• نظرها: 0
 • تاریخ انتشار: ۰۸:۱۴:۱۲ | سه شنبه, ۲۵ / تیر / ۱۳۹۲
 • در خوزستان
 • توسط عصر بهبهان
 • نمایش ها: 819
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • Print Friendly Version of this pageچاپ Get a PDF version of this webpagePDF

پارک بانوان از رویا تا واقعیت! /پروژه ای که خوزستانیها را چشم به راه خود می بیند


عصر بهبهان :در بسیاری از شهرهای خوزستان وعده احداث پارک ویژه بانوان داده شده است که گویا این وعده قرار نیست به این زودی ها تحقق یابد .در این گزارش بیشتر به پارک ویژه بانوان در اهواز می پردازیم ولی تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمر


پارک بانوان از رویا تا واقعیت! /پروژه ای که  خوزستانیها را چشم به راه خود می بیند

عصر بهبهان :در بسیاری از شهرهای خوزستان وعده احداث پارک ویژه بانوان داده شده است که گویا این وعده قرار نیست به این زودی ها تحقق یابد .در این گزارش بیشتر به پارک ویژه بانوان در اهواز می پردازیم ولی تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمر    عصر بهبهان : پس از کلنگ زنی پارک بانوان دیگر کسی سخن از زمان دقیق بهره برداری به میان نیاورد. و بازهم سوالی که مدام تکرار می شود ، بالاخره پارک بانوان چه زمانی به بهره برداری خواهد رسید؟ بانوان اهوازی تا کی چشم به راه باشند

 

 

شاید برایتان جالب باشد بدانید که طرح این پروژه حدود 4 سال گذشته مطرح شد که خوشبختانه پس از کش و قوس های فراوان بر سر مکان این پارک بالاخره امسال به همت شهرداری این پروژه هم کلید خورد.سال گذشته در همین محدوده زمانی، بحث برسر مکان احتمالی پارک بانوان بود و در همان روزها خبری مبنی بر اینکه زمان بهره برداری از پارک بانوان تابستان 91 می باشد درج شد اکنون یکسال گذشت و این طرح با وجود اختصاص بودجه اجرایی نشد و تا پایان سال گذشته  این پروژه همچنان مسکوت باقی ماند تا بالاخره طلسم تعیین مکان انتخابی این پروژه شکست و در تاریخ یکم خرداد ماه 1392 مراسم کلنگ زنی احداث نخستین پارک بانوان با حضور استاندار خوزستان، شهردار و فرماندار اهواز زده شد.

 

 

 پس از کلنگ زنی دیگر کسی سخن از زمان دقیق بهره برداری به میان نیاورد. و سوالی که بازهم   تکرار می شود ، بالاخره این پروژه چه زمانی به بهره برداری خواهد رسید؟

البته استاندارخوزستان وعده پاییز سال 92 را جهت تکمیل این پروژه و تحویل به بانوان اهوازی را دادند که آن هم بسیار خوشبینانه بود، امیدواریم که این وعده هم مانند وعده سال گذشته نباشد .

بهتر دیدیم قبل از بررسی روند طی شده قبل از مراسم کلنگ زنی و تغیرات و بحث بر سر مکان احتمالی پارک ویژه بانوان ضرورت ایجاد پارک اختصاصی بانوان را از نقطه نظرات مختلف بررسی  کرده و از نظرات کارشناسان جامعه شناسی ، نظرات بانوان اهوازی ومسئولین  شهرداری اهواز بهره ببریم.

کتانباف ،شهردار اهواز طی اظهارات مختلفی در خصوص راه اندازی پارک بانوان  گفت: این پروژه در محدوده منطقه چهار شهرداری اهواز با مساحتی بالغ بر 000/ 80 متر مربع طراحی و در محل واقع در اتوبان گلستان، جنب آبشار مصنوعی قرار دارد.

