , شهردار بهبهان سید صدر الله آقامیری , شهردار بهبهان

شهرداری بهبهان در پرتگاه نابودی و کم توجهی مسئولین استان


عصر بهبهان : با توجه به بحران فلج کننده و عدم توان شهرداری در پرداخت حقوق کارکنان بر آن شدیم تا مصاحبه ای با سید صدرالله آقامیری شهردار بهبهان داشته باشیم تا مردم بهبهان با واقعیات شهرداری بیشتر آشنا شوند و دلیل این مشکلات شهرداری و شهر را اززبان شهردار بشنویم.


 

شهرداری بهبهان در پرتگاه نابودی و کم توجهی مسئولین استان

 

 

با توجه به بحران فلج کننده و عدم توان شهرداری در پرداخت حقوق کارکنان بر آن شدیم تا مصاحبه ای با سید صدرالله آقامیری شهردار بهبهان داشته باشیم تا مردم بهبهان با واقعیات شهرداری بیشتر آشنا شوند و دلیل این مشکلات شهرداری و شهر را اززبان شهردار بشنویم.

 

شهردار بهبهان به خبرنگار عصر بهبهان گفت : ان شاء الله بتوانیم با یک روشنگری اذهان عمومی را  به سمتی سوق دهیم تا مردم بهبهان با واقعیتهای شهرداری آشنا شوند . بالاخره شهر مربوط به همه است و همشهریان ما هم این حق را دارند که از شرایط ومشکلات شهر با خبر باشند .
بحرانی که ما در حال حاضر درگیر آن هستیم ، شاید در واقع مربوط به عدم رعایت قانون و روند اجرایی کارها در سنوات گذشته بوده ، می توان گفت: بحرانی که در حال حاضر گریبان گیر شهر و شهرداری است ، بحث مطالباتی است که مردم از شهرداری دارند که زمان هر کدام هم به خوبی مشخص و قابل اثبات است .

سید صدر الله آقامیری ادامه داد :در واقع شهرداران قبلی زمینهای مردم را بدون طی مراحل قانونی تملک کردند و پروژه هایی درون این زمینها اجرا شد و در حال حاضر مردم مطالبه حق خود را از طریق مراجع قانونی دنبال و علیه شهرداری حکم گرفته اند و شاید اگر همان موقع این گرفتن اراضی طی مراحل قانونی انجام می شد ، ما امروز درگیر این مسائل نبودیم .

وی همچنین گفت : برای نمونه از احکامی که در حال حاضر علیه ما صادر شده میتوان به زمینهای جاده کمربندی که از میدان ارجان به سمت میدان یادمان امتداد دارد یا بلوار شیرازوزمینهای پارکهای سطح شهر مثل پارک بو علی اشاره کرد که هیمن مطالبات یک حجم عظیمی از بدهکاری را برای شهرداری به بار آورده است .

شهردار بهبهان ادامه داد: املاکی هم وجود دارند که مشاعی است و همین مشاعی بودن نیز برای شهرداری دردسرهایی را ایجاد کرده است و افزود: وقتی یک مالک زمین این چنینی درخواست غرامت می کند ، در واقع برای کل ملک مشاعی حکم صادر می شود و متاسفانه شهرداران محترم گذشته به هر دلیل اعتراضی به این احکام نداده اند و حکم ها قطعی و لازم الاجرا شده است .

وی اظهار کرد : در همین مدت کوتاهی که بنده شهردار هستم و عمدتا هم همین چند روز اخیر ، چند پرونده ای که حکم هایشان صادر شده حدود 6 میلیارد تومان بدهی شهرداری را افزایش داده و به واسطه این بدهکاری هاو بدهکاریهای قبلی املاک ما توقیف و میا مصادره شده ،همچنین اعتبار مربوط به ارزش افزوده ای که سالیانه به حساب شهرداری واریز می شودنیز توقیف شده است . رایزنی هایی انجام شده و ممکن است بخشی از اینها آزاد شود و بخشی هم آزاد نشود ولی به هر حال ما بنا به حکم های صادر شده ملزم به پرداخت بدهی هستیم .پرداخت بدهی ای که واقعا از توان شهرداری خارج است و این بحران را ایجاد کرده است .

