Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • بازخوانی مراسم تنفیذ 3 رئیس‌جمهور

  عصر بهبهان : عصر بهبهان :حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ در مراسم‌ تنفیذ روسای جمهور، توصیه‌های ارزشمند و مدبرانه‌ای به منتخبان ملت به عنوان سکانداران قوه مجریه داشتند.


       


   طبق بند نهم اصل ۱۱۰ قانون اساسی، تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری پس از انتخاب مردم از جمله وظایف و اختیارات مقام معظم رهبری است.  براساس قانون پس از اینکه اکثریت مردم در انتخابات به یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری رای داده و وی را به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب کردند، بعد از تأیید صحت انتخابات از طرف شورای نگهبان یک مرحله‌ دیگری هم وجود دارد و آن تنفیذ حکم ریاست جمهوری توسط ولی‌فقیه پس از انتخاب مردم است.  مراسم تنفیذ حکم یازدهمین دوره ریاست جمهوری، روز ۱۲ مرداد ۱۳۹۲ در حضور مقام معظم رهبری و طبق سنت همه ساله در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد که در این مراسم محمود احمدی‌نژاد به عنوان رئیس‌جمهور سابق، روسای دیگر قوا و مقامات لشکری و کشوری حضور خواهند داشت.  در این گزارش به مهم‌ترین محورهای سخنان رهبر معظم انقلاب در مراسم‌ تنفیذ حکم روسای جمهور گذشته می‌پردازیم:


  ** 5 مرداد 72 و مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
  حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ روز 5 مرداد سال 72 حكم‌ ریاست‌ جمهوری‌ آیت‌الله هاشمی‌‌رفسنجانی‌ رئیس‌‌جمهور منتخب‌ ملت‌ ایران‌ را تنفیذ كردند.
   

  ** كسانی‌ كه‌ مسئولیتی‌ را در هر بخشی‌ از كشور پذیرفته‌اند باید دقیقا مجری‌ سیاست‌های‌ مشخص‌ نظام‌ باشند**


  رهبر معظم انقلاب‌ اسلامی‌ در بیاناتشان در این مراسم از آمادگی‌، استعداد و تعهد برای‌ انجام‌ كار براساس‌ سیاست‌های‌ كلی‌ كشور بعنوان‌ یكی‌ از ویژگی‌های‌ لازم‌ برای‌ مدیریت‌ صالح‌ نام‌ برده و فرمودند: كسانی‌ كه‌ مسئولیتی‌ را در هر بخشی‌ از كشور پذیرفته‌اند باید دقیقا مجری‌ سیاست‌های‌ مشخص‌ نظام‌ باشند و مسئولیت‌ خود را در جهت‌ همان‌ سیاست‌ها به‌ پیش‌ برند.
     مقام‌ معظم‌ رهبری‌ در سخنانشان‌ با اشاره‌ به‌ ویژگی‌ها و شرایط لازم‌ برای‌ مسئولان‌ و مدیران‌ اجرایی‌ كشور فرمودند: سستی‌، سهل‌انگاری‌ و كار را بدست‌ حوادث‌ و قضا و قدر سپردن‌، اولین‌ بلایی‌ است‌ كه‌ یك‌ مدیر را از صلاحیت‌ كافی‌ و لازم‌ ساقط می‌كند لذا جدی‌ بودن‌ در كار و آرام‌ نداشتن‌ برای‌ انجام‌ آن‌ و نیز احساس‌ مسئولیت‌ برای‌ اصل‌ مسئولیت‌ و وظیفه‌، لازمه‌ كفایت‌ و لیاقت‌ برای‌ مسئولیت‌پذیری‌ است‌.


  مقام‌ معظم‌ رهبری‌ در بخش‌ دیگری‌ از سخنانشان‌ در تمجید از آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی‌ رئیس‌ جمهور منتخب‌ ایران‌ فرمودند: اینجانب‌ از سال‌ 1336 تاكنون‌ ایشان‌ را از نزدیك‌ می‌شناسم‌ و در صحنه‌های‌ مختلف‌ یا یكدیگر همكار و همفكر بوده‌ایم‌ یك‌ آزمایش‌ چهل‌ ساله‌ برای‌ ایجاد اعتماد در انسانی‌ كافی‌ است‌. و من‌ در همه‌ این‌ مدت‌ ایشان‌ را در راه‌ خدا و حقیقت‌ و اعلای‌ كلمه‌ دین‌ و پیشبرد اهداف‌ اسلامی‌ مشاهده‌ كرده‌ام‌.
   