شهردار اهواز افزود: پروژه اولین پارك بانوان اهواز با هدف ایجاد مكانی مناسب برای استفاده اختصاصی بانوان در نظر گرفته شده و با امكانات مخصوصی از جمله، استخر سرپوشیده، زمین‌های ورزشی چند منظوره،‌ زمین‌های ورزشی روباز، ‌ساختمان بازی‌های مدرن،‌ پیست دوچرخه‌سواری احداث ساختمان شیشه‌ای بازی‌های مدرن، احداث ساختمان آموزش فرهنگی عقیدتی،نمازخانه ، ایجاد پیست دوچرخه سواری، ایجاد مسیر ورزش تندرستی، احداث دریاچه مصنوعی و احداث پارکینگ  از دیگر خدمات این پارک برای زنان و دختران اهوازی است. که البته قابل ذکر است که رعایت امنیت اجتماعی ، محصور بودن، مشرف نبودن ساختمانهای اطراف به پارک زنان و ... از ویژگی های اصلی این مراکز محسوب می شود.

کتانباف درباره نحوه تامین امنیت پارک و مدیریت پارک گفت:این پارك كاملا محافظت شده است و از فضای بیرون طراحی کاملا ایمنی دارد و بمنظور آرامش خاطر بانوان، مدیریت اجرایی و عوامل پارک را بانوان بر عهده خواهند داشت. این پارک که با رویکرد زمینه سازی برای توسعه ورزش بانوان و استفاده راحت و بی دغدغه از فضاهای سبز شهری برای این قشر افتتاح و به بهره برداری  خواهد رسید.

 

 

پارک بانوان با هدف، افزایش روحیه شادابی و نشاط و ایجاد محیطی سالم برای تفریح زنان

 

خیریه عچرش مشاور امور بانوان استانداری خوزستان در گفتگویی افزایش روحیه شادابی و نشاط و ایجاد فضا و محیطی سالم برای تفریح زنان را از اهداف اجرای این طرح برشمرد و گفت: زنان نیمی از جامعه ما را تشکیل می‌دهند و باید فضاهایی را مخصوص بانوان ایجاد کرد تا آن‌ها بتوانند با آرامش و امنیت اوقات فراغت خود را در آنجا سپری کنند.زنان هر چه شرایط روحی و روانی بهتری داشته باشند، وظایف خود را در جامعه و خانواده مطلوب‌تر انجام می‌دهند.دراین راستا،ایجاد پارک بانوان برای توسعه سلامت زنان جامعه،امری حائز اهمیت است.

وی بیان کرد: ما باید به عنوان افرادی مسئول در جامعه برای نیازهای واقعی و مشروع افراد جامعه تدبیر کنیم ، چون در غیر این صورت با مشکلات جدی روبرو می شویم .ایجاد چند پارک ویژه بانوان و سالنهای ورزشی ویژه بانوان یک ضرورت انکار ناپذیر است  .با توجه به اینکه در جامعه ما باورهای دینی ،مذهبی و فرهنگ ایرانی حاکم است باید با اوج تدبیر و عقلانیت از همه ظرفیتهای موجود برای رفاه حال بانوان استفاده کنیم.

مشاور اموربانوان استان خوزستان در پاسخ به اینکه چرا تاکنون بانوان اهوازی از وجود همچین پارکهای اختصاصی محروم بودند اینگونه پاسخ داد:ما در برنامه های خود، پارک های مخصوص بانوان  را مورد نظر داریم اما عنایت داشته باشید که پارک بانوان، صرف ویژگی های مکانی خاصی  که دارد در هر مکانی نمی توان آن را احداث نمود، رعایت امنیت اجتماعی، محصور بودن، مشرف نبودن ساختمان های اطراف به پارک بانوان، از ویژگیهای اصلی این مراکز است که نباید فدای تسریع در ایجاد پارک  شود.

 باید توجه داشت که ما به دنبال آن نیستیم که در جهت تحقق شعارها، صرفا منطقه ای را با چند درخت و گل و گیاه و صندلی بیاراییم و بعد نام پارک بانوان را به آن بدهیم. پارک های ویژه بانوان مکان هایی هستند که بسیاری از زنان و دختران جوان می توانند با وجود امکانات رفاهی پیش بینی شده در این مراکز با استفاده از لباس های راحت و مناسب، در آن به ورزش و تفریح بپردازند.