شهردار بهبهان تاکید کرد: بلوکه بودن حسابهای شهرداری باعث شده که تا مبلغی به حساب شهرداری واریز می شود ، جهت بدهی ها برداشت شود و عملا  دست شهرداری از این امکانات حد اقلی نیز خالی بماند  و افزود : همه اینها دست به دست هم داده تا ما واقعا یک شرایط بحرانی را در شهداری تجربه کنیم.و حجم زیادی از وقت شهرداری مصروف کم کردن این فشارها شود و افزود : متاسفانه تا این لحظه هم نتوانستیم یک راه حل اساسی برای این معضل بیابیم.

وی افزود :ما قبل از اجرای یک طرح با مالک زمین اعم از خصوصی یا دولتی باید وارد مذاکره شویم که روال خاص خود را دارد و افزود : اگر مالک مشخص باشد با دعوت از وی و به استناد طرح مصوبی که شهرداری دارد و در همان ابتدای کار مذاکرات صورت می گیرد . این همان چیزی است که در این پرونده ها انجام نشده و این بحران عظیم را به بار آورده است .

برای نمونه مالک زمین پارک شاهد حدود یک میلیارد و 800 میلیون  از شهرداری غرامت گرفت .وهمین موارد باعث خالی شدن دست شهرداری می شود .

بحران شهرداری بهبهان بدون کمک مسئولین استان حل شدنی نیست

 

آقامیری گفت : در مدت 2 سال اخیر نزدیک به 3 میلیارد تومان از حساب ارزش افزوده ما برداشت شده و شهرداری هم نتوانسته هیچ گونه دخل و تصرفی در این حساب به علت بسته شدن آن داشته باشد.

وی تاکید کرد : با این اتفاقات و مشکلات و بحران،  شان شهرداری پایین آمده واز طرفی نتوانستیم طلبکاران را هم به گونه ای توجیه کنیم و افزود : آنها هم حق دارند و حقشان را می خواهند .ولی باید به این موضوع نیز توجه کرد که دادن  حق طلبکاران به این شکل دست شهرداری را خالی کرده به گونه ای که پرداخت حقوق کارگران شهرداری و حقوق شهروندی شهروندان بهبهان با مشکل جدی مواجه شده است.


شهردار بهبهان ادامه داد : در حال حاضروضع به گونه ای است که حتی کسانیکه  60 یا 70 سال پیش هم زمینی داشته اند و در مسیر عمران شهری گرفته شده حالا مدعی شده اند و در دادگاه طرح دعوا می کنند و اگر کار به این منوال ادامه یابد چیزی به نام شهرداری باقی نخواهد ماند و شهرداری به بنگاهی تبدیل خواهد شد که درآمد خود را به واسطه مطالبات مردم به آنها تقدیم می کند.

وی افزود : البته دادگستری هم تا آنجا که امکان داشته به ما کمک کرده و لازم می دانم همین جا از رئیس محترم دادگستری و قضات محترم تشکر کنم . آنها نیز در این مدت با شهرداری نهایت همکاری را داشته اند وبا راهنمایی های خود باعث شده اند که فشارهای روی شهرداری به حد اقل برسد.ولی حجم بدهکاریهای شهرداری آنقدر بالاست که با این گونه همکاریها و معدود مصالحاتی که با بعضی از مالکین صورت گرفته بحران شهرداری قابل حل نخواهد بود.

آقامیری تاکید کرد : شرایط شهرداری و بحرانی که گریبان گیر ما شده به گونه ای نیست که از عهده شهرداری به تنهایی برآید و افزود: این بحران بدون کمک مسئولین استان حل شدنی نیست.

بیش از 40 میلیارد تومان بدهی داریم

وی همچنین گفت : بدهی های شهرداری به اینجا هم ختم نمی شود و 8 ماه حقوق معوقه پرسنل روز مزد، 3 ماه حقوق معوقه پرسنل رسمی و قراردادی سرجمع چیزی حدود 7 میلیارد تومان بدهی شهرداری را افزایش می دهد.

 

شهردار بهبهان افزود : مطالباتی نیز بیمه از شهرداری دارد که با این وجود در زمینه حق و حقوق بازنشستگان با ما همکاری نمودندو جا دارد از مدیرکل تامین اجتماعی و و مدیریت تامین اجتماعی بهبهان تشکرکنم و افزود : حدود 105 نفز از همکاران ما منتظر بازنشستگی بودند وبا وجود بدهی ما به تامین اجتماعی با همکاری مسئولین تامین اجتماعی حدود 70 نفر از کارکنان ما حق و حقوقشان را گرفته اند و باقی نیزکارشان در حال انجام است و احتمالا تا یک ماه آینده کار آنها نیز انجام می شود.

