Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
7 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • اجرای طرح تحقیقاتی تولید کود " ورمی کمپوست" از ضایعات فضای سبز شهرداری برای اولین بار در بهبهان

  عصر بهبهان : به گزارش عصر بهبهان به نقل از روابط عمومی شهرداری بهبهان ، سرپرست تیم تحقیقاتی کارشناسان فضای سبز شهرداری ، کار تحقیقاتی تولید "کود ورمی کمپوست" را در مرکز تولیدات گیاهی شهرداری بهبهان آغاز کرد.


  اجرای طرح تحقیقاتی تولید کود " ورمی کمپوست"  از ضایعات فضای سبز شهرداری برای اولین بار در بهبهان

   

  به گزارش عصر بهبهان به نقل از روابط عمومی شهرداری بهبهان  ، سرپرست تیم تحقیقاتی کارشناسان فضای سبز شهرداری ، کار تحقیقاتی تولید "کود ورمی کمپوست" را در مرکز تولیدات گیاهی شهرداری بهبهان به پایان رسانده است.
  مهندس قاسم پور ، با اشاره به اینکه این پروژه تحقیقاتی با هدف استفاده بهینه از ضایعات فضای سبز از قبیل چمن های اصلاح شده و برگهای خزان شده ی درختان شروع شده است افزود :  یک منبع بسیار با ارزش در جهت تامین کود مورد نیاز فضای سبز و گیاهان زینتی اجرا شده ،می باشد .

  وی اضافه کرد در ابتدا با تهیه باکس های پرورش کرم در محیط های کودی مناسب عملیات تکثیر و پرورش انجام گردید و در فاصله زمانی یک سال گذشته،دو بار عملیات برداشت ورمی کمپوست صورت گرفت و به مصرف تولیدات گیاهی خزانه شهرداری بهبهان رسید.

  مهندس قاسم پور ضمن تشکر از مجموعه تحقیقاتی این طرح متشکل از مهندس پرهیزگار و مهندس شرافتی نیا عنوان کرد : امید است در آینده ای نزدیک به بهره گیری از علوم روز در تحقیقات بعمل آمده در این خصوص امکان جلو گیری از هدر رفت ضایعات فضای سبز شهری و زباله های آلی ناشی از پسماندهای غذایی موجود در زباله های شهری فراهم گردد.

  سرپرست تیم تحقیقاتی کارشناسان فضای سبز شهرداری در خصوص کود تولید شده و اهمیت آن گفت: 
   

   

  نظر به اینکه مدیریت مطلوب زباله های شهری و صنعتی باتوجه به حجم بالای تولید روزانه آنها در تمامی کشورها از اهمیت ویژه ای به خصوص از دیدگاه زیست محیطی وبهداشتی  برخوردار است ، با توجه به محدودیت مکان های مناسب دفع انواع زباله ها و از سویی اثرات نامطلوب دفن زباله وسایر روش های حذف ویا کنترل زباله ها بر سلامت عمومی ومحیط زیست،حرکت در جهت مدیریت بهینه پسماندها بانگاهی به توسعه پایدار از اهداف اصلی جوامع توسعه یافته و در حا ل توسعه می باشد.در همین راستا بازیافت زباله ها در رأس برنامه های مدیریت زیست محیطی کشورها قرار دارد.

   

  مهندس قاسمپور ادامه داد: یکی از بهترین روشهای دفع زباله در مراکز بازیافت،تبدیل آنها به کمپوست است ،که در این راستا با استفاده از کرم خاکی و ایجاد ورمی کمپوست تولیدکمپوست به طریق بیوتکنولوژی از کلیه منابع آلی ازجمله زباله های خانگی،ضایعات کشاورزی و غیره صورت می گیرد.در فرآیند تولید ورمی کمپوست از زباله ها یک کود مغذی تولید می گردد که علاوه بر کاهش خطرات زیست محیطی آن،روند بازگردش آنها را به طبیعت به صورت کود مصرفی تسریع می نماید.در نهایت پس از دوره تولید کمپوست که به عوامل متعددی بستگی دارد،علاوه بر اینکه از اثرات زیست محیطی  مخرب زباله ها جلوگیری شده است.

  وی همچنین گفت : در ضمن یک کود آلی مغذی،تمیز و بی بو با توانایی اصلاح خاک و حفظ آب تولید شده که در صنعت کشاورزی و باغداری و پرورش آبزیان و دام وطیور استفاده بسیار مفیدی خواهد داشت. از آنجایی که بیش از80 درصد از زباله های تولید شده در شهرها ،مواد آلی و قابل تبدیل به کمپوست است و از سویی دیگر سادگی،هزینه های تولید نسبتا پایین و قابلیت عمومی سازی فرآیند تولید ورمی کمپوست در جهت بازیافت زباله ها جای آن دارد که تحقیق وبررسی بیشتری جهت کاربرد این روش زیستی که اثرات قابل توجهی بر سلامت محیط زیست دارد،انجام گیرد.

  مهندس قاسمپور در خصوص  کود ورمی کمپوست گفت : تولید ورمی کمپوست، تکنولوژی استفاده از انواع خاصی از کرم های خاکی است که به دلیل توان رشد و تکثیر بسیار سریع و از پتانسیل قابل توجه برای مصرف انواع مواد آلی زائد مزاحم و آلوده کننده محیط را به یک کود آلی با کیفیت ممتاز تبدیل می کند.ورمی کمپوست از لحاظ کیفی ماده ای آلی با
  «pH»تنظیم شده،سرشار از مواد هومیک و عناصر غذایی به فرم قابل جذب برای گیاه،دارای انواع ویتامین ها،هورمون های محرک رشد گیاه و آنزیم های مختلف می باشد.از لحاظ ظاهری،به صورت دانه ای شکل یا به رنگ تیره بدون بوی نامطبوع و دارای قابلیت عرضه تجاری است.

  تاریخ انتشار: ۱۳:۳۰:۵۰ | یکشنبه, ۲۳ / تیر / ۱۳۹۲
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.