• نظرها: 0
 • تاریخ انتشار: ۱۲:۱۲:۴۴ | پنجشنبه, ۲۰ / تیر / ۱۳۹۲
 • در ایران
 • توسط عصر بهبهان
 • نمایش ها: 703
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • Print Friendly Version of this pageچاپ Get a PDF version of this webpagePDF

باید سبك زندگى را منطبق با قرآن قرار داد


عصر بهبهان :در اولین روز ماه مبارك رمضان، ماه بهار قرآن، محفل انس با قرآن كریم، عصر چهارشنبه در حضور حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی برگزار شد.


بیانات مقام معظم رهبری در محفل انس با قرآن:

باید سبك زندگى را منطبق با قرآن قرار داد

    

عصر بهبهان :در اولین روز ماه مبارك رمضان، ماه بهار قرآن، محفل انس با قرآن كریم، عصر چهارشنبه در حضور حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی برگزار شد.

 

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم‌

 

خیلى متشكریم از برادران عزیز؛ قرّاء و تالیان و ذاكران عزیزى كه امروز این جلسه‌ى ما را معطر و نورانى كردند با كلمات شریفه‌ى قرآن و آیات و ذكر الهى و یاد و مدح پیغمبر و اهل بیت (علیهم‌السّلام). خیلى جلسه‌ى خوبى بود امروز؛ از اول تا به آخر، بحمدالله جلسه، جذاب و مفید و پرمغز و هنرمندانه بود؛ بخصوص بعضى از بخشهاى آن، كه حقیقتاً برجسته بود.

خداى متعال را شاكریم كه ما را با قرآن مأنوس كرد. جامعه‌ى مسلمان ما تا قبل از سالهاى پیروزى انقلاب، با اینكه علاقه‌مند به قرآن بود، عاشق قرآن بود، اما مأنوس با قرآن نبود. این هم از بركات انقلاب است كه جوانهاى ما، صاحبان صوت و ذوق و هنر تلاوت و استعداد و آمادگى براى فراگیرى، بحمدالله در این میدان وارد شدند و پیشرفت كردند. ولى اینها مقدمه است؛ مقدمه‌ى براى فهم قرآن و تخلق به اخلاق قرآن. یك مسئله، مسئله‌ى احترام ظاهرى و پاسداشتن از حرمت قرآن است به معناى الفاظ قرآن، اصوات قرآنى؛ این در جاى خود چیز محترم و مهمى است. مسئله‌ى بالاتر، تخلق به اخلاق قرآنى است؛ سبك زندگى را منطبق با قرآن قرار دادن.

یكى از عیوب ما و جوامع ما در طول زمان این بوده است كه گاهى فرهنگ خود را متأثر میكردیم از فرهنگ بیگانگان. كسانى این را در میان جامعه‌ى ما و كشور ما بعمد ترویج كردند؛ ما را سوق دادند به سمت زندگى كسانى كه دل و جانشان خالى بود از نور معنویت؛ در سبك زندگى، در كیفیت پوشش، در كیفیت راه رفتن، در كیفیت معاشرتها و ارتباطات اجتماعى. اگر هم كسى به آنها اعتراض كرد، گفتند كه دنیا امروز اینجورى است. در حالى كه قرآن به ما مى‌آموزد: «و ان تطع اكثر من فى الأرض یضلّوك عن سبیل الله ان یتّبعون الّا الظّنّ و ان هم الّا یخرصون».(۱) آنچه كه انسان جا دارد آن را فرا بگیرد و اگر لازم بود، از آن تقلید كند، عبارت است از طریق هدایت؛ «صراط الّذین انعمت علیهم»؛(۲) از خداى متعال میخواهیم كه ما را هدایت كند به راه كسانى كه به نعمت الهى واصل و نائل شده‌اند؛ این است كه باید از آن تبعیت و پیروى كرد. اما اینكه حالا اكثریت مردم دنیا اینجور حرف میزنند، اینجور حركت میكنند، اینجور رفتار میكنند، ما باید عقل خودمان را، دین خودمان را، هدایت الهى را معیار قرار دهیم براى رد و قبول. امت مؤمن و مسلم آن امت و ملتى است كه معیار را از قرآن میگیرد، از هدایت الهى میگیرد؛ این میشود معیار.