وی کل بدهی شهردری را بیش از 40 میلیارد تومان تخمین زد .

 

 

نیاز به تعدیل نیرو و یک بازنگری اساسی در میزان نیروها داریم

آقامیری اضافه کرد : باز نسشته شدن این افراد مقداری از فشار بر روی شهرداری را کم کرده است ولی از طرفی حجم بسیار بالای  استخدامهایی که در یکی دو سال گذشته در شهرداری صورت گرفته در واقع مشکلی که حل نکرده به شهرداری ضربه هم زده تا جایی که بعضی تا 8 ماه حقوق معوقه دارند و شهرداری بهبهان چاره ای جز تعدیل نیروهای خود ندارد .

وی تاکید کرد : درشرایط فعلی ناگزیر به تعدیل نیرو و یک بازنگری اساسی در میزان نیروهای مورد نیاز شهرداری  هستیم.و افزود با توجه به رتبه شهرداری ما که رتبه 9 است و با توجه به وسعت شهرستان این تعداد نیرو بسیار بالاست .

شهردار بهبهان همچنین گفت : باید با یک کار کارشناسی تعداد نیروهای مورد نیاز ما مشخص شود تا هم کارها نخوابد و هم اینکه نیروهای ما به
موقع حقوقشان را دریافت نمایند.

آقامیری اضافه کرد : از طرفی رکود در زمینه ساخت و ساز که یکی از منابع اصلی درآمدی شهرداری است و اشباع ساختمان در سطح شهر که انبوه سازان را از ادامه ساخت و ساز در بهبهان نا امید کرده  باعث شده تا درآمد ما در این زمینه هم نسبت به گذشته قابل ملاحظه نباشد ودر این زمینه نیز  یک درآمد پایداری  نداشته باشیم.

وی ادامه داد: امیدواریم احکام صادره بر علیه شهرداری توسط مراجع بالادستی با یک بازنگری، به حد اقل تقلیل پیدا کند.

سالیانه حدود 15 میلیارد درآمد داریم حال اینکه 40 میلیارد بدهی داریم

وی در خصوص درآمد سالیانه شهرداری گفت : معمولا سال به سال ما یک افزایش نسبی در درآمدهای شهرداری داریم ولی معمولا این مقدار چیزی حدود 15 میلیارد تومان است و بودجه امسال نیز بر این مبنا بسته شده است و افزود : حال میزان بدهی بیش از 40 میلیاردی شهرداری از یک طرف و بسته بودن حسابهای ما از طرف دیگر و این میزان درآمد نشان از شرایط واقعا بحرانی شهرداری بهبهان دارد .

 

احتمال ارتقاء درجه شهرداری از 9 به 10 وجود دارد

 

شهردار بهبهان  ادامه داد : در حال حاضر پیش بینی های ما در مورد برآورد بودجه محقق شده و این قدمی رو به جلو برای کاهش فشارهای به شهرداری خواهد بود و افزود: علی رغم تمام مشکلاتی که عنوان شد یکی از پارامترهایی که باعث ارتقاء درجه شهرداری است همین بودجه و اعتباراتی است که خوشبختانه در شهرما میزان مناسبی تحقق می یابد و به عنوان یک خبر خوش به همشهریان عزیز باید بگویم که احتمال ارتقاء درجه شهرداری بهبهان از 9 به 10 وجود دارد و مستندات ما جهت تصمیم نهایی به وزارت کشور ارسال شده است .

وی ادامه داد : ارتقاء درجه شهرداری از 9 به 10 هم در دادن اعتبار بیشتر به شهرداری و هم در جایگاه شهرداری تاثیر گذار خواهد بود ..

شهردار بهبهان تاکید کرد: در واقع اگر آن بدهی های عمدتا حقوقی به واسطه احکام صادره علیه شهرداری به گونه ای مرتفع شود شهر ما به آن جایگاهی که استحقاقش را دارد ، خواهد رسید. 

MOD_AMC_HAS_C1 نظر دهی

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: غیر فعال
وبسایت::
دیدگاه: فیلد اجباری.

اشتراک
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Technorati
 • Reddit
 • Yahoo Buzz
 • StumbleUpon