  ** 12 مرداد 76 و مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری سید محمد خاتمی
   

  ** برای ما تضمین قسط و عدل در جامعه اصل است**


  حضرت آیت‌الله خامنه‌اى در این مراسم طى سخنانى ضرورت اهتمام دولت آینده را به ریشه‌كن كردن فقر، بى‌عدالتى و تبعیض مورد تأكید قرار دادند و فرمودند: نظام اسلامى، نظام سرمایه‌دارى نیست. براى ما تضمین قسط و عدل در جامعه، اصل است و جهت تمامى تلاشها باید بر این باشد كه همه مردم بتوانند به اندازه همت، استعداد و تلاش خود، از امكانات و ثروت عمومى برخوردار شوند و كسى مظلوم، محروم و سركوب شده نماند.  ایشان افزودند: دولتهاى ایران، یكى پس از دیگرى با حمایت ملت بزرگ خود، توانستند كشور را از لحاظ عمران و آبادى، جهات سیاسى، آبروى بین‌المللى و اقتدار ملى به پیش ببرند و این خود از جمله نعم بزرگ الهى و مظهر دست قدرت خداوند متعال است.  رهبر معظم انقلاب اسلامى ضمن برشمردن مضرات نظام سرمایه‌دارى فرمودند: نظام ما اسلامى است و براى ریشه‌كن كردن فقر، بى‌عدالتى و تبعیض از این كشور كه میراث حكومتهاى طواغیت گذشته است، باید تلاش شود.

     ** 12 مرداد 1380 و مراسم تنفیذ حکم دومین دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی

   


  مقام‌ معظم‌ رهبری‌ در این مراسم فرمودند: تنفیذ اینجانب‌ و رأی‌ ملت‌ تا زمانی‌ است‌ كه‌ ایشان‌ به‌ تعهد خود و صراط مستقیمی‌ كه‌ تاكنون‌ در پیش‌ داشته‌اند، یعنی‌ راه‌ اسلام‌ و احكام‌ نورانی‌ آن‌ و دفاع‌ از مستضعفان‌ و مظلومان‌ و ایستادگی‌ در برابر دشمنان‌ مستكبر و حق‌ ستیز و زورگو پایبند باشند كه‌ با توفیق‌ الهی‌ انشاءالله‌ همواره‌ چنین‌ خواهد بود.
   

   
  ** همه‌ مسؤولان‌ نظام‌ در مقابل‌ خدا، مردم‌ و قانون‌ اساسی‌ مسؤولند**

  حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ با اشاره‌ به‌ وظایف‌ سنگین‌ مسؤولان‌ در نظام‌ اسلامی‌ تأكید كردند: همه‌ مسؤولان‌ نظام‌ در مقابل‌ خدا، مردم‌ و قانون‌ اساسی‌ مسؤولند و اعتبار آنها به‌ این‌ است‌ كه‌ خود را كمر بسته‌ دین‌ خدا، متعهد به‌ قانون‌ اساسی‌ و موظف‌ به‌ تأمین‌ خواستهای‌ مردم‌ بدانند و اگر هر یك‌ از مسؤولان‌ در هر رده‌ای‌ از این‌ مسیر منحرف‌ شود بدلیل‌ آنكه‌ فاقد شروط مسؤولیت‌پذیری‌ در جامعه‌ اسلامی‌ شده‌ است‌، خودبخود از سمت‌ خود عزل‌ می‌شود و این‌، سنگینی‌ بار مسؤولیت‌ در اسلام‌ را آشكار می‌سازد.  ایشان‌ با اشاره‌ به‌ لزوم‌ شروع‌ و استمرار جدی‌ و بی‌وقفه‌ كار دولت‌، بر تشكیل‌ هرچه‌ سریعتر كابینه‌ و همكاری‌ كامل‌ مجلس‌ با دولت‌ در این‌ زمینه‌ تأكید كردند و افزودند: فوری‌ترین‌ كاری‌ كه‌ در این‌ دوره‌ جدید باید به‌ آن‌ پرداخته‌ شود توجه‌ به‌ مسائل‌ اقتصادی‌ و معیشتی‌ مردم‌ و در رأس‌ همه‌، ایجاد اشتغال‌ است‌.
  مقام‌ معظم‌ رهبری‌، تلاشهای‌ سیاسی‌ و تبلیغاتی‌ دشمنان‌ را برای‌ فلج‌ كردن‌ كشور از طریق‌ مشكلات‌ اقتصادی‌ یادآور شدند و افزودند: برغم‌ این‌ تلاشها منابع‌ بزرگ‌ ثروت‌ و نیروی‌ فراوان‌ كار، زمینه‌ مساعد شكوفایی‌ اقتصادی‌ كشور و زدودن‌ چهره‌ زشت‌ فقر از ایران‌ را فراهم‌ كرده‌ است‌.
     ** مسئولان اجازه‌ ندهند عده‌ای‌ به‌نام‌ آزادی‌، بی‌بندوباری‌ را در جامعه‌ ترویج‌ كنند**