 یكى از چیزهائى كه قرآن و هدایت الهى به ما تعلیم داده است، تبعیت از داورى خرد و عقل انسانى است؛ این هم قرآنى است. یعنى پیروى از آنچه كه عقل سلیم به آن حكم كند و قضاوت عقل پشت سر آن باشد، این هم یك امر قرآنى است، این هم امر دینى است؛ اینها شد معیار. آنچه كه بندگان برگزیده‌ى خدا، معصومین عندالله به ما یاد دادند، این میشود معیار؛ معیار اینها است. اینكه حالا مردم كشورهاى غربى، مردم مادى، مردم فلان بخش از دنیا، در رفتارشان، در اعمالشان، در مسائل زندگى‌شان، در ارتباطاتشان، در تشكیل خانواده، اینجور عمل میكنند، ما هم باید اینجور عمل كنیم، این خطا است.

 هدایت قرآن را باید در زندگى خود حاكم كرد. ما بحمدالله هم قرآن را داریم، هم كلمات اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) را داریم؛ كه «انّى تارك فیكم الثِّقْلَیْن» یا «انّى تارك  فیكم الثَّقَلَیْن»؛(۳) دو چیز گرانبها را در بین شما گذاشتم. هر دو بحمدالله در اختیار ما است؛ باید از اینها استفاده كنیم، جامعه را بر اساس اینها شكل دهیم. این جلسه‌ى قرآن، این آموزش قرآن، این تجوید قرآن، این حُسن تلاوت قرآن با نغمه‌هاى خوب، با صداى خوب، همه مقدمه براى این است. این را به چشم ذى‌المقدمه نگاه نكنیم، این مقدمه است؛ از اینجا باید وارد شد و با قرآن انس گرفت.

 بحمدالله امروز جامعه‌ى ما با قرآن مأنوس شده‌اند. البته ما به این قانع نیستیم؛ ما معتقدیم همه‌ى آحاد جامعه باید با قرآن ارتباط برقرار كنند، بتوانند قرآن را بخوانند، بتوانند قرآن را بفهمند، بتوانند در قرآن تدبر كنند. آنچه كه ما را به حقایق نورانى میرساند، تدبر در قرآن است؛ و این حفظ قرآن كه بحمدالله امروز در بین شما جوانها، در بین جوانهاى كشور، در سرتاسر كشور رواج پیدا كرده است، یك مقدمه‌ى خوبى است براى تدبر. یعنى حفظ و تكرار و انس با آیات كریمه‌ى قرآن و پى‌درپى آیات الهى را مورد توجه قرار دادن، موجب میشود كه انسان بتواند در قرآن تدبر كند.

 امیدواریم خداوند متعال جامعه‌ى قرآنى كشور را روزبه‌روز پیشرفته‌تر كند، موفق‌تر كند و به اساتید عزیز قرآن ان‌شاءالله توفیق دهد كه بتوانند جوانان بیشترى را تربیت كنند؛ و كشور ما و ملت ما را با قرآن زنده بدارد. پروردگارا! حیات ما را حیات قرآنى قرار بده؛ مرگ ما را مرگ در راه قرآن قرار بده؛ ما را در قیامت با قرآن محشور كن. پروردگارا! لطف و فضل خودت را بر كشور ما، بر ملت ما، بر همه‌ى كشورهاى مسلمان و بر امتهاى اسلامى نازل بفرما.

والسّلام علیكم و رحمةالله و بركاته‌

 

۱)انعام: ۱۱۶

۲)حمد: ۷

۳)بحارالانوار، ج ۲، ص ۲۲۶

 

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: غیر فعال
وبسایت::
دیدگاه: فیلد اجباری.

اشتراک
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Technorati
 • Reddit
 • Yahoo Buzz
 • StumbleUpon