مشاور امور بانوان در استانداری زنان،گفت زنان تاثیر گذارترین قشر بر سلامت و شادابی جامعه می باشند. از این رو، توجه به مسائل بهداشتی و روانی آنان از اهمیت بالایی برخوردار است.

 حفظ تعادل جامعه از نظر امنیت و آرامش روانی ، حفظ و تحکیم بنیان خانواده ، پیشگیری از  فروپاشی نظم جامعه ، جلوگیری از نگاه ابزاری به زن و ... ازجمله ضرورتهای احداث پارک بانوان به شمار میرود.

وی تأمین فضاهای ورزشی ویژه بانوان ، تقویت روحیه شادی و نشاط بانوان به ویژه در دختران ،تأمین آرامش در نهاد مقدس خانواده،شادابی و تخلیه انرژی دختران جوان در محیطی امن همراه با آرامش را از دیگر اهداف و ضرورتهای احداث پارک بانوان ذکر کرد.

 

بانوان اهوازی از نبود فضای اختصاصی در پارکها رنج می برند

بعضی از امکانات و تجهیزات موجود در هر شهر شاید در نگاه اول جزء ضروریات و مسائل مهم نباشد، اما با دقت بیشتر و تمرکز در آن به عمق اهمیت و اثرگذاری آن پی برده می شود. یکی از این امکانات، فضای تفریحی ویژه بانوان است. جایی که زنان و دختران جوان بتوانند با راحتی و آسایش به ورزش ها و فعالیت های مفرحی بپردازند اعتقادات دینی ،فرهنگ، عادات، رسوم  و خواسته های جامعه ما، انتظار ویژه ای از زنان دارد. دوچرخه سواری یا اسكیت زنان و ورزش های دیگر در معابر عمومی، پذیرفته نیست و با توجه به شرایط دینی و اجتماعی كشورمان، وجود فضاهای ویژه زنان، دارای كاركرد اجتماعی و مفید ارزیابی می شود.

انتظار میرود که از جامعه ای که در الگو های دینی و اسلامی رعایت می شود کم ازاین صحنه هایی همچون بازی های  مختلط دختران  و پسران نوجوان  و جوان و یا دوچرخه سواری مختلط و ... در میان پارک های درون شهری و در انظار عمومی دیده شود.کافی است چند روز متوالی صبح یا حتی شب هنگام به پارک هایی که دارای امکانات ورزشی هستند سر بزنید. کم نیستند بانوانی که با رده های سنی مختلف مشغول ورزش در برابر دیدگان عابران هستند و این از منظر دینی و ارزشی اصلا شایسته یک بانوی مسلمان ایرانی نیست.

با وجود افتتاح گاه به گاه پارك های زنان در شهرهای مختلف كشور، این موضوع هم چنان مخالفان و موافقان متعددی دارد. آن چنان كه عده ای با تحلیل نادرست، احداث این اماكن را در جهت جداسازی جنسیتی و توهین به شأن و شخصیت زنان ارزیابی کرده و عده ای دیگر نیز با توجه به الزامات شرعی، عرفی و قانونی برای ورزش زنان، وجود این مراكز را مفید و دارای كاركرد اجتماعی می دانند. ازین جهت برای بررسی لزوم احداث پارک ویژه بانوان در شهر اهواز، نظرات تعدادی از همشهریان استفاده کردیم که شنیدن این نظرات خالی از لطف نیست.

