Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
2 1
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • جنایت بی شرمانه آمریکا در پرونده ایرباس655 + تصاویر

  عصر بهبهان : عصر بهبهان :دوازدهم تیر 1367 یادآور تلخ ترین حادثه راهزنی هوایی در تاریخ جهان است، زیرا در این روز آمریکا دست به بزرگترین جنایت تاریخ زد و با حمله موشکی به هواپیمای مسافربری ایرباس ایران، بیش از 290 انسان بیگناه از جمله دهها کودک را به شهادت رساند.


       

  دوازدهم تیر 1367 یادآور تلخ ترین حادثه راهزنی هوایی در تاریخ جهان است، زیرا در این روز آمریکا دست به بزرگترین جنایت تاریخ زد و با حمله موشکی به هواپیمای مسافربری ایرباس ایران، بیش از 290 انسان بیگناه از جمله دهها کودک را به شهادت رساند.

  در 12 تیرماه 67 (برابر با سوم ژوئیه 1988) یک فروند هواپیمای مسافری ایرباس خطوط هوایی جمهوری اسلامی که از بندرعباس عازم دوبی بود، بر فراز آب‌های خلیج فارس و در نزدیکی جزیره هنگام مورد حمله یگان دریایی آمریکا مستقر در آبهای خلیج فارس قرار گرفت و سقوط کرد.

  این هواپیما که با 2 فروند موشک کروز ناو "وینسنس" مورد حمله قرار گرفت، حامل 290 مسافر و خدمه بود که تمامی آنها اعم از 66 کودک، 53 زن و 46 تبعه کشورهای خارجی کشته شدند.  با اینکه کریدور غیرنظامی پرواز 655 هواپیمای ایرباس در فرودگاه های بندر عباس و دبی ثبت شده و مسیر پرواز به ناوهای نظامی موجود در خلیج فارس ابلاغ شده بود، اما ژنرال «ویل راجرز» فرمانده ناو آمریکایی وینسنس دستور داشت تا به سوی هواپیمای مسافر بری شلیک کند.

  به دلیل شرایط جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی و شکست های متعددی که ارتش رژیم بعث صدام متحمل شده ، آمریکا عملا وارد صحنه عملیات شد و تلاش داشت تا جمهوری اسلامی را تحت فشار قرار دهد بنابراین با اینکه اساسا حضور ناوهای جنگی آمریکا در خلیج فارس نقض آشکار قوانین سازمان هواپیمایی کشوری بین المللی «ایکائو» و کنوانسیونهای دریانوردی به شمار می رفت و با روح کنوانسیون های ژنو و وین و1944 شیکاگو مغایرت داشت اما شلیک به سمت یک هواپیمای مسافربری ، به مفهوم تجاوز آشکار آمریکا به حاکمیت دریایی تمام کشورهای دو سوی ساحل خلیج فارس تلقی می شود.

  شورای امنیت سازمان ملل متحد متاسفانه در30 جولای 1988 بدون توجه به عمق این فاجعه ، تنها با صدور قطعنامه 616 از وقوع این حادثه ابراز تاسف و از محکوم کردن آمریکا خودداری کرد.

  بی توجهی شورای امنیت به صلح جهانی و تلاش آمریکا برای کاهش نقش تاثیرگذار این نهاد بین المللی در حل مناقشات جهان ، اعتماد ملتها را نسبت به جایگاه این شورا متزلزل کرده است زیرا انتظار می رفت شورای امنیت قطعنامه شدیدتری علیه آمریکا به سبب ارتکاب این جنایت هولناک ، صادر کند اما نفوذ برخی کشورهای دارای حق وتو مانع صدور چنین قطعنامه ای شد.

  از سوی دیگر ، آمریکا در یک حرکت هماهنگ تلاش کرد تا از انعکاس رسانه ای این جنایت جلوگیری کند، زیرا رسانه های آمریکا و غرب در آن زمان تنها مدعی شدند این هواپیما اشتباها هدف قرار گرفته تا باین شکل مانع تحریک افکارعمومی علیه آمریکا شوند.

  اقدام جنایتکارانه آمریکا در سرنگونی هواپیمای ایرباس ایران چه به لحاظ حقوقی و چه به لحاظ بین المللی تحت هیچ شرایطی قابل توجیه نبود و عاملان این جنایت باید در دادگاههای بین المللی محاکمه شوند اما آمریکا نه تنها از اقدام فرمانده این ناو پشتیبانی کرد بلکه مدال شجاعت به ویل راجرز داد که این امر به مفهوم شروع یک هرج و مرج بین المللی و نقض امنیت دریانوردی تلقی می شود.


  نکته تاسف بار اینکه برخی مقامات آمریکایی در این خصوص نه تنها از ابراز تاسف ظاهری در این باره خودداری کردند، بلکه با موضع گیری‌های غیرانسانی بر جنایت خود اصرار کردند.

  به نوشته پایگاه اینترنتی "وات ریلی هپند" جرج بوش پدر معاون رونالد ریگان رئیس جمهور وقت آمریکا در مرداد 1367گفت: من هرگز از طرف آمریکا عذرخواهی نمی‌کنم. من اهمیتی نمی‌دهم که چه کاری انجام شده است. من اهمیت نمی‌دهم که حقیقت چیست.

   

   

   

  با وجود اینکه این اشتباه با برگزاری دادگاه‌های حقیقت یاب برای افکار عمومی داخل آمریکا و عرصه بین‌المللی محرز شده بود، اما تمامی پرسنل وینسنس مدال افتخار دریافت کرده و حتی فرمانده "لاستیگ"، هماهنگ کننده جنگ هوایی ناو به دلیل دستاورد قهرمانانه خود مدال افتخار گرفت. پس از این واقعه ناخدا یکم ویلیام راجرز فرمانده ناو وینسنس در مصاحبه‌ای مطبوعاتی به صراحت اعلام کرد: اگر صدها بار نیز آن اتفاق رخ دهد باز هم دستور شلیک خواهم داد.  اکنون که 20 سال از این حادثه دردناک می گذرد ؛ آمریکا در پرتو رخوت و سستی سازمان ملل متحد و نهادهای بین المللی همچنان به نقض تمام قوانین جهانی در عراق ، افغانستان ، لبنان وفلسطین ادامه می دهد و این در حالی است که مسئولیت سازمان ملل اقتضا می کند که در برابر تجاوز به حقوق سایر ملتها از خود واکنش نشان دهد.

  حادثه سرنگونی هواپیمای مسافربری ایرباس 300 ایران توسط ناو «وینسنس» ، حادثه ای نیست که از یاد و خاطره ملتهای منطقه از جمله ملت ایران محو شود، بلکه این ملتها را برای مقابله با جنایتهای آمریکا مصمم تر می کند.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  تاریخ انتشار: ۰۰:۵۲:۳۸ | چهارشنبه, ۱۲ / تیر / ۱۳۹۲
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.