  مقام‌ معظم‌ رهبری‌ با اشاره‌ به‌ جریانی‌ كه‌ برای‌ شیوع‌ مفاسد اخلاقی‌ و منكرات‌ در جامعه‌ تلاش‌ می‌كند خاطرنشان‌ كردند: اسلام‌ مرتكب‌ منكر را نصیحت‌ و هدایت‌ می‌كند اما برای‌ او حد و مجازات‌ هم‌ تعیین‌ كرده‌ است‌ بنابراین‌ مسؤولان‌ باید با قدرت‌ جلوی‌ جریان‌ فساد و منكرات‌ را بگیرند و اجازه‌ ندهند عده‌ای‌ بنام‌ آزادی‌، بی‌بندوباری‌ را در جامعه‌ ترویج‌ كنند.  ایشان‌ بی‌اعتنایی‌ مسؤولان‌ به‌ جریان‌ فساد اخلاقی‌ را موجب‌ بدبین‌ شدن‌ و كنار نشستن‌ متدینین‌ و در نهایت‌ تضعیف‌ و شكست‌ نظام‌ ارزیابی‌ كردند و افزودند: مسؤولان‌ باید بگونه‌ای‌ عمل‌ كنند كه‌ اعتماد مردم‌ مؤمن‌ سلب‌ نشود. البته‌ سلب‌ اعتماد به‌ هیچ‌ وجه‌ مجوز قانون‌ شكنی‌ نیست‌ چرا كه‌ قانون‌ شكنی‌ جرم‌ است‌ و بجز در نهی‌ از منكر بصورت‌ زبانی‌ كه‌ در همه‌ احوال‌ واجب‌ است‌ در برخورد با منكرات‌ دیگر باید همه‌ تابع‌ قانون‌ باشند چرا كه‌ اگر روزی‌ لازم‌ شد مردم‌ وارد عمل‌ شوند رهبری‌ به‌ مردم‌ خواهد گفت‌.  مقام‌ معظم‌ رهبری‌ همچنین‌ مقابله‌ با مفاسد مالی‌ و اقتصادی‌ را از بزرگترین‌ وظایف‌ مسؤولان‌ خواندند و افزودند: همانگونه‌ كه‌ در نامه‌ 8 ماده‌ای‌ به‌ رؤسای‌ قوا گفته‌ شد مقابله‌ با این‌ مفاسد كار بسیار دشواری‌ است‌ و باید با همكاری‌ قوای‌ مقننه‌ و قضاییه‌ در دستور كار دولت‌ قرار گیرد و نتایج‌ عملی‌ آن‌ خود را نشان‌ دهد.


   

  ** نباید بعلت‌ ضعفی‌ در دولت‌ كلیت‌ آنرا زیر سؤال‌ برد**

  ایشان‌ با تأكید بر وحدت‌ كلمه‌، تخریب‌ مسؤولان‌ نظام‌ و قوای‌ سه‌گانه‌ را از بدترین‌ كارها خواندند و تصریح‌ كردند نباید بعلت‌ ضعفی‌ در دولت‌ كلیت‌ آنرا زیر سؤال‌ برد و یا بدلیل‌ قبول‌ نكردن‌ یك‌ حكم‌ قضایی‌ از میان‌ هزاران‌ حكمی‌ كه‌ صادر می‌شود كل‌ قوه‌ قضاییه‌ را مورد سؤال‌ و اهانت‌ قرار داد و یا مجلس‌ و شورای‌ نگهبان‌ را تضعیف‌ كرد.
   


  ** 12 مرداد 1384 و مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد

     ** همه‌ى كسانى كه نانشان در بى‌عدالتى است، با عدالت دشمن‌اند**


  حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ در این مراسم طى سخنانى فرمودند: تكیه‌ى بر عدالت، اساسى‌ترین و محورى‌ترین اصلِ یك حركت الهى است؛ ادامه‌ى كار همه‌ى انبیا و مصلحان بزرگ تاریخ است. البته عدالت دشمنانى دارد. همه‌ى كسانى كه نانشان در بى‌عدالتى است، با عدالت دشمن‌اند. همه‌ى كسانى كه با قلدرى و زورگویى - چه در صحنه‌ى ملى، چه در صحنه‌ى بین‌المللى - تغذیه مى‌شوند، با عدالت مخالفند. عدالت، شعار اصلى و هدف بزرگ انقلاب اسلامى و نظام جمهورى اسلامى بوده و هست.  ایشان خاطر نشان كردند: دولت محترم و خدمتگزار با برنامه‌ریزى صحیح، به همان كیفیتى كه در سند چشم‌انداز بیست ساله تصویب شده و سیاست‌هایى كه اعلام شده است - كه جهت این سیاست‌ها هم عدالت، رفاه عمومى و توسعه‌ى علمى و فنى و همه‌جانبه و عدالت‌محور است - در این جهت حركت كند.