خانم کریمی مادر 52 ساله اهوازی درباره لزوم احداث پارک بانوان گفت: چرا باید دختر نوجوان مشغول بازی اسکیت در زمین اسکیتی که پسر های بزرگتر و کوچکتر از خود در آن هستند، مشغول بازی باشد  بنظر شما وقتی این دختر اکنون در این سن حساس قبح زشتی این عمل برایش شکسته شود سال دیگر شاید در همین مکان یا جایی دیگر مشغول به بازی بدمینتون، بسکتبال ودوچرخه سواری و یا ورزش های دیگر در انظار عابران پارک شود عادی نیست؟.ای کاش مسئولان شهر ما خیلی زودتر از اینها به فکر تاسیس پارک هایی مخصوص بانوان نه تنها در یک مکان بلکه در چندنقطه از شهر می افتادند تا به هر نحوی از بوجود آمدن همچین آسیب های اجتماعی و فرهنگی جلوگیری شود.

سحر.م 35 ساله: گاهی دلت می خواهد در یک گوشه دنج خلوت کنی و کم تر با آدم ها رو به رو شوی و ساعت هائی را به خودت مشغول باشی به خصوص  اگر زن باشی، دوست داری بعضی وقت ها راحت در محیطی خارج از خانه، فارغ از هرگونه نگاه پرسشگر، و آلوده به گناه با دوستان همجنس ات بگویی، بخندی و بدون دغدغه خودت را رها کنی، بی آن که نگران قضاوت دیگران باشی. اما کجای این شهر پناهت می دهند تا از آپارتمان های محدود بیرون بیایی و یک نفس بلند و عمیق در  آرامش بکشی؟

سهیلا اسماعیلی،23  ساله نیز گفت: «اگر پارکی باشد که خانم ها بتوانند با لباس راحت ورزشی از امکانات و لوازم ورزشی در فضای آزاد استفاده کنند، بسیار خوب است اما متاسفانه دربرخی  پارک های کنونی اهواز، با وجود ابزارهای ورزشی، امکان استفاده برای خانم ها فراهم نیست. چون فضای محافظت شده و امنی موجود نیست.من شخصا به دلیل عدم احساس امنیت، سالی یک یا دو بار به پارک می آیم چون دل خوشی از وضعیت موجود در پارک ندارم.

مریم .ص: من یه خانم 29 ساله هستم از اینکه می شنوم کلنگ همچین پارکی در شهر اهواز خورده است خیلی خوشحال شدم هرچند تا زمان بهره برداری ازاین محل چند سال دیگر هم به طول بیانجامد اما خوشحالم از اینکه احساس امنیت من برای مسئولین مهم است از اینکه به ورزش و سلامتی من و دیگر بانوان شهر من مورد توجه قرار گرفته است و این حق طبیعی بانوان ایرانی است که همچین مکان هایی داشته باشیم که بتوانیم بدون داشتن حجاب و با پوشیدن لباس ورزشی براحتی در محیطی امن به ورزش بپردازیم.

 

رضا احمدی پدر خانواده ضمن ابراز خرسندی از احداث پارک بانوان گفت: پارک ها مکان هایی می دهند و در روحیه جوانان بسیار موثر است و اگر پارک ویژه بانوان وجود داشته باشد، زمانی که در محل کار خود هستم، خیالم راحت است که در غیابم جای امنی وجود دارد تا همسر و دخترانم در آن جا تفریح کنند . البته شاید برخی بگویند؛ این کار جداسازی، ناخوشایند است اما به نظر من؛ انتخاب با خود ماست. آن ها که دوست ندارند، می توانند از فضاهای مختلط و خانوادگی استفاده کنند.و برای آن قبیل افراد وجود یا عدم وجود پارک ویژه بانوان فرقی ندارد. متاسفانه تعداد بسیاری از بانوان اهوازی به خاطر مشکلات مربوط به عدم امنیت اخلاقی و مزاحمت جوانان که در پارکها پرسه می زنند ،ازتفریح سالم محروم هستند.همان طور که کم نیستند زنان بدحجابی که با ظاهری زننده ,و با پوشیدن لباس ورزشی بدون در نظرگرفتن شئونات اسلامی درپارک های مناطق مختلف به ورزش می پردازند،کم نیستند زنان محجبه ای، هم که فضایی برای تفریح آزاد ندارند واین جای تاسف برای کلانشهری همچون اهواز است که فضای تفریح مخصوص بانوان ندارد.

