Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • راز صدور تصمیمات شبانه و غیرمنتظره «سلمان»

  عصر بهبهان : ملک سلمان از زمان به قدرت رسیدن، اجرای کودتاهای سفید زنجیره ای را آغاز کرد و حتی این کودتاها با رها شدن از میراث ملک عبد الله اندکی پس از مرگ وی آغاز شد.


  به گزارش  عصر بهبهان به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از مشرق، کودتاهای زنجیره ای ملک سلمان اندکی پس از مرگ ملک عبدالله آغاز شده بود و برکناری «خالد التویجری» رئیس دفتر اسبق دیوان پادشاهی و نیز عزل ترکی و مشعل پسران ملک عبد الله از دو امارت مکه و ریاض طی کمتر از 10 روز از جمله این کودتاها بود.

  همه این تغییر و تحولات اواخر شب رخ می داد و دیوان پادشاهی فرمان را صادر می کرد و مردم را به بیعت فرامی خواند در حالیکه مردم در خواب بودند.

  در این میان بارزترین این کودتاها چهارشنبه گذشته ساعت چهار و نیم بامداد به وقت محلی عربستان رخ داد که ملک سلمان ولیعهد خود مقرن بن عبد العزیز را عزل و محمد بن نایف وزیر کشور را به عنوان جانشین وی منصوب کرد، وی همچنین محمد وزیر دفاع را به عنوان ولی ولیعهد تعیین کرد.

  ناظران معتقدند که راز این تصمیمات شبانه در این است که ملک سلمان دست به یک اقدام پیشگیرانه برای مقابله با هر گونه اعتراضات به این تصمیمات می زند به گونه ای که معترضان در برابر عمل انجام شده قرار گرفته و هر گونه اعتراض برای آنها دشوار شود.

  برخی ها این کودتاهای بامدادی را دلیلی بر حجم درگیری ها در داخل خاندان حاکم سعودی برشمرده و این سوال را درباره فرمان اخیر پادشاه که گفته بود مقرن درخواست استعفا از منصبش را کرده بود، مطرح کردند. در فرمان پادشاهی آمده است که هیئت بیعت طی نشستی محمد بن سلمان را به عنوان ولی ولیعهد انتخاب کرد و بر اساس روایت رسمی آیا این تصمیم در مدت 4 ساعت اتخاذ شد؟ و آیا همه اینها در یک شب اتفاق افتاد؟

  با وجود همه اینها بوی نگرانی از فرمان های اخیر پادشاهی به مشام می رسد و تحلیلگران نیز تاکید دارند که این یک اتفاق عادی نیست که سعودی ها برای دومین بار طی کمتر از 100 روز و در سایه وجود جنگ علیه یمن و افق تاریک منطقه ای و نیز در پرتو اختلافات داخلی، در مراسم بیعت با ولیعهد جدید و معاون وی حضور یابند.

  اخیرا شبکه تلویزیونی الاخباریه سعودی فهرستی بلندبالا از عزل و نصب های جدید ارائه داد و در تشریح آن گفت:" بخشی از احکامی که پادشاه عربستان صادر کرد (شامل موارد زیر است):

  تعیین محمد بن نایف به عنوان ولیعهد، تعیین محمد بن سلمان به عنوان جانشین ولیعهد، برکناری سعود الفیصل وزیر امور خارجه و تعیین عادل بن احمد الجبیر به جای او، تعیین خالد بن محمد بن ناصر الیوسف در سمت رئیس اداره دادرسی به رتبه وزیر، تعیین حمد بن عبدالعزیز سویلم در سمت رئیس اداره دربار به رتبه وزیر، تعیین ناصر بن راجح بن محمدالشهرانی به عنوان معاون رئیس شورای حقوق بشر، عمرو بن ابراهیم رجب معاون رئیس شورای کارشناسان کابینه، تعیین منصور بن عبدالله در سمت معاون رئیس اداره جوانان، خالدبن عبدالرحمن العیسی از سمت معاون رئیس دربار برکنار و معرفی او در سمت عضو شورای امور سیاسی و امنیتی، برکناری عبدالرحمن بن عبدالعزیز العزاه رئیس رادیو و تلویزیون عربستان و معرفی عبدالله بن صالح الجاسر به جای او، صالح بن محمد الجاسر مشاور اداره دربار، برکناری نوره بنت عبدالله الفایز معاون وزیر علوم در امور زنان، برکناری حمد بن محمد آل الشیخ معاون وزیر علوم، برکناری منصور بن ناصر الحواسی معاون وزیر بهداشت، برکناری محمد بن حمزه بن بکر خشیم معاون وزیر بهداشت، تعیین منصور بن مقرن بن عبدالعزیز در سمت مشاور پادشاه به رتبه وزیر، برکناری مقرن بن عبدالعزیز از سمت ولیعهدی و معاونت رئیس کابینه، تعیین خالد بن عبدالعزیز الفالح وزیر بهداشت، برکناری محمد بن سلیمان الجاسر وزیر اقتصاد و برنامه ریزی، برکناری عادل بن محمد فقیه از سمت وزیر کار و معرفی او به عنوان وزیر اقتصاد و برنامه ریزی، تعیین مفرج بن سعد به عنوان وزیر کار.

  تاریخ انتشار: ۰۹:۱۹:۳۷ | شنبه, ۱۲ / اردیبهشت / ۱۳۹۴
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.