   

  ** مردم مایلند تلاش و كار و قاطعیت و جدیت را در عمل مسؤولان مشاهده كنند**
  رهبر معظم انقلاب افزودند: انتظار مردم از دولت و رئیس‌جمهور منتخب این است كه تلاش و جدیت كنند. تصور بنده - با شناختى كه در طول این مدت از احساسات مردم دارم - این است كه مردم مایلند تلاش و كار و قاطعیت و جدیت را در عمل مسؤولان مشاهده كنند.

   


  ایشان تاكید كردند: در زمینه‌ى سیاست بین‌الملل، همچنان كه دولتهاى قبلى اعلام كردند و بعداً هم همین‌طور خواهد بود، ملت ایران یك ملت صلح‌طلب است. ملت ایران سرِ ستیزه‌گرى با هیچ ملتى را ندارد.

  ** 12 مرداد 88 و مراسم تنفیذ حکم دومین دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد
   


  تصویر اصل حکم تنفیذ ریاست جمهوری محمود احمد‌ی‌نژاد
   

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این مراسم طی سخنانی بحث اولویت داشتن جمهوریت یا اسلامیت را بحثی انحرافی و بی‌معنا دانستند و خاطرنشان كردند: جمهوریت و اسلامیت دو عنصر جدا از یكدیگر نیستند چرا كه تكیه به مردم و احترام به خواست و رأی آنان، در دل اسلامیت و اتكای به احكام الهی قرار دارد.


  رهبر انقلاب اسلامی انتقال توأم با آرامش و احترام قدرت و دست بدست شدن مسئولیتهای اجرایی در سالهای پس از پیروزی انقلاب را نشانه‌هایی از ظرفیت تحسین برانگیز نظام برشمردند و خاطرنشان كردند: در این سالها در بخشی از مدیریتها و عملكردهای آنان گاه زاویه‌هایی با مبانی نظام دیده شده است اما انقلاب با هضم درونی این موارد عملاً آنها را در مسیر گسترشِ توانایی‌های خود به كار گرفته و با افزایش ظرفیت و تجربه خود، با قدرت بیشتر به راه خود ادامه داده است.

   

  ** مردم‌سالاری دینی و تركیب ذاتی اسلامیت و جمهوریت را راز ماندگاری و آسیب ناپذیری جمهوری اسلامی**
   

  ایشان مردم‌سالاری دینی و تركیب ذاتی اسلامیت و جمهوریت را راز ماندگاری و آسیب ناپذیری جمهوری اسلامی دانستند و تأكید كردند: به فضل الهی و هوشیاری مردم و مسئولان این حقیقت مصونیت بخش، همواره حفظ خواهد شد.


  ایشان تكیه بر برنامه قانون مداری و همكاری قوای سه‌گانه را از ضروریات شكرگذاری نعمت حضور مردم مؤمن ایران در عرصه انتخابات دانستند و دولت و مجلس و قوه قضاییه را به همدلی و یاری یكدیگر فراخواندند.


  رهبر معظم انقلاب با اشاره به علاقه‌مندان فراوان رئیس جمهور، خاطرنشان كردند: به موازات این علاقمندان 2 دسته دیگر هستند كه باید مورد توجه و محاسبه قرار گیرند مخالفان عصبانی و زخم خورده كه در 4 سال آینده به معارضه با دولت ادامه می دهند و منتقدانی كه با نظام و رئیس‌جمهور دشمنی ندارند و باید دیدگاهها و نظرات آنان را مورد توجه قرار داد و من امیدوارم اینگونه عمل شود.
   

   

  ** حركت عظیم نظام به سمت تحقق اهداف والای ملت باید ادامه یابد**
  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان سخنانشان، امكانات فراوان طبیعی، مادی و انسانی ایران عزیز را خاطرنشان كردند و افزودند: نیازها و عقب‌ماندگیهای فراوانی نیز وجود دارد كه باید با استمرار تلاش و سختكوشی رئیس جمهور و همكارانش و كمك و یاری همه سلیقه‌های مختلف و حتی منتقدان دولت و انجام شدن كارهای بزرگ و ماندگار، این نیازها برطرف شود و حركت عظیم نظام به سمت تحقق اهداف والای ملت ادامه یابد.

  باشگاه خبرنگاران

  تاریخ انتشار: ۰۱:۰۱:۳۶ | چهارشنبه, ۱۲ / تیر / ۱۳۹۲
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.