 

 

از منظر جامعه شناسی احداث پارک بانوان ؛ در واقع پاسخ به نیازی است که به دلیل محدودیت های جامعه یا ترجیح شخصی، برای بانوان به وجود آمده است و به اعتقاد برخی از جامعه شناسان، این مساله می تواند تا حدی به تخلیه هیجانات زنان منجر شود.از آنجا که بانوان نقش مهمی در کانون خانواده و در تربیت فرزندان دارند، توجه به ورزش و تفریح آنان در راستای زندگی بهتر امری ضروری است، این در حالی است که امکانات و فضاهای ورزشی اختصاصی به بانوان در شهر ناچیز است یا اصلا وجود ندارد. با توجه به این مهم ایجاد فضاها و  پارک های مخصوص بانوان که در آن بتوانند بدون محدودیت پوششی و امنیت بالا به تفریح و سرگرمی بپردازند  چند سالی است در دستور کار شهرداری قرار گرفته است اما هنور می توان گفت زنان و بانوان اهوازی هیچ سهمی از پارک های شهر برای ورزش و تفریح ندارند. زیرا فضای سالم و مناسب برای آنها وجود ندارد.

 

 

طاهره عظیمی، کارشناس جامعه شناسی  درباره ضرورت وجودی چنین مکان هایی اینگونه پاسخ داد: مساله مورد چالش این است که ما چطور می توانیم از دختران جوان بخواهیم از امکانات پارك ها و مراکز عمومی، آزادانه استفاده نكنند اما در عین حال سالم و سلامت هم باشند؟! توجه به

 

اوقات فراغت و سلامت روحی و جسمی زنان، یکی از مهم ترین نیازهای بانوان کشور است.

تنها راه حل برای حفظ شان بانوان و در عین حال حفظ روحیه آرامش در اوقات فراغت احداث ازین قبیل پارک ها در چندین نقطه شهر می باشد. احداث پارک ویژه ی بانوان مسلما باعث خوشحالی و نشاط زنان شهر خواهد شد. دختران جوان وقتی خسته می شوند یا حوصله شان سرمی رود و یا دوست دارند در محیط آزاد مطالعه کنند، چقدر راحت تر خواهند بود که در محیط ویژه ی همجنسان خود قرار بگیرند. در این صورت خانواده ها هم دلهره و نگرانی کم تری خواهند داشت. مساله ی جوانان، بسیار مهم است. اگر توجه کنید، دختری که به جهت تنش های خانوادگی به پارک پناه می آورد تا در هوای آزاد خودش را آرام کند، خطرات زیادی او را تهدید می کند و اگر جای امنی برای او وجود داشته باشد، یقینا معضلات متعاقب آن نیز کاهش خواهد یافت

 

 

شاید بتوان گفت با توجه به شرایط اجتماعی جامعه ما كه زنان دارای امکانات مناسب برای بهره گیری از فضاهای اجتماعی و عمومی نیستند، همواره نوعی نگرانی و دلواپسی از آسیب های اجتماعی، همراه خانواده ها خواهد بود.توجه داشته باشید که خانواده های ما شاغل اند و ممکن است در زمان های مورد نظر ما نتوانند جوانان خود را همراهی  کنند. البته اگر پارکی که برای خانم ها تاسیس می شود به مرکز شهر نزدیکتر باشد، امکان استفاده بیشتر و دسترسی بهتر را فراهم خواهد نمود و یقینا استقبال خوبی صورت خواهد گرفت و به بازدهی تربیتی خانواده ها می افزاید. از طرفی در پارک های ویژه بانوان این امکان وجود دارد که جوان ها در کنار میانسالان و پیرسالان قرار گرفته و این همراهی، روحیه شادی بیشتری را منتقل می کند.

 

 

( اهواز نوین - فتحعلی پور )

 

 


دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: غیر فعال
وبسایت::
دیدگاه: فیلد اجباری.

اشتراک
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Technorati
 • Reddit
 • Yahoo Buzz
 • StumbleUpon