Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • نماینده مردم اهواز در مجلس:

  دولت یازدهم همتی برای حل معضل ریزگردها ندارد/ حذف اعتبارات مقابله با ریزگردها توسط نمایندگان خوزستان در فضای مجازی شایعه بود/ خانم ابتکار در بحث ریزگردها سیاست فرار به جلو را در پیش گرفت

  عصر بهبهان : سید شریف حسینی گفت : دولت طرحی را با مضمون مقابله با ریزگردها، احیای تالاب و رودخانه ها و توانمد سازی سازمان های مردم نهاد با اعتبار ۵۵ میلیارد تومان به مجلس ارائه داد که ما توانمند سازی سازمان های مردم نهاد را حذف کردیم زیرا این بند به منظور برخی اهداف انتخاباتی و نشست های سیاسی قرار داده شده بود.


  سید شریف حسینی نماینده مردم اهواز، کارون، حمیدیه و باوی در نشست خبری با برخی پایگاههای خبری حوزه انتخابیه خود که روز گذشته در دفتر شبکه  اطلاع  رسانی رهیاب برگزار شده بود در پاسخ به سوال خبرنگار اهوازنوین در خصوص معضل آلودگی هوای کلانشهر اهواز و معضل ریزگردها اظهار کرد: من نماینده شهری هستم که شهروندانش در هنگام ریزش باران به علت باران های آلوده راهی بیمارستان می شوند و هنگامیکه باران نمی زند هم به علت خشکسالی و وقوع پدیده ریزگردها راهی بیمارستان می شوند.

  حسینی با اشاره به اینکه نمایندگان، دولت و مسئولان هرکدام وظیفه مشخصی دارند بیان کرد: نمایندگان موظف هستند وضعیت موجود را تجزیه و تحلیل و به مسئولان تذکر دهند که توسط همه نمایندگان استانی انجام شد؛ استعفاء دسته جمعی نمایندگان و حضور با ماسک در صحن علنی مجلس به عنوان آخرین راهکارهای جلب توجه دولت به مساله حل معضل ریزگردها بود که انجام شد.

  وی با اشاره به بودجه هایی که توسط دولت جهت مقابله با ریزگردها مصوب شد ولی محقق نشد، گفت : سال  ۹۳، ،۵۵ میلیارد تومان و در سال ۹۴، ۶۰ میلیارد تومان بند ل تبصره ۱۷ و ۲۵ میلیارد تومان برای مالچ پاشی در نظر گرفته شد که اعتبار سال ۹۳ اصلا محقق نشده است.

  نماینده مردم اهواز با شاره به شایعه های موجود در فضای مجازی خاطر نشان کرد: شایعه ای توسط ریاست سازمان محیط زیست کشور مبنی بر حذف اعتبارات مقابله با ریزگرها از سوی نمایندگان استان خوزستان در فضای مجازی منتشر شد اولاٌ هیچ کس بیش از نمایندگان استان به فکر این مردم نیست دوماٌ خطاب به رئیس سازمان محیط زیست کشور می گویم که فرار رو به جلو حل مشکل نیست.

  وی به تشریح طرح دولت جهت مقابله با ریزگردها پرداخت و گفت : دولت طرحی را با مضمون مقابله با ریزگردها، احیای تالاب و رودخانه ها و توانمد سازی سازمان های مردم نهاد ” NGO” با اعتبار ۵۵ میلیارد تومان به مجلس ارائه داد که ما توانمند سازی سازمان های مردم نهاد را حذف کردیم زیرا این بند به منظور برخی اهداف انتخاباتی و نشست های سیاسی قرار داده شده بود. دولت اگر به دنبال همکاری مردم است بیش از یک میلیون از هموطنان ما در خوزستان مشتاقانه برای حل این معضل داوطلب هستند.

  حسینی در پرسشی خطاب به دولتمردان گفت: اگر اولویت دولت حل این مشکل است چرا از بودجه ۶۰ میلیاردی مقابله با ریزگردها در سال ۹۴تنها ۲ میلیارد آن پرداخت شده است؛ همت و انگیزه ای در دولت برای حل این مشکل وجود ندارد  نمایشی مانند سفر دسته جمعی با قایق و افتادن در آب تالاب و بازدید با هلی کوپتر کاری پیش نمی رود.

  وی افزود: درحال حاضر سیستم ها کاملا هوشمند هستند و از هرجای دنیا با بررسی نقشه ها می توان به تجزیه و تحلیل شرایط زیست محیطی پرداخت.بازدید با هلی کوپتر اقدامی موثرآن هم پس از گذشت ۱۳سال از زمان شروع ریزگردها نیست و این به معنای آنست که هنوز عزم جدی در این زمینه وجود ندارد.

  حسینی در ادامه صحبتهای خود بحران ریزگردها در استان خوزستان، استان های همجوار و حتی مرکزی کشور را بسیار جدی خواند و در خصوص علت وقوع آن تصریح کرد: ریزگردها در سال های گذشته مهمان ناخوانده شهر اهواز بوددند اما اکنون به یک میزبان تبدیل شده است.

  وی افزود: دو سوم تالاب هورالعظیم در کشور عراق و یک سوم در کشور ایران قرار دارد. قسمتی از تالاب که در کشور عراق قرار دارد در پی عملیات های آبی- خاکی که رزمندگان انجام می دادند توسط صدام خشک و تسطیح شد.

  نماینده مردم اهوازدر مجلس ادامه داد: حق آبه قسمت شمالی تالاب به دلیل شیب مایل به سمت عراق از قسمت سمت ایران تأمین می شد و در سال ۸۸ بدلیل نداشتن مرز بین کشور ایران و عراق مرزی خاکی توسط ایران احداث شد که در نتیجه آن خروجی آب به سمت عراق از بین رفت و سمت شمالی تالاب نیز خشک شد.

  وی با بیان اینکه در زمان دوران دفاع مقدس چهار جاده بر روی تالاب هورالعظیم احداث شد که این تالاب را به پنج قسمت تقسیم کرد، گفت: حق آبه سه قسمت از این پنج قسمت از سمت کشور عراق تأمین میشد که با احداث مرز خاکی حق آبه آنها کاهش یافت و امروزه نفت در این قسمت ها به کار میادین مشترک می پردازد و قرارداد شرکت نفت با کشورچین به صورت زمین خشکی منعقد شده است.

  حسینی با اشاره به اینکه تالاب یک سپر آبی در برابر حرکت ریزگردها از کشورهای منطقه بود، خاطر نشان کرد: کشور عربستان، اردن و عراق کانون های اصلی ریزگردها هستند که باوجود تالاب ریزگردها فرو می نشستند اما متاسفانه پس از خشک شدن بخش عظیمی از تالاب ریزگردها با سرعت بیشتری به کشور ایران هجوم کردند.

  وی یکی دیگر از عوامل وقوع ریزگردها را قطع نخلستان های استان در دوران جنگ تحمیلی دانست و بیان کرد: این نخلستان ها دومین فیلتر در برابر ریزگردها بودند که از بین رفتند.

  نمایده مردم اهواز سومین دلیل گسترش این پدیده را کاهش سطح آبهای زیرزمینی خواند و اظهار کرد: سطح سفره های زیر زمینی از یک متر به ۳۶ متر کاهش یافت که در نتیجه آن کمربند فضای سبزی که از این آبها استفاده می کردند خشک شد.

  وی در این خصوص توضیح داد: کهور گونه ای گیاه آفریقائی است که رشد آن در تابستان اتفاق می افند و در زمستان متوقف می شود. این گیاه از آبهای زیرزمینی تغذیه می کند و پس از کاهش سطح این آبها خشک و توسط برخی بومی ها سوزانده شدند.

  حسینی درباره راهکاری های حل این معضل تأکید کرد:۸۶درصد از خاک این بحران از کشورهای منطقه وارد می شود که می توان با توافق با کشورهای منطقه و هزینه کردن اعتبارات مصوب بخشی از آن را حل کرد.

  وی ۱۴درصد معضل ریزگردها را ناشی از کانون های داخلی استان دانست و گفت: خشک شدن تالاب شادگان نقش مهمی در گسترش پدیده ریزگردها داشت.

  نماینده مردم اهواز درخصوص تفاوت بین ریزگرد کانون های درون و خارج استان افزود: ریزگردهایی که از کشورهای منطقه وارد استان می شوند ارتفاع و سرعت بالایی دارند به همین جهت سایر استان ها و حتی مرکز را نیز در بر می گیرد اما خاک رس با چسبندگی بالا و ارتفاع کم از کانون های داخلی استان سرچشمه می گیرد.

  وی خطر ریزگردهای درون استان را به دلیل چسندگی به مراتب بیشتر خواند و تصریح کرد: در بهمن ماه سال گذشته سیزده بار شاهد وقوع پدیده ریزگردها بودیم که در نتیجه آن مسیرهای تنفسی  برخی مراجعه کنندگان به بیمارستان مورد شستشو قرار گرفت.

  نماینده مردم اهواز با بیان اینکه مسئولان، مجریان، دولت و نمایندگان همه در برابر مردم مسئول هستند اظهار کرد:برای ایجاد یک زندگی آرام به سه مقوله بدیهی معیشت، آب و هوای مناسب احتیاج است که متأسفانه در خوزستان آب و هوای مناسبی وجود دارد و نه معیشت مطلوب زیرا در هر خانواده خوزستانی چندین بیکار وجود دارد.

  تاریخ انتشار: ۰۰:۳۵:۴۱ | دوشنبه, ۲۳ / فروردین / ۱۳۹